„Tai yra kamuolinio lietaus debesies padas/pagrindas/šerdis – galima įvardinti visaip, nes lietuvių kalboje aiškaus termino nėra. Angliškai meteorologai tiesiog sako „base““, – pasakoja orų entuziastas.
Galėjo susidaryti viesulas
Vyras sako, kad tai yra vieta iš kurios toks debesis išsivysto ir užauga. Ten vyksta stipriausi procesai: lietus ir kruša, žemyneigiai šalto oro srautai, kurie, pasak pašnekovo, pas mus vadinami škvaliniu vėju, gali susiformuoti net ir viesulas.
„Šio debesies pagrindas buvo besisukantis, todėl buvo potencialo susidaryti viesului. Apskritai, bendras vaizdas atrodo tikrai pakankamai įspūdingai, nes debesį apšvietė besileidžiančios saulės spinduliai“, – sako M. Kleišmantas.
Praėjusią savaitę susiformavo viesulas
Praėjusią savaitę, Šiaulių rajone, buvo užfiksuotas neįtikėtinas vaizdo įrašas, kuriame siaučia grėsmingas viesulas.
LHMT Tyrimų ir plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė teigia, kad iš sinoptikų buvo gautas pranešimas apie šį reiškinį, tad gali patvirtinti, kad toks viesulas tikrai buvo.
„Konvekcijai sąlygos buvo tikrai labai geros, buvo didelis nepastovumas. Jeigu būtų buvęs pietų metas, o ne vakaras, tai galbūt viesulas būtų buvęs dar didesnis, pritrūko šilumos“, – sako specialistė.
Nepridarė nuostolių
Vyriausioji specialistė sako, kad laimė, jog viesulas keliavo per mišką, kur temperatūra yra visai kitokia: „Matyt energijos užteko, nes jis pasiekė medžių viršūnes. Mūsų sinoptikas rašo, kad girdėjos miško traškesys, nors jis nebuvo labai arti. Greičiausiai, jeigu sūkurys būtų ėjęs per gyvenvietę, jis būtų pasiekęs stogus, gal kiek juos paplėšęs. Tikriausiai niekas nepatikrino ar miške ką nors išlaužė.
Matosi tas straubliukas, gražūs judesiai. Gražiai vystėsi, kol pasiekė miško proskyną, pakilo ir išnyko, bet sąlygos buvo tikrai geros, kadangi šiauriniuose rajonuose buvo tikrai labai aktyvi konvekcija, o 27 dieną užregistravom ir stichinį lietų Kupiškyje. Tad pavojingų lietų tikrai buvo.“
I. Marcinonienė sako, kad toks reiškinys logiškas ir būdingas vasarai. Moteris džiaugiasi, kad dabar dažniau pastebime tokius reiškinius, nes žmonės turi daug technikos ir gali juos užfiksuoti.
„Sinoptikai žiūri į sinoptines situacijas: galėjo taip įvykti ar ne. Tad galėjo būti ne tik ir viesulas, pagal radaro duomenis galėjo iškristi ir lokali kruša. Tačiau, kadangi, viskas vyko ne virš gyvenamosios vietos, apie nuostolius nepranešama“, – sako vyriausioji specialistė I. Marcinonienė.