Trombocitai, kraujo ląstelės, ir plazmoje esantys baltymai kartu sustabdo kraujavimą sužalojimo vietoje suformuodami krešulį, kuris vėliau natūraliai ištirpsta.
Tačiau kartais ir be sužalojimo krešuliai gali susidaryti kraujagyslių viduje ir jie natūraliai neištirpsta. Tai gali būti pavojinga, todėl būtinas skubus gydymas, rašo mirror.co.uk.
Kraujo krešuliai kelia rimtą pavojų
Kai kurie vaistai neleidžia trombocitams signalizuoti vieni kitiems, todėl jie nesulimpa. Kraujo krešulių susidarymą gali lemti įvairios priežastys.
Kai kuriems žmonėms kraujo krešulių susidarymo rizika yra didesnė nei kitiems, be to, įtakos turi ir genetika.
Tam tikri rizikos veiksniai, pavyzdžiui, nutukimas, gali sulėtinti kraujo plūdimą į venas, o amžius gali padidinti natūralų organizmo gebėjimą krešėti.
Kiti veiksniai, galintys padidinti kraujo krešulio susidarymo riziką, yra nėštumas, rūkymas, geriamieji kontraceptikai, lėtinės uždegiminės ligos, diabetas, aukštas kraujospūdis, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje ir kt.
Svarbu žinoti, kad yra dviejų tipų kraujo krešuliai – arteriniai ir veniniai. Arteriniai kraujo krešuliai yra tie, kurie susidaro arterijose, veniniai kraujo krešuliai susidaro venose.
Jei kraujo krešuliai susidaro arterijose, tai gali sukelti mirtinus širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, tokius kaip širdies smūgis ar insultas.
Kraujo krešulių simptomai
„The Whiteley Clinic“ profesorius Mark‘as Whiteley‘us teigė: „Kraujo krešulių simptomai gali skirtis, priklausomai nuo jų susidarymo vietos, nuo to, ar jie visiškai užkemša kraujagyslę, ar dalinai, ir nuo to, ar jie atitrūksta ir įvyksta embolija.“
Pasak Nacionalinės sveikatos tarnybos, kraujo krešulio simptomai yra šie:
- pulsuojantis ar mėšlungiškas skausmas, patinimas, paraudimas ir šiluma kojoje ar rankoje;
- staigus dusulys, aštrus krūtinės skausmas (kuris gali būti stipresnis, kai įkvepiate) ir kosulys arba atkosėjimas krauju.
Jei pastebėjote bet kokį nerimą keliantį simptomą, kuris gali išduoti trombozę, profesorius ragina nedelsiant kreiptis pagalbos.
Jis tęsė: „Kaip visada, jei žmogui pasireiškia bet kuris su tromboze susijęs požymis ar simptomas, rekomenduojama kuo greičiau kreiptis į venų ligų specialistą.
Visiems, kuriems įtariama trombozė, reikėtų nedelsiant atlikti dvigubą ultragarsinį venų tyrimą, kad būtų galima nustatyti problemos priežastį ir paskirtį geriausią gydymo būdą.“
Kraujo krešuliai kelia nerimą ir gali sukelti mirtinas būkles, tačiau keletas įpročių gali padėti jų išvengti. Anglijos nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) rekomenduoja išlikti aktyviems, gerti daug vandens, stengtis numesti svorio, jei turite antsvorio, ir mūvėti kompresines kojines, kurios pagerina kraujotaką.
Rekomenduojama ilgai nesėdėti vienoje vietoje nejudant, nevartoti alkoholio ir nerūkyti. Rūkymas didina ne tik širdies, bet ir onkologinių ligų riziką.