• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje bendras sergamumas lytiškai plintančiomis ligomis pastaruosius dešimtmečius nuosekliai mažėjo. Vis dėlto gydytoja akušerė-ginekologė Dalia Augulienė perspėja, kad paskutinės kai kurių lytiškai plintančių ligų statistinės tendencijos nedžiugina – užsikrėtusių daugėja.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje bendras sergamumas lytiškai plintančiomis ligomis pastaruosius dešimtmečius nuosekliai mažėjo. Vis dėlto gydytoja akušerė-ginekologė Dalia Augulienė perspėja, kad paskutinės kai kurių lytiškai plintančių ligų statistinės tendencijos nedžiugina – užsikrėtusių daugėja.

REKLAMA

„Kiekvienais metais pasaulyje nustatoma apie 500 mln. susirgimų lytiškai plintančiomis ligomis ir šis skaičius jau kurį laiką nekinta. Visgi, ne visos šios ligos aktualios Lietuvoje, sergamumas mūsų šalyje ilgai mažėjo, tačiau ryškėja naujos tendencijos. Pavyzdžiui, 2020 m. pirmąjį ketvirtį nustatyta trečdaliu daugiau užsikrėtimo chlamidioze atvejų, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu“, – pasakoja gydytoja D. Augulienė.

Priežastys – visiems žinomos ir nesikeičiančios

Kalbėdama apie užsikrėtimo lytiškai plintančiomis ligomis priežastis, Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ medikė pripažįsta, kad dažniausiai tai – socialiniai, ekonominiai ir buitiniai faktoriai. Daugumos ligų plitimą lemia apsaugos priemonių nenaudojimas, padidėjusi žmonių migracija, partnerių kaita, higieninių reikalavimų nesilaikymas.

REKLAMA
REKLAMA

„Įvairios jaunimo informavimo programos veikia jau seniai, bet neefektyviai. Normalus seksualinis švietimas vis dar netelpa į mokyklų mokymo programų rėmus. Žmonės elgiasi neatsakingai, jiems atrodo, kad vienkartiniai lytiniai santykiai nieko nelemia ir bėdų nepridarys“, – tęsia D. Augulienė.

REKLAMA

Pastebima, kad ieškant lytiškai plintančių ligų ištakų dažnai paaiškėja, jog užsikrėtusieji turi po kelis partnerius. Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja akušerė-ginekologė Dalia Augulienė teigia, kad tai taikoma tiek vyrams, tiek moterims:

„Dažnai išsiaiškiname, kad moteris turi ne vieną partnerį arba pasitaiko atvejų, kai užsikrečia užsienyje vairuojantys vyrai, perkantys prostitucijos paslaugas.“

Gydytoja priduria, kad amžius lytiškai plintančioms ligoms – ne barjeras. Jos plinta įvairiose amžiaus grupėse ir tokiame rate žmonių, kurie tiesiog gyvena netvarkingą lytinį gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbu ne tik medikamentinis gydymas, bet ir prevencija

Bakterinės infekcijos, tokios kaip gonorėja, chlamidiozė, sifilis yra pagydomos antibiotikais. Dėl įvairių priežasčių pasitaiko, kad gydymas būna nesėkmingas – tuomet taikomas pakartotinas medikamentų kursas. 

Tačiau gydytoja D. Augulienė akcentuoja, kad lytiškai plintančios ligos mutuoja ir tampa atsparesnės: mokslininkai teigia, kad kai kurios infekcijos jau atsparios antibiotikams, nes visuomenėje paplitęs perteklinis jų vartojimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kol kas nepagydomos lytiškai plintančios ligos – virusinės infekcijos, pvz., ŽIV ar pūslelinė. Šios ligos lieka visą gyvenimą, bet yra kontroliuojamos – jas galima apgydyti, prižiūrėti ir saugantis gyventi gan pilnavertišką gyvenimą.

„Dažnai susiduriame su situacija, kai gydosi tik vienas asmuo, o ne visi partneriai. Žmonės nesupranta, kaip tai rimta, slepia ir bijo pasakyti, o tuomet patenkame į užburtą ratą. Pagydome moterį, bet jeigu ji turi kelis partnerius, po lytinių santykių vėl atsiras tie patys simptomai“, – pranešime spaudai tęsia gydytoja Dalia Augulienė.

REKLAMA

Pasekmės gali būti skaudžios

„Dauguma šių ligų – pagydomos, bet jos gali turėti išliekamųjų padarinių ir komplikacijų. Chlamidiozė ar gonorėja gali sukelti nevaisingumą, savaiminį persileidimą ir priešlaikinį gimdymą. Be to, nėštumo metu galima sifiliu užkrėsti dar negimusį kūdikį – motina gali perduoti infekciją savo vaikui“, – prideda gydytoja.

D. Augulienė primena, kad atsiradus pirmiesiems klinikiniams lytiškai plintančios ligos požymiams, pvz., pasirodžius išskyroms, patiriant skausmingą šlapinimąsi ar atsiradus bėrimui, reikia kuo greičiau kreiptis į gydytoją: tai svarbu ne tik dėl naudos anksčiau diagnozavus problemą ir pradėjus gydymą, bet ir siekiant užkirsti kelią ir tolimesniam ligos plitimui visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų