Ką daryti, kad veja būtų sveika, išvengtumėte samanų ir piktžolių, ir kada geriausia ją pjauti? Naujienų portalui tv3.lt apie tai pasakoja Valdemaras Mediekša, agronomas ir „Sprendimai vejai“ įkūrėjas.
Kada geriausia pradėti pjauti žolę pavasarį?
„Sveikiausias aukštis vejos priežiūroje yra 3-4 centimetrai. Jeigu veja pjaunama per žemai, tai gali sukelti daugiau iššūkių, pavyzdžiui, 1–2 cm aukščio žolė yra įmanoma pjaunant cilindrinėmis vejapjovėmis, tačiau tokiu atveju reikia daugiau žinių ir patirties“, – sako V. Mediekša.
Jei žolė pjaunama aukščiau nei 3-4 centimetrų, kyla problemų su iššutimu, nes aukštesnėje vejoje gali būti sunkiau cirkuliuoti deguoniui. Pašnekovas rekomenduoja pradėti pjauti žolę ne iš karto po šalnos ir ne prieš šalną, nes tai gali būti pavojinga.
„Didžiausias pavojus yra temperatūros pokyčiai ir šalnos“, – priduria jis.
Kaip prižiūrėti veją pavasarį?
Jeigu veja nėra pirmametė, rekomenduojama pradėti skarifikuoti dirvožemį, kai jis pradžiūsta. Skarifikacija padeda pašalinti seną vejos veltinį, kuris trukdo deguoniui ir trąšoms pasiekti šaknis.
„Sulaukus lietaus, reikėtų patręšti veją pavasarinėmis trąšomis, kurios turėtų būti kompleksinės, su azotu, fosforu ir kaliu. Azotas yra pagrindinis elementas pavasarį, kitaip nei rudenį“, – sako specialistas.
Pasak agronomo, dirvožemio suslėgimas yra dažna problema, ypač jei dirvožemis yra priemolis arba molis.
„Vejai, kaip ir žmogui, deguonis yra reikalingas. Jeigu dirvožemis suslėgtas, veja dūsta, todėl reikia atlikti Core aeraciją“, – aiškina jis.
Core aeracija – tai procedūra, kurios metu naudojamas specialus prietaisas, pašalinantis dirvožemio gabaliukus ir leidžiantis šaknims gauti daugiau deguonies.
Kaip atsikratyti samanų ir piktžolių?
Samanos ir piktžolės paprastai atsiranda ten, kur vejai trūksta tinkamų augimo sąlygų, pavyzdžiui, vietose, kur yra per mažai šviesos arba kur veja nėra pakankamai prižiūrima.
„Samanos mėgsta vėsias, pavėsingas, drėgnas vietas, todėl jos dažnai atsiranda šiaurinėje pusėje arba po medžiais. Jei žinome, kad veja negali augti optimaliomis sąlygomis, galima purkšti ją geležies sulfatu, kad pašalintume samaną“, – pataria jis.
Kalbant apie piktžoles, svarbu užtikrinti, kad veja būtų sveika ir stipri. Gerai auganti veja slopina piktžolių ir samanų augimą.
„Piktžolės ir samanos nemėgsta sveikai augančios vejos, todėl jei veja auga optimaliai, piktžolės ir samanos bus minimalios“, – priduria agronomas.
Pavasarį vejos priežiūra yra svarbi, jei norime užtikrinti, kad ji augtų sveika ir graži. Svarbu laikytis rekomenduojamų aukščių, tinkamai tręšti dirvožemį ir atlikti aeraciją, kai to reikia. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į augimo sąlygas, šviesą ir drėgmę, kad išvengtume samanų ir piktžolių.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!