• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nemiga – nemaloni būsena, kuomet nakties metu nepavyksta užmigti. Filmuose galima matyti, kaip herojai tuomet mėgina skaičiuoti avis, dairosi į laikrodį, o šis rodo, kad miegui yra likusios vos pora valandų. Skamba, kaip pažįstamas scenarijus?

Nemiga – nemaloni būsena, kuomet nakties metu nepavyksta užmigti. Filmuose galima matyti, kaip herojai tuomet mėgina skaičiuoti avis, dairosi į laikrodį, o šis rodo, kad miegui yra likusios vos pora valandų. Skamba, kaip pažįstamas scenarijus?

REKLAMA

Nemigos reiškinį pokalbio metu paaiškino „Affidea“ medicinos diagnostikos centro šeimos gydytoja Elena Šukė. Moteris ne tik paaiškino, koks vartojamas maistas prieš miegą gali apsunkinti užmigimą, bet ir pasidalijo patarimais, kaip lengviau užmigti.

Nemigos priežastys

Gydytoja pasakojo, kad jos klientams su nemiga kartas nuo karto vis tenka susidurti. Pasak jos, nemiga – tai vienas iš galimų miego sutrikimų.

Moteris išskyrė kelis miego sutrikimus. Pasak jos, jie visi yra nulemti skirtingų veiksnių ir jų gydymas taip pat skiriasi:

REKLAMA
REKLAMA

„Išskiriami tokie miego sutrikimai, kaip patologinis mieguistumas, miego apnėja, užmigimo sutrikimai ir nemiga, miego ir budrumo sutrikimai, narkolepsija ir katalepsija.

REKLAMA

Nemigos sutrikimas reiškia, kad žmogus negali užmigti arba jo užmigimas trunka gerokai per ilgai“, – paaiškino E. Šukė.

Gydytoja užsiminė, kad šį reiškinį gali lemti ne vienas veiksnys, o pačią nemigos būseną bent kartą gyvenime yra patyręs kiekvienas.

Anot pašnekovės, dažniausiai nemiga yra susijusi su asmens emocine būkle, dėl to įvairūs sunkūs išgyvenimai gali stipriai paveikti miego ritmą: „Pavyzdžiui, po artimųjų mirties ar išgyvenant labai daug įtampos, dėl kitų priežasčių gali pasireikšti nemiga.“

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojos teigimu, trumpalaikė nemiga žmonių neturėtų gąsdinti, nes ilgainiui žmogaus miegas susitvarko savaime, tačiau yra atvejų, kuomet reikėtų sunerimti:

„Visgi, kartais nemigai atsirasti jokie dirgikliai ar išgyvenimai nereikalingi, o kartais net ir jiems esant miegas nebegrįžta į normalų.“ Tuomet, anot gydytojos, vertėtų sunerimti ir, esant reikalui, kreiptis į gydytojus.

Vengtini maisto produktai

Pradėjus kalbėtis su gydytoja apie tai, kaip mityba gali paveikti miego režimą, ji atskleidė, kad tiesiogiai konkretūs maisto produktai nemigos sukelti negali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi, žvelgiant plačiau, ji paminėjo kofeiną, kaip medžiagą, kuri tikrai gali trikdyti įprastą užmigimo rutiną. Tad galima suprasti, kad kavos prieš miegą vertėtų atsisakyti.

„Iš esmės, dėl bendros sveikatos ir siekiant išvengti padidėjusio skrandžio rūgštingumo, tikrai rekomenduojama likus bent trims-keturioms valandoms iki nakties miego nieko nebevalgyti ir stengtis neiti miegoti pilnu maisto skrandžiu“, – pastebėjo gydytoja.

REKLAMA

Taip pat E. Šukė teigė, kad miego sutrikimai yra išties rimta diagnozė, kurios gydymui maisto produktai nėra naudojami.

Visgi, užmigti gali padėti kelių įpročių išsiugdymas, kuris leis greičiau užmigti ir padės ne tik kokybiškiau pailsėti, bet ir geriau jaustis.

„Visiems rekomenduojama sveikai maitintis, vengti pridėtinio cukraus. Taip pat sakoma, kad reiktų antroje dienos pusėje vengti kofeino ir įvairių saldžių gėrimų.

REKLAMA

Tuo tarpu vakarienei yra rekomenduojama valgyti lengvesnį maistą, į lėkštę įsidėti daugiau daržovių.“

Patarimai, kaip užmigti

Susidūrus su miego sutrikimais, pirmasis žingsnis, kurį vertėtų žengti, yra miego higienos susikūrimas. Tai gali padėti pagrindus tolimesnei miego kelionei.

Pasak gydytojos, tam yra reikalingos įvairios veiklos, kurios patampa tarsi ritualais, atliekamais prieš miegą. Įsivedus ta į savo dienos režimą galima sau padėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai gali būti prieš miegą nuėjimas į šiltą dušą. Taip pat svarbus kasdieninis režimas, kai einama miegoti ir keliamasi tuo pačiu metu.

Dar svarbu kiekvieną dieną gauti pakankamai fizinio aktyvumo, o taip pat kasdien likus valandai iki miego vengti visų ekranų“, – sakė ji.

Šeimos gydytoja teigė, jog tai padeda žmogaus kūnui ir protui atsipalaiduoti. Taip sukuriama miegui tinkama aplinka.

Pavertus šią aplinką savo kasdienybės dalimi galima tikėtis pozityvių rezultatų. Taip pat svarbu, kad šie ritualai žmogui būtų malonūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų