Įrodyta, kad šie veiksniai tiesiogiai susiję su širdies ligomis ir net beveik dvigubai didesne mirtingumo rizika. Todėl svarbu atkreipti dėmesį ne tik į fizinius, bet ir į socialinius bei psichologinius veiksnius, siekiant sumažinti šių ligų riziką.
Profesorius pabrėžia, kad vienatvę patiriančių asmenų gyvenimo kokybė būna prastesnė, jiems tris kartus dažniau pasireiškia nerimas, nevilties jausmas, pablogėjusi nuotaika, jautrumas, pyktis, o kartais net ir agresyvumas. Anot jo, vienišumas ir socialinė izoliacija taip pat turi įtakos ir išgyvenamumui.
„Tiek vienišumas, tiek depresija didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Remiantis Europos širdies ir kraujagyslių prevencijos gairėmis, socialinę izoliaciją ir vienatvę patiriantys asmenys dažniau serga vainikinių arterijų liga ir patiria insultą, miokardo infarktą. Tyrimai rodo, kad asmenų, susidūrusių su šiomis ligomis, išgyvenamumas priklauso nuo to, ar šalia buvo žmogus, galintis suteikti pagalbą, nes pirmosios valandos po šių įvykių gyvybiškai svarbios“, – pranešime spaudai sako jis.
Gydytojas pabrėžia, kad vyrų ir moterų organizmas skirtingai reaguoja į vienatvę, tačiau moterų vienišumas Lietuvoje dažnesnis dėl senstančios populiacijos ir dėl to, kad moterų turime daugiau negu vyrų. „Vyrams vienatvė sunkiau ištveriama, nes jie mažiau linkę ieškoti emocinės paramos. Kai kuriais atvejais vienatvė ir vienišumas yra labai skirtingi dalykai, kartais žmogus gali jaustis vienišas net ir būdamas žmonių apsupty. Vienišumo problema ypač išryškėjo po COVID-19 pandemijos, kai socialinė izoliacija stipriai paveikė žmones“, – dalinasi P. Šerpytis.
Vienišumo žala organizmui
Anot profesoriaus, šiuolaikinis gyvenimas taip pat skatina izoliaciją – paslaugos persikelia į skaitmeninę erdvę, mažindamos gyvo kontakto galimybes. Jaunimas vis rečiau bendrauja gyvai, o vyresni žmonės, nemokantys naudotis technologijomis, tampa dar labiau atskirti. „Anksčiau žmonės eidavo į banką, mokėdavo mokesčius, o dabar viskas atliekama internetu. Dauguma įmonių perėjo prie nuotolinio darbo, net parduotuvėse vis dažniau naudojamos savitarnos kasos, o bendravimas su pardavėjais ar aplinkiniais nyksta. Žmonėms vis tiek reikia tikro bendravimo, tačiau šiuolaikinis gyvenimo būdas dažnai tai riboja, ir dėl to daugeliui kyla vienatvės jausmas“, – sako jis.
Gydytojas atkreipia dėmesį, kad vienišumas organizmą veikia kaip nuolatinis lėtinis stresas, kuris didina kortizolio kiekį. Šis hormonas daro neigiamą poveikį kraujagyslėms, širdies laidumo sistemai ir gali lemti arterinio kraujospūdžio padidėjimą. Užsitęsusi ši būsena, kaip ir kiti rizikos veiksniai, pavyzdžiui, didesnis cholesterolio kiekis ar antsvoris, gali pakenkti sveikatai.
„Vienas būdų sumažinti neigiamą lėtinio streso poveikį kraujagyslėms – kontroliuoti uždegiminius procesus ir lipidų apykaitą. Statinai – viena pagrindinių priemonių dislipidemijai gydyti. Jie mažina MTL cholesterolio (MTL-C) koncentraciją kraujyje ir slopina uždegimą, padeda atkurti lėtinio streso paveiktas kraujagysles ir amortizuoti neigiamus veiksnius. Kai kurie tyrimai rodo, kad statinai gali turėti teigiamą poveikį mažinant depresijos, demencijos ir kitų ligų riziką“, – teigia profesorius.
Pasak jo, lėtinis stresas taip pat gali paskatinti griebtis žalingų įpročių – rūkymo, alkoholio vartojimo ar net narkotikų. Kyla grėsmė patekti į užburtą ratą: dėl vienišumo kyla depresija, mažėja fizinis aktyvumas, didėja kūno masė, o tai dar labiau pablogina sveikatą. „Akivaizdu, kad socialinė izoliacija daro didelę įtaką tiek fizinei, tiek emocinei sveikatai“, – nurodo jis.
Praktiniai žingsniai sveikai širdžiai palaikyti
Pasak prof. P. Šerpyčio, siekiant sumažinti socialinę izoliaciją, svarbu patirti kuo daugiau teigiamų emocijų, nes kuo daugiau jų patiriame, tuo geriau jaučiamės. „Senjorams gali padėti trečiojo amžiaus universitetai, o jaunesniems – draugų susiradimas ar kolektyvas. Taip pat svarbu nepamiršti fizinio aktyvumo. Reguliarus judėjimas, subalansuota mityba ir geras miegas padeda išvengti užburto rato, kuris gali sukelti depresiją. Niekada nevėlu pradėti – svarbu rasti mėgstamą veiklą, atsižvelgiant į savo galimybes. Tačiau tie, kurie anksčiau nesportavo, turėtų pasitarti su gydytoju“, – pataria jis.
Kardiologas atskleidžia, kad 20 proc. vienišų žmonių patiria tam tikrus depresijos elementus, o po miokardo infarkto tiek pat susiduria su vienos ar kitos formos depresija. Nuotaikų svyravimai ir liūdnos mintys dar labiau sustiprina vienišumo jausmą, todėl reikalinga ne tik specialistų pagalba, bet ir artimųjų dėmesys.
„Emocinė būsena stipriai veikia polinkį laikytis gydymo režimo. Vieniši ir depresija sergantys žmonės dažnai mažiau paiso gydytojo nurodymų, o tai apsunkina jų sveikimą. Artimųjų, draugų ar kolegų palaikymas padeda išlikti atsakingiems už savo gydymą ir dažniau laikytis rekomendacijų, o tai spartina sveikimą. Sunkiai sergantys pacientai, kuriuos lanko artimieji, dažnai sveiksta greičiau, nes jaučia, kad yra reikalingi. Vienišumas taip pat mažina imunitetą, o teigiamos emocijos stiprina atsparumą. Be to, sergantys širdies ligomis ir turintys šalia žmogų geriau vartoja vaistus“, – priduria jis.
P. Šerpyčio teigimu, žmogaus savijauta ir vienišumo jausmas priklauso nuo gyvenimo būdo, asmenybės tipo. Pasak jo, vienišumas gali užklupti įvairiais gyvenimo etapais: netekus artimo žmogaus, pasikeitus aplinkybėms ar iširus santykiams. „Tokiais atvejais žmogus jaučiasi pažeidžiamas, nesaugus. Tačiau kiekvienas turime surasti raktą, kuris padėtų nesijausti vienišiems“, – sako profesorius.
Jis pabrėžia, kad turėtume skatinti glaudesnį bendravimą: „Norėčiau, kad daugiau kalbėtumės. Katalikų bažnyčiose per mišias yra graži tradicija palinkėti vienas kitam ramybės, primenant, kad galime tiesiog atsigręžti ir parodyti dėmesį šalia esančiam. Būkime atidesni ir pastebėkime vieni kitus, nes bendruomeniškumas gali tapti vaistu nuo vienišumo. O mažindami vienišumą, kartu mažinsime ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!