„Su pavydu žvelgiu į moteris, kurios „turi kiaušinius“ – kurių nepriversi daryti tai, ko jos nenori, kurių nepastumsi, kurios moka už save pakovoti. Aš pati taip negaliu – esu labai jautri, dažnai puolu į ašaras, ir esu silpna – mane gali lengvai įtikinti, dažnai sakau „taip“, kai iš tikro noriu pasakyti „ne“... Kaip man užsigrūdinti, kaip tapti tvirtesnei?“ – klausia tv3.lt skaitytoja Akvilė.
Stereotipų mišinys
Psichologas Antanas Mockus tv3.lt sakė, kad „boba su kiaušiniais“ pirmiausia yra stereotipų mišinys. Jis pabrėžia, kad vyrai vien dėl to, kad jie vyrai, nėra tvirti, ir ne visos moterys yra labai jautrios ir silpnos.
„Šiuo metu yra problema su tuo, kas yra vyriškumas ir moteriškumas. Vienos moterys prisiima tradicinį vaidmenį, kuriame moterys turi būti jautrios ir gležnos, tačiau moterų būna visokių, ir reikėtų išmokti tai tiesiog priimti, o ne bandyti primesti sau kažkokią role.
Šiuo atveju Akvilės noras būti tvirtai ir nepriėmimas savo jautrumo rodo, kad ji nepasitiki savimi. Jautrūs žmonės, pripažįstantys savo jautrumą, jo nenuvertinantys, jį priima ir integruoja savo gyvenime. Tada jūs būnate jautri, bet tai jums nėra problema. Kita vertus, tas jautrumas gali būti ir neurotinis, kuomet atrodo viskas blogai ir viskas nepatinka – čia jau kiti dalykai. Tai rodo ryšio su savimi nebuvimą, galimą depresiją“, – komentuoja specialistas.
Jautrumo išnaudojimas
Psichologas parodo, kad, kuomet moteris nepriima savo jautrumo, ji tarsi bando pritempti save prie tam tikro modelio, o tas tvirtumas, kurio ji siekia, pabrėžia A. Mockus, ir yra savęs priėmime, buvime taikoje su tuo, kas esi – taip žmogus nuima tą neigiamą krūvį, susidarantį, kai jis yra nepatenkintas. Be to, psichologas sako, kad jautrumą galima panaudoti ir savo naudai.
„Būdami jautri, gali greitai nuskaityti, kas vyksta santykyje su kitu žmogumi, įžvelgti, atrodo, sunkaii apčiuopiamus niuansus. Meniškas, jautrus žmogus gali viską užčiuopti, kas nėra aiškiai įvardinta ir pasakyta. Jis viską pajaučia, kuria poeziją ir įžvalgas“, – sako jis.
A. Mockus pažymi, kad, iš kitos pusės, jam yra tekę bendrauti ir su linkusiomis dominuoti moterimis, kurios bando save pritempti prie stereotipo, kad moteris turi būti nuolanki ir jautri.
„Jos išgyvena konfliktą, kad jos nėra jautrios kaip gėlelės ir bando save „moterinti“. Toks elgesys kenkia pačiai moteriai. Jai nereikia iš savęs daryti parodijos: moteriai tiesiog reikia priimti savo būdą, ir viskas“, – sako jis.
Kaip formuojamas charakteris
Internetinės asmenybės stiprinimo „Lūšis“ erdvės kūrėja, psichologė ir lektorė Rasa Venckutė tv3.lt pažymėjo, kad žmogaus charakterį formuoja aplinkybės – taip yra ir su tvirtumu.
„Jei moteris gyvena šalia vyro, kuris ja nesirūpina, neužsistoja, ji jaučiasi nesaugi, tada viena moteris automatiškai pradės darytis vis tvirtesnė ir savarankiškesnė, o kita pasirinks ir toliau menkti ir silpnėti, gūžtis. Kaip žmogus pasirinks konkrečioje aplinkybėje, tokį charakterį jis ir formuos. Viskas priklauso nuo dviejų dalykų: nuo to, kokios aplinkybės atsitinka gyvenime, ir kaip tu reaguoji į tas aplinkybes. Žmogaus charakteris formuojamas kasdien, tad reikia būti kiek įmanoma sąmoningesniam ir tiesiog valdyti savo elgesį norima linkme“, – nurodė R. Venckutė.
Psichologė pažymi, kad kritinėse situacijose, kai jau tvenkiasi ašaros, tapti kitokiu žmogumi, nei esi įpratęs, yra sunku. Todėl norint keisti savo elgesį, R. Venckutė pataria pradėti nuo smulkesnių dalykų.
„Reikia keisti save norima linkme kasdien net ir smulkmenose. Jeigu moteris nori būti drąsesnė, ji turėtų užkalbinti nepažįstamą žmogų, nusišypsoti, apginti savo nuomonę darbe – tiesiog išnaudoti akimirkas ir kasdien pasitaikančias lengvas situacijas. Nuolatos treniruojantis tokiose situacijose yra daug lengviau keisti savo elgesį, nes ten tu dar neverki – daug smulkių pergalių pasiekti yra ir lengviau emocine prasme, ir veiksmingiau“, – sako ji.
R. Venckutė sako, kad vieningo atsakymo, ar moteris turi tapti ta tvirta ar ne, nėra ir psichologas negali to nurodyti žmogui:
„Čia yra su skirtingi atsakai į labai panašų vyrų elgesį. Jeigu vyras yra per mažai besirūpinantis, silpnas, neužstojantis, moteris gali rinktis: arba būti vis labiau nepriklausoma, stipresnė ir kovojanti, arba ji gali būti švelnesnė ir nuolankesnė ir tokiu būdu vis priminti vyrui, kad ji yra moteris ir ją reikia užstoti – neimti iš vyro jo darbo, tik padėti jam prisiminti, kad jis turi tą darbą nudirbti. Kuris variantas geresnis, priklauso nuo to, kur linksta pačios moters širdis“, – kalbėjo psichologė.
Moteriško tvirtumo ypatumai
Santykių ABC.lt konsultantas Šarūnas Mažuolis sako, kad moteriškas tvirtumas turi kitą kokybę nei vyriškas. Tvirta moteris, pasak jo, yra ne ta, kurios nepastumsi – ji pasižymi branda ir asertyvumu (tvirtu elgesiu).
„Tvirta moteris yra ta, kuri žino savo poreikius, neaukoja savo poreikių vardan kitų, nesileidžia įžeidinėjama ir t.t. Toks asertyvus elgesys apibūdina tikrą, tvirtą moterį.
Žmonės dažnai painioja jautrumą su baime ir nuolaidžiavimu, savęs atsisakymu. Tai yra du skirtingi dalykai. Tvirta moteris yra ir subtili, ir jautri. Mūsų visuomenėje agresyvios moterys dažnai vadinamos tvirtomis, bet jos tiesiog yra agresyvios. Jeigu mergina yra iš tikro jautrios natūros, jai pasibandyti tam tikras praktikas galima, taip pasižaist ieškant savęs, bet ji netaps tokia, kokia ji nėra. Jei ji bandys būti kitokio psichologinio tipažo, negu yra, ji labai degins savo psichinę energiją ir lengvai pavargs“, – sako Š. Mažuolis.
Konsultantas pažymi, kad, jei moteris nori užsiauginti savyje tą moterišką tvirtumą, jei reikėtų pirmiausia intelektualiai susipažinti, kas yra tas asertyvumas.
„Moteriai reikia turėti intenciją eiti į patirtis, kad galėtų pradėti taikyti tas žinias, suprasti, kad tame bus daug baimės. Jeigu norės, ji išmoks, ir tai jai duos labai stiprius dividendus gyvenime – tai yra gabalas meilės sau“, – kalbėjo Š. Mažuolis.