Nors kaulų tankio svyravimai gali užklupti bet kokiame amžiuje, osteoporozė įprastai vyresnio amžiaus žmones užklumpanti kaulų retėjimo liga.
„Su amžiumi kaulai tampa trapesni, tačiau ne vien amžius yra šios ligos išsivystymo veiksnys. Labai svarbią dalį užima tai, kaip mes gyvenime, koks yra gyvenimo būdas, kokiomis ligomis dar sergame ir kokius vaistus nuo tų ligų vartojame. Kai kurių vaistų vartojimas labai skatina kaulų retėjimą, tad jis gali pasireikšti ir jauname amžiuje“, – nuotolinės konferencijos metu kalbėjo Santaros klinikų Reumatologijos centro vadovė.
Moterims pasireiškia dažniau ir anksčiau
Dėl moteriškų hormonų poveikio ir vaisingo periodo pabaigos osteoporozė moteris užklumpa žymiai anksčiau nei vyrus. Tiesa, vienas moteris liga gali užklupti anksčiau, kitas – vėliau.
„Bendrai rizikos amžius jau prasideda nuo 50 metų, o rizikos veiksnys laikomas 65 m. moterims ir 70 m. vyrams. Yra aiškiai nustatyta, kad kas 3 moteris ir kas 5 vyras per savo gyvenimą pajus osteoporozinį lūžį. Bet su amžiumi šis santykis labai keičiasi, ir jei žiūrėtume į moteris nuo 65 m., osteoporozinė moteris būtų kas antra“, – aiškino I. Butrimienė.
Pasak gydytojos, iš esmės menopauzės pradžia moterims yra tas laikas, kai reikėtų susirūpinti ir pamąstyti, ką daryti, kad šios ligos neturėtų arba kad ji atsirastų kuo vėliau.
„Čia ir šeimos gydytojams yra užduotis iš karto apgalvoti kiekvienos moters pomenopauzinio laikotarpio tolesnę ištyrimo taktiką“, – pastebėjo ji.
Rūkymas ir besaikis kavos vartojimas – rykštė
Tačiau ne tik moteriška lytis ir amžius apibrėžia osteoporozės riziką. Svarbus ir paveldimumas – jei moters mama turėjo šlaunikaulio lūžį, rizika didėja. Be to, įtakos turi ir maža kūno masė.
„Tai reiškia, kad lieknutės moterys, kurios visą amžių buvo trapiai gražios, turi žymiai didesnę riziką sirgti osteoporoze. Taip pat ji auga jei žmogus rūko, labai mėgsta kavą ir jos išgeria daugiau nei tris puodelius per dieną. Labai svarbu ir kiti vartojami vaistai, ypač susirūpinti reiktų geriantiems gliukokortikoidus“, – vardijo ji.
Ji akcentavo, kad rūkymas yra ypač žalingas – ne tik didina ligos riziką, bet labai silpnėja daugelio reumatinių ligų, tarp jų – ir osteoporozės, gydymo efektyvumas:
„Tas pats kavos vartojimas – atrodo, nieko tokio, juk nesustorėsiu, jausiuosi geriau, bet kava didina osteoporozės riziką. Su ja iš organizmo išmetami mineralai, kurie taip reikalingi kaulų atsistatymui.“
„Tai reiškia, kad lieknutės moterys, kurios visą amžių buvo trapiai gražios, turi žymiai didesnę riziką sirgti osteoporoze. Taip pat ji auga jei žmogus rūko, labai mėgsta kavą ir jos išgeria daugiau nei tris puodelius per dieną.“
Gydytoja ragino patiems būti aktyviais, pasikalbėti su savo šeimos gydytoju. „Nereikia laukti, kada žmogus jau sulūš ir tada rūpintis osteoporoze. Jei esi to rizikingo amžiaus, reikia pasirūpinti, kad būtum patikrintas, žmonės patys turi žinoti, kas jiems galėtų grėsti“, – patarė I. Butrimienė.
Ji priminė, kad patikra dėl osteoporozės prasideda nuo anamnezės – paciento apklausimo, ūgio ir svorio išmatavimo: „Jei yra daugiau nei 2 rizikos veiksniai (o jie labai greitai susikaupia, jau kai yra 65 m., moteriška lytis, menopauzė ar dar prisideda minėtų medikamentų vartojimas), tada žmogus siunčiamas atlikti kaulų mineralinio tankio tyrimą ir stuburo rentgenogramas, nes neretai slankstelių lūžiai būna be simptomų ir randami atsitiktinai.“
Išauga ne tik lūžių, bet ir mirties rizika
Kaulams darantis vis labiau trapiems, išauga lūžių rizika – tai gali įvykti ne tik dėl lengvos traumos, bet ir tiesiog persiverčiant lovoje. Negana to, apie lūžius žmogus kita kartą gali nieko ir neįtarti.
„Dažniausiai taip yra, kad žmonės sužino apie osteoporozę jau lūžus kaului. Šiaip neretai yra ignoruojama, laikoma natūraliu senėjimu, jeigu mažėja žmogaus ūgis, vystosi kupra, atsikiša pilvas, tai suverčiama natūraliems procesams.
O jie jau iš karto signalizuoja, kad (...) vystosi osteoporozė – bendrai ji lyg ir nejaučiama, tačiau netiesioginiai požymiai pradeda reikštis žmogaus išvaizdos pokyčiais. Bet nereikia laukti, kol išsivystys taip vadinama našlės kupra, atsikiš pilvas, 8–10 cm sumažės ūgis, kad pastebėtum tai, jog reikia gydytis nuo osteoporozės“, – pabrėžė reumatologė.
Sunkiausia trauma yra, kai lūžta stambieji kaulai, pavyzdžiui, šlaunikaulis. „Tada jau tai nėra tylioji epidemija, o skausmingoji ir net mirtingoji. Nesinori gąsdinti visuomenės, bet jei žmogus patiria osteoporozinį šlaunikaulio lūžį, 30 proc. jų neišgyvena per vienus metus“, – sakė specialistė.
Gydytojos aiškinimu, tą sąlygoja daug dalykų, bet vienas svarbiausių yra žmogaus nejudrumas – tada stipriai išauga kardiologinių įvykių (plaučių tromboembolijos, širdies nepakankamumo) rizika:
„Be to, kai žmogus guli, atsiranda pragulos, jos infekuojasi, blogėja kitų ligų gydymo galimybės, jis negali laiku vartoti tam tikrų vaistų, lankantis gydymo, reabilitacijos įstaigose didėja galimybė pasigauti kitą infekciją.“
Tikimybė, kad kaulas po osteoporozinio lūžio suaugtų pats, labai maža, tad yra operuojama – jis sutvirtinama metalinėmis plokštelėmis arba protezuojama – įdedamas naujas sąnarys.
Kaulai lūžiai net vartantis lovoje
Pašnekovės aiškinimu, daug dažnesni lūžiai, kurie irgi yra labai pavojingi – tai stuburo slankstelių lūžiai.
„Jie tiesiogiai tokio skausmo kartais ir nesukelia, žmogus tiesiog nežino, kad jam sulūžo slanksteliai, bet tai irgi labai didina išgyvenamumo riziką. Jei lūžta vienas slankstelis, tai tiek to, gal nieko neįvyks, bet jei lūžta antras, trečias, tada pažeidžiama ir organų veikla.
Kadangi susiaurėja stuburo kanalas, prasideda įvairūs skundai, kai ieškoma kitų organų pažeidimo, o paaiškėja, kad yra lūžę krūtininiai, juosmeniniai stuburo slanksteliai. Vieno slankstelio lūžis labai greitina kitų slankstelių lūžius“, – konstatavo I. Butrimienė.
Labai svarbu vartoti fermentuotus maisto produktus – raugintus kopūstus ir kitas daržoves, jogurtus, rūgštų pieną, tada tos reikiamos medžiagos žymiai geriau pasisavinamos iš žarnyno ir tada nebereikia maisto priedų.
Ji pasakojo, kad osteoporoziniai lūžiai apibūdinami kaip įvykstantys dėl mažos energetinės traumos: „Tai reiškia, kad žmogus gali eiti slidžia gatve ar paslysti ant kokio banano žievės, nukristi ir sulūžti.
Pakanka kristi iš savo ūgio aukščio, tai nėra lūžis nukritus iš antro aukšto. Osteoporoziniai lūžiai atsitinka ir lovoje – verčiantis nuo vieno šono ant kito, tai juos išties kartais galima laikyti savaiminiais. Šlaunikaulis paprastai lūžta nuo griuvimo.“
Kaulams būtinas maistas
Gydytoja priminė, kad kaulų masė daugiausiai kaupiama iki 30 metų, tad gerų pamatu sveikiems kaulams reikia rūpintis nuo jaunų dienų.
„Viską, ką pasiekiame iki 30 metų dėl kaulų, tą ir turime, todėl ir sakome, kad reikia judėti, sveikai maitintis, nebadauti, užtikrinti visavertę mitybą jaunystėje, nerūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiu ir dar baisesniais dalykais. Tik kad jaunimas ne visada sąmoningas...
Maždaug nuo 30 ar net kiek anksčiau prasideda senėjimas, kartu – ir kaulų senėjimas, tad visada svarbu papildyti organizmą tomis medžiagomis, kurios reikalingos kaulų statybai. O reikalingi mineralai, vitaminai, baltymai.
Labai svarbu vartoti fermentuotus maisto produktus – raugintus kopūstus ir kitas daržoves, jogurtus, rūgštų pieną, tada tos reikiamos medžiagos žymiai geriau pasisavinamos iš žarnyno ir tada nebereikia maisto priedų. Ir labai svarbu judėjimas. Nereikia galvoti, kad seni žmonės turi labai sunkiai sportuoti, užtenka lengvo sportavimo – daug vaikščioti, kas sugeba ir nuo jaunystės įgali – bėgti. Yra ir gulint įvairūs pratimai su svarmenimis, svarbu apie tai galvoti“, – kalbėjo I. Butrimienė.
Gydytoja taip pat patarė vengti gazuotų gėrimų, pridėtinių cukrų, energetinių gėrimų: „Jie nieko, išskyrus tą minutę užplūstantį energijos pliūpsnį, nieko neduoda.“
Pašnekovė siūlė nieko labai išskirtinai neatsisakyti arba labai daug valgyti – reikia kuo mažiau tendencingų drastiškų sprendimų, pavyzdžiui, badavimo.
„Yra geras Vydūno pasiūlymas – kai žmogus ateina prie stalo, jis turi pažiūrėti ir pagalvoti, ko jo organizmas nori. Tai čia jau holistinis požiūris į mitybą ir, ko gero, jis turi labai daug tiesos. Ypač su amžiumi turime stengtis gauti visko po truputį“, – apibendrindama kalbėjo ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!