Užupyje esančios Bernardinų kapinės pamėlynavo nuo mažų pavasarinių gėlyčių vadinamų sibirinėmis scylėmis. Šios gėlės žydi labai trumpai, tad norintiems jas pamatyti reikėtų suskubti.
Nors šios gėlės nėra lietuviškos, tačiau sąlygos mūsų šalyje joms tinka puikiai. Gamtininkas Almantas Kulbis pasakoja apie šių gėlių atsiradimą Lietuvoje:
„Scylės nėra Lietuvos augalas, jos paplitusios gan plačiai visame pasaulyje. Būtent šios scylės, kurios išplito Bernardinų kapinėse, yra sibirinės, tačiau yra ir daugiau jų rūšių. Jos savo laiku buvo atvežtos į Lietuvą ir pradėtos sodinti, kaip ir snieguolės ir kiti pavasariniai gėlių darželio augalai. Kadangi sąlygos yra tinkamos, jos labai dažnai sulaukėja. Bernardinų kapinės yra senos ir jau nenaudojamos, tad tai buvo palanki vieta scylėms išplisti. Tai nėra vienintelė vieta Lietuvoje, kur auga scylės, bet tokį didelį jų kiekį galima pamatyti tik šiose kapinėse.“
Scylės žydi labai trumpai
Deja, bet šios gėlės nežydi ilgai. Gamtininkas pasakoja, kad, kaip ir visos pavasarinės gėlės, scylės nuvysti gali vos po savaitės žydėjimo:
„Scylės yra svogūninis augalas, tad jis sukaupia maistines medžiagas svogūne ir dėl to gali pražysti labai anksti. Jos žydėjimas trunka truputį ilgiau nei savaitę, priklausomai nuo oro sąlygų. Jei yra šilta ir saulėta, tai žydi trumpiau, jei vėsiau – gali žydėti ir truputėlį ilgiau. Pagal matytas nuotraukas internete, spėju, kad žydėjimas jau eina į pabaigą.“
Scylės puošia kapines kasmet
Scylės Bernardinų kapinėse nėra naujiena, jos sužydi kiekvienais metais. A. Kulbis pasakoja, kad net prieš kelis dešimtmečius jau buvo galima pamatyti scylių būtent Beranardinų kapinėse:
„Man yra tekę skaityti knygą apie Bernardinų kapines, kuri buvo išleista prie kelis dešimtmečius, ir ten jau užsimenama apie pavasarį pražįstančias scyles. Tai parodo, kad Bernardinų kapinėse scylės auga jau seniai.“
Gamtininkas sako, kad periodas, kai kapinės nusidažo mėlyna spalva, būna labai trumpas ir kasmet šiek tiek kitu laiku. Pernai šitas laikotarpis buvo gerokai anksčiau, o šiais metais, kadangi žiema buvo gan šalta, gėlės sužydėjo kiek vėliau. Gal ne visada žydėjimas būna toks gausus kaip šiemet, bet pamatyti panašų vaizdą galima kasmet.
A. Kulbis pasakoja, kad masiškai sužydėjusių scylių galima pamatyti ir kitose Lietuvos vietose. Ypač tai pastebima mažose gyvenvietėse, šalia gatvių, šaligatvių ir sodybų paribiuose.
Skinti scyles nerekomenduotina
Nusiskinti kelias gėlytes galima, tačiau jos ilgai nedžiugina. Vietoje gėlių skynimo, gamtininkas rekomenduoja daryti nuotraukas, kurios išliks daug ilgiau, nei pačios gėlės:
„Vieną kitą gėlę nusiskynus, pačiam augalui nieko labai blogo neatsitiks, bet aš nematau prasmės tą daryti. Visi pavasarį žydintys augalai, vadinami efemeroidais, žydi labai trumpai. Dauguma tokių augalų auga pavėsyje ir nuskinti laikosi labai trumpai. Nusiskynę tokias gėles mes pasidžiaugsime, bet tas džiaugsmas bus neilgas. Geriausias būdas ilgai džiaugtis gražiomis pavasarinėmis gėlėmis yra nuotraukos. Galima padaryti daug įdomių nuotraukų, pasidalinti jomis su kitais.“