Puansetijų būna įvairiausių spalvų – nuo baltos iki oranžinės, tačiau pati populiariausia yra raudonųjų puansetijų rūšis.
Pavadinta atradėjo garbei
Puošniausioji karpažolė arba puansetija (Euphorbia pulcherrima) – karpažolinių (Euphorbiaceae) šeimos augalas. Kilmės vieta – Meksika ir Gvatemala. Puošniausiąją karpažolę 1828 m. atrado ir pristatė amerikietis gamtininkas ir keliautojas Joelis Robertsas Poinsettas.
Jo garbei gėlė įgavo antrąjį vardą – puansetija, kuris vartojamas netgi dažniau nei botaninis pavadinimas. Šis augalas itin dažnai perkamas žiemą, todėl puansetija dar vadinama Kalėdų gėle ir Vakarų pasaulyje yra vienas ryškiausių Kalėdų simbolių.
Puansetiją actekai naudodavo puošybos ir gydymo tikslais. Šiandien puansetijos naudojamos kaip dekoratyvinis elementas įvairiausiose vietose – nuo bažnyčių iki namų durų. Kad puansetijos ilgai džiugintų savo ryškumu, jomis reikia tinkamai rūpintis.
Puansetijos geriausiai auga žiemos mėnesiais – būtent todėl jos tokios populiarios Kalėdų laikotarpiu. Jei tinkamai šiuo augalu rūpinsitės, puansetijos grožis neišblės dar ilgai po švenčių. Kadangi puansetijos yra kilusios iš tropikų, joms geriausiai tinka būtent tokias sąlygas simuliuojanti aplinka.
Puansetiją reikėtų laistyti kaskart pajutus, kad žemė jau sausa, arba jei pastebite, kad kai kurie lapeliai vysta. Svarbiausia, kad vanduo galėtų nutekėti vazono apačioje ir puansetija nebūtų panirusi į vandenį. Jei ta vieta, kurioje laikote savo puansetiją, yra gan sausa, laistyti gali reikėti kasdien.
Kad puansetija nuolat žydėtų, turi būti palaikoma 18–23 laipsnių aplinkos temperatūra. Pasirūpinkite, kad nebūtų staigių temperatūros pokyčių – dėl jų augalo lapeliai gali greitai nuvysti. Geriausia puansetiją laikyti šiltame kambaryje ir kasdien ją apipurkšti vandeniu. Tokiu būdu bus simuliuojamas tropinis klimatas.
Kaip prižiūrėti?
Kad puansetija gerai jaustųsi ir ilgai džiugintų žiedais, labai svarbu, kad augalas būtų tinkamai apšviestas, nes iš Centrinės Amerikos kilę augalai įpratę prie daug saulės ir šviesos.
Rekomenduojame augalą laikyti prie lango, kad jis gautų daug saulės spindulių. Kaitri vasaros saulė puansetijai pakenktų, tačiau lietuviška žiemos saulutė gėlei tikrai nepakenks.
Geriausiai tinka rytiniai langai, kad puansetija gautų visus ryto spindulius ir šildytųsi popiečio saulės šilumoje. Patikrinkite, ar jokia augalo dalis neliečia lango – tai gali puansetijai pakenkti.
Atsargiai – nuodinga
Nepaisant savo šventinio pavadinimo, puansetijos stiebuose ir lapuose yra nuodingų medžiagų. Jei jie bus suvalgyti ar vos palaižyti, katė ar šuo gali stipriai apsinuodyti, patirti pykinimą ir vėmimą.
Pažeistose puansetijos stiebo ir lapų vietose išskiria baltos lyg pienas sultys. Jos yra nuodingos ir gali sudirginti odą, akis, burnos ir nosies gleivinę. Todėl visus puansetijos priežiūros ir puošybos darbus dirbkite tik mūvėdami pirštines.
Kategoriškai venkite karpažolių šakelėmis puošti stalą, lėkštes ar patiekalus. Vaikus įspėkite, kad negalima šių augalų liesti, skinti ir su jais žaisti.
Todėl namuose laikantys gyvūnus, ypač kates, turėtų gerai pagalvoti, ar šiais augalais puošti namus, mat katėms nepasiekiamų vietų nėra.
Atminkite, kad ne mažiau pavojingos yra ir kitos lietuvių mėgstamos ir namuose auginamos karpažolių rūšys: dygliuotoji karpažolė (Euphorbia milii), trikampinė karpažolė (Euphorbia trigona), baltagyslė karpažolė (Euphorbia leuconeura) ir lazdelinė karpažolė (Euphorbia tirucalli).
Gali žydėti kelerius metus
Dažniausiai puansetija ne visada išsilaiko iki kitų metų, nors yra daugiametis augalas. Svarbu tai, kad augti ir žydėti ji geba tik šiltame šviesiame kambaryje, rūpestingai prižiūrima.
Puansetija jautriai reaguoja į skersvėjus ir šaltį, todėl nusipirkę ją įvyniokite į storesnį popierių ir įdėkite į didesnį krepšį. Beje, specialistai pataria pirkti puansetiją, kurios pumpuriukai dar visai neišsiskleidę. Tokia žydės iki trijų mėnesių. Labai svarbu, kad nebūtų nukritusių, pageltusių ar susisukusių, dėmėtų gėlės lapų.
Parsinešę namo gėlę pastatykite į pakankamai šviesią vietą. Vis dėlto ji turi būti toliau nuo šilto radiatoriaus. Kalėdų laikotarpiu laistyti reikia dažnai, kad žemė būtų nuolat drėgna. Tik nepersistenkite – jei perlaistysite, puansetija pradės mesti lapus. Laistykite kambario temperatūros pastovėjusiu vandeniu.
Kadangi Advento ir Kalėdų laikotarpiu puansetija žydi, ją reikia patręšti. Rekomenduojame bet kurias trąšas, skirtas visoms kambaryje auginamoms kasmet žydinčioms gėlėms: sanpaulijoms, azalijoms, pelargonijoms, chrizantemoms, fuksijoms, petunijoms ir kt.
Po švenčių mūsų puošnioji karpažolė nusirengs savo apdarą – numes spalvotuosius pažiedlapius ir eis ilsėtis, tuomet reikia beveik nelaistyti. Tuo metu ją reikia laikyti 12–15 laipsnių šilumoje, lapams leisti nukristi, o po trijų mėnesių, pavasarį, vėl pradėti priežiūrą – pirmiausia persodinti.
Persodinti reikia į durpių substratą, vazono apačioje įrengus gerą drenažą. Žemė visą laiką turi būti drėgna, bet ne šlapia. Žemė vazone neturėtų būti labai derlinga, nes puansetija labai išvešės, bet žymiai mažiau žydės. Tuo metu rekomenduojama puansetiją apgenėti – specialistai rekomenduoja palikti 15–20 cm ilgio šakeles.
Likus mėnesiui iki naujų švenčių, šią gėlę reikia išnešti į tamsią patalpą. Keliolika valandų per parą jai reikia aklinos tamsos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!