Dr. Gottmanas ir jo mokslininkų komanda ilgą laiką, o tiksliau daugiau nei dešimtmetį, stebėjo 600 porų. Tyrimai atskleidė, kad per 2 minutes galima nustatyti, ar vieni ar kiti santykiai arba santuoka baigsis skyrybomis.
Dviejų žmonių bendro gyvenimo kūrime pagrindiniai ir pavojingiausi bei labiausiai kenkiantys aspektai, kurių yra 4, nusprendžia, ar santykiai tęsis ilgai, ar jiems gresia skausmingos skyrybos.
Štai į ką reikėtų atkreipti dėmesį visoms poroms.
Kritika
Kai jaučiate, jog esate dėl kažko nepatenkinti savo partneriu, svarbu tai garsiai išsakyti. Jei to nepadarote, vėliau visas šis argumentas iš jūsų lūpų skambės kaip partneriui skirta kritika, antroji pusė jausis įskaudinta, užpulta ir atstumta.
Štai kaip skamba kritika:
• „Tu išleidi visus savo pinigus“ • „Tu elgiesi ne taip kaip aš kartais norėčiau, kad elgtumeisi“ • „Esi neištikimas“
Kaip matote, šios frazės skamba taip, lyg partneriui nebūtų jaučiama pagarba. Kai, atvirkščiai, gerbiate vienas kitą, kiekvienas prisiimate atsakomybę už savo emocinius poreikius. Kritika yra visai kas kita, nei skundimasis ar norų išsakymas.
Kaip reikėtų kalbėti, norint nesukritikuoti mylimo žmogaus:
• „Bijau, kai brangius daiktus perki prieš tai nepasitaręs su manimi. Maniau, jog esame sutarę, kad prie leidžiant daugiau nei 100 eurų, pasikonsultuosime vienas su kitu.“ • „Bandau rasti būdą, kaip su tavimi pasikalbėti apie tai, ko aš noriu lovoje. Kad taip įvyktų, man reikia bent trupučio tavo palaikymo“ • „Esu nusivylęs tavimi. Maniau, jog buvome sutarę, kad prieš lytinius santykius su kitais žmonėmis mes atvirai pasikalbėsime“
Panieka
Bendraujant su panieka jūs rodote, kad negerbiate prieš jus esančio žmogaus, tyčiojatės iš jo. Paniekos kupini būna ne tik žodžiai, bet ir kūno kalba, veido išraiškos ir akių kontaktas.
Žinant, jog jūs nesate gerbiami, priverčia pasijusti beverčiais ir niekinamais. Pasirodo, kaip teigė Dr. Gottmanas, dviejų žmonių bendravime atsiradusi panieka yra vienas pagrindinių apie skyrybas išduodančių ženklų, tad būtina jos atsikratyti ir niekada nebesusigrąžinti.
Gynimasis
Tai pats dažniausias ant skyrybų slenksčio atsidūrusių porų bruožas. Kai patenkame į situacijas, kuriose esame neteisingai apkaltinti, norime save apginti. Be to, taip elgiamės ir situacijose, kuomet susikivirčijame su mylimu žmogumi.
Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Tik pažvelkite į politikus. Dažniau nei bet kada skandaluose jie dažnai tik gina save ir savo elgesį.
Kai santykiams gresia galas, padažnėja ir situacijų, kuriose vienas ar kitas partneris save gina. Būtent tokiu elgesiu parodote antrajai pusei, kad į jį ar ją nežiūrite rimtai.
Pavyzdys:
„Ar nupirkai pieno?“ „Ar turėjau tam laiko? Kodėl tu jo nenupirkai? Juk parduotuvė tau buvo pakeliui į namus.“
Į šį užduotą klausimą, norint išvengti dar daugiau kivirčų, atsakyti reikėjo taip: „Atsiprašau, bet pamiršau. Pakeliui namo turėjau sutvarkyti labai daug reikalų. Po 10 minučių nuvažiuosiu į parduotuvę. Pranešk, jei reikės dar ko nors.“
Ignoravimas
Tai nutinka tuomet, kai partneris vengia bendravimo arba kai vienas žmogus užsidaro pats savyje. Tai lyg atsiskyrimas, dėl kurio išnyksta santykiuose taip reikalingas bendravimas ir ryšys.
Jei šiuo metu tarp jūsų ir jūsų antrosios pusės dingo ryšys, jūs nustojote kalbėtis, tai nėra pats geriausias ženklas. Toks santykiams kenkiantis elgesys atsiranda išnykus vienas kitam jaučiamai pagarbai.
Jei jos nėra, nėra ir pasitikėjimo vienas kitu, o santykiai tampa bereikšmiai.
Ar šiuo metu šie 4 santykius griaunantys aspektai jums yra pažįstami? Jei atsakymas teigiamas, metas persvarstyti šių santykių prasmę.