Storosios žarnos vėžys – tai liga, kurios pradžia dažnai lieka nepastebėta. „Tai piktybinių ląstelių augimas mūsų storajame žarnyne“, – trumpai apibrėžia Nacionalinio vėžio centro Chirurginės onkologijos centro vadovas, chirurgas, doc. dr. Audrius Dulskas.
Simptomai, kurie neturėtų likti nepastebėti
Ankstyvosiose stadijose jokių simptomų pacientai nejaučia, todėl liga gali progresuoti nepastebimai. Dažnu atveju pirmieji storosios žarnos vėžio simptomai atsiranda jau vėlyvesnėse stadijose.
„Kas liūdniausia, kaip ir daugelio turbūt vėžių atvejų, tai ankstyvos formos, deja, neturi požymių, bet jeigu jie atsiranda, tai galėtų būti kraujavimas, tuštinimosi pakitimai, svorio kritimas, pilvo pūtimai, pakitusi išmatų forma“, – vardija specialistas.
Taigi, pagrindinis iššūkis – laiku pastebėti pirmuosius signalus ir nedelsti kreiptis į gydytojus. Nors mokslininkai vis dar ieško tikslių storosios žarnos vėžio priežaščių, jau dabar aišku, kad gyvenimo būdas atlieka svarbų vaidmenį.
„Nutukimas, diabetas, lėtinis uždegiminis procesas – visa tai gali padidinti susirgimo tikimybę. Taip pat svarbūs faktoriai yra rūkymas, alkoholio vartojimas, per didelis raudonos ir perdirbtos mėsos kiekis mityboje ir iki 5-10 procentų kai kurie genetiniai faktoriai“, – aiškina doc. dr. A. Dulskas.
Amžius taip pat prisideda prie rizikos, kadangi vyresniame amžiuje mutacijų ląstelėse kaupiasi daugiau.
„Storosios žarnos vėžys dažniausiai atsiranda po 50-ies. Tačiau stebime ir naują tendenciją – jaunesni pacientai taip pat vis dažniau suserga. Yra netgi prognozuojama, kad iki 2030 m. tokių pacientų gali padaugėti iki 20-30 procentų“, – dalijasi gydytojas.
Jei kyla bent menkiausias įtarimas, gydytojai rekomenduoja atlikti tyrimus.
„Aukso standartas, be kurio mes jokio gydymo nepradedame, yra kolonoskopija – viso žarnyno apžiūra endoskopu, kai paimamos biopsijos. Taip pat atliekama kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansas, jei reikalinga – papildomi tyrimai“, – sako doc. dr. A. Dulskas.
Laimei, gydymo metodai sparčiai tobulėja.
„Operacinis gydymas vis dar yra aukso standartas. Tačiau, jei vėžys yra lokaliai išplitęs, kartais skiriama chemoterapija, kad navikas sumažėtų. Tiesiosios žarnos vėžiui galime taikyti spindulinę terapiją ar net imunoterapiją, kuri, labai retais atvejais, gali visiškai sunaikinti naviką“, – pasakoja chirurgas.
Gydymo planas nustatomas multidisciplininėje komandoje, kurioje dalyvauja skirtingų sričių specialistai, siekdami parinkti tinkamiausią gydymo strategiją konkrečiam pacientui.
Prevencija: ar galima išvengti vėžio?
Nors visiškai apsisaugoti nuo storosios žarnos vėžio neįmanoma, riziką galima sumažinti.
„Pirmas dalykas, aišku, sveika gyvensena – tai aktyvus gyvenimas, fizinis aktyvumas, sveika mityba, daug daržovių, ta vadinamoji Viduržemio pakrantės dieta, į kurią įeina ir jūros gėrybės, ir daug daržovių turinti dieta, dar ir raudonos mėsos.
Daugelis organizacijų rekomenduoja suvartoti ne daugiau kaip 200-300 gramų raudonos mėsos per savaitę, vengti alkoholio, rūkymo“, – pabrėžia doc. dr. A. Dulskas.
Svarbiausias prevencinis žingsnis – dalyvavimas profilaktinėse programose.
„Kai kuriose šalyse žmonės nuo 45 metų, kai nėra simptomų, dalyvauja patikros programose. Nėra jokių skundų, tačiau jie atvyksta kas du metus profilaktiškai pasitikrinti.
Tada yra atliekamas slaptas kraujo testas be jokių invazijų. Jeigu jis yra teigiamas, tada atliekama kolonoskopija, kuri taip, jau yra invazinė procedūra, bet tikrai nereikia laukti, kol bus skundai.
Labai dažnai pacientai sako: nedalyvavau dėl to, kad nejaučia jokių skausmų, tai automobilį kas du metus tikriname, nors ir nėra jokių skundų jo veikla, o sveikata žmonės nesirūpina, reiktų pirmiau pasirūpinti sveikata“, – vaizdingai palygina gydytojas.
Pasak doc. dr. A. Dulsko, egzistuoja daug klaidingų įsitikinimų apie maistą ir jo poveikį vėžiui: „Taip, tam tikri produktai gali turėti kancerogeninių savybių. Bet auksinės kulkos, apsaugančios nuo vėžio, deja, neturime.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!