Šiuo metu ne vienas ieško būdų sustiprinti savo imunitetą, tad su naujienų portalu tv3.lt vertingais pasitarimais pasidalijo „Eurovaistinės“ vaistinių tinklo vaistininkė Toma Gečienė.
Pasak pašnekovės, rudens ir žiemos metu imunitetas nusilpsta dėl dviejų pagrindinių priežasčių:
„Visų pirma, šaltuoju sezonu žmonės daugiau laiko praleidžia uždarose patalpose, kur oras yra sausas, o ligų sukėlėjai gali lengviau plisti tarp žmonių.
Taip pat atšalus orams dažnai pasikeičia ir mūsų mityba – mes suvartojame mažiau šviežių daržovių ir vaisių, todėl organizmas gali gauti mažiau antioksidantų ir kitų naudingų medžiagų, reikalingų imunitetui palaikyti.“
Nusilpęs imunitetas – kas tai?
Terminą „nusilpęs imunitetas“ galima išgirsti gana dažnai. Visgi, ne visi žino, ką jis iš tikrųjų reiškia. Dėl to vaistininkė T. Gečienė papasakojo, ką tai reiškia.
Visų pirma, pokalbio metu moteris sutelkė fokusą į imuninės sistemos funkcijas. Ji pateikė kelias iš jų.
„Įprastai imuninė sistema kovoja su bakterijomis, virusais ir kitais ligų sukėlėjais, tad nusilpus imunitetui organizmas tampa labiau pažeidžiamas infekcijų“, – atskleidė specialistė.
Taip pat T. Gečienė išskyrė du nusilpusio imuniteto tipus, kurie gali pasireikšti žmonėms ir su kuriais ji susiduria savo darbo praktikoje.
Vaistininkės teigimu, nusilpęs imunitetas yra skirstomas į trumpalaikį imuniteto nusilpimą ir ilgalaikį imuniteto nusilpimą.
„Laikinas imuniteto nusilpimas dažnai būna susijęs su sezoniniais pokyčiais, streso padidėjimu ar miego trūkumu, o ilgalaikis gali būti siejamas su lėtinėmis ligomis, prasta mityba arba imunitetą slopinančiais vaistais“, – paaiškino T. Gečienė.
Nusilpusio imuniteto požymiai
Svarbu ne tik žinoti, kas yra nusilpęs imunitetas, bet ir reaguoti į signalus, kurie rodo, jog metas pastiprinti savo organizmą.
Pokalbio metu vaistininkė T. Gečienė papasakojo, į kokius požymius vertėtų atkreipti dėmesį ir laiku pasirūpinti sveikata. Pasak jos, simptomai – įvairūs.
„Jeigu žmogus dažnai serga peršalimo ligomis ar jaučia nuolatinį nuovargį, tai gali būti imuniteto susilpnėjimo požymis.
Kiti ženklai – ilgai negyjantys įbrėžimai ar žaizdos, nes imuninė sistema taip pat dalyvauja audinių atsistatyme“, – pasakojo specialistė.
Visgi, tai – ne vieninteliai simptomai. Taip pat yra ir tų, kurie labiau gali priminti visai kitas, su imuniteto nusilpimu nesusijusias ligas.
„Taip pat gali pasireikšti bendras silpnumas, energijos trūkumas, prasta nuotaika, odos bėrimas arba išsausėjimas.
O kartais apie nusilpusį imunitetą gali išduoti netgi virškinimo sutrikimai, nes apie 70 proc. imuninės sistemos veiklos vyksta būtent žarnyne“, – perspėjo ji.
Imuniteto stiprinimo būdai
Pokalbio metu T. Gečienė taip pat sutiko pasidalinti vertingais patarimais, kurie gali padėti sustiprinti imunitetą.
Pasak jos, imuniteto stiprinimas turėtų tapti kasdienybės dalimi pasirenkant visavertę mitybą ir pakankamai laiko skiriant poilsiui.
„Pirmiausia rekomenduojama vartoti kuo daugiau produktų, turinčių antioksidantų, vitaminų ir mineralų – tam tinka citrusiniai vaisiniai, špinatai, brokoliai, raudonosios paprikos.
Taip pat itin naudingi produktai su probiotikais, pavyzdžiui, jogurtas ar rauginti kopūstai, kadangi jie padeda palaikyti žarnyno mikrobiotą, kuri tiesiogiai susijusi su imunitetu“, – pasakojo pašnekovė.
Ji pridėjo, kad taip pat papildomai į savo mitybą galima įtraukti imbierą, medų ir citriną, kur yra vitamino C. Iš šių ingredientų galima pasigaminti imunitetą stiprinančias arbatas.
Taip pat verta praturtinti savo mitybos racioną įvairių uogų arbatomis, kurios turi daug organizmui naudingų medžiagų:
„Šaltalankių, erškėtuogių ar kitų uogų, tokių kaip mėlynės ir spanguolės, arbatos gali būti naudingos dėl antioksidantų.“
Be mitybos, T. Gečienė rekomendavo skirti dėmesio tinkamam poilsiui. Pasak jos, pakankamas miego kiekis organizmui labai daug suteikia. Būtent miegant yra atstatomos ląstelės bei stiprinamas imunitetas, tad vertėtų neužmiršti poilsio.
Galiausiai, vaistininkė rekomendavo atlikti kraujo tyrimus, nes jie gali padėti sužinoti, ko organizmui trūksta labiausiai.
„Susidūrus su nusilpusio imuniteto simptomais pirmiausia būtina kreiptis į gydytoją ir atlikti kraujo tyrimus. Taip jūs galėsite sužinoti, kokių vitaminų ir medžiagų jums labiausiai trūksta. Pagal tai gydytojas paskirs individualiai jums tinkamą gydymą“, – baigė pokalbį ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!