• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš porą dienų tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas savo „Youtube“ kanale pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame paviešino buvusio kandidato į aplinkos ministrus Tomo Kovėros tragiškomis aplinkybėmis mirusios buvusios draugės Dainos Makarevičienės laišką. Jame D. Makarevičienė išliejo širdį, kad tokių santykių, kokius patyrė su juo, tęsti nebegali. Ši tragedija pasibaigusi istorija iškėlė opią temą – kaip atpažinti ženklus, kad metas nutraukti santykius su smurtautoju.

Prieš porą dienų tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas savo „Youtube“ kanale pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame paviešino buvusio kandidato į aplinkos ministrus Tomo Kovėros tragiškomis aplinkybėmis mirusios buvusios draugės Dainos Makarevičienės laišką. Jame D. Makarevičienė išliejo širdį, kad tokių santykių, kokius patyrė su juo, tęsti nebegali. Ši tragedija pasibaigusi istorija iškėlė opią temą – kaip atpažinti ženklus, kad metas nutraukti santykius su smurtautoju.

REKLAMA

Minėtas D. Makarevičienės laiškas teisme buvo pateiktas kaip atsisveikinimo laiškas, tačiau S. Malinausko nuomone, tai turėtų būti labai keistas laiškas apie savižudybę, kadangi moteris kalbėjo apie save ateityje: „Kažkada ateityje aš suprasiu, kokia kvailė buvau“. Taip pat S. Malinauskas citavo ir daugiau detalių iš šio laiško, kuriame D. Makaravičienė aprašė, kaip su ja elgėsi T. Kovėra.

Paaiškėjo, kad jų santykiai buvo labai komplikuoti, moteris jautėsi išnaudojama, taip pat apgailestavo, kad T. Kovėros tėvai jo taip ir neišmokė pagarbiai elgtis su moterimis. Pasak S. Malinausko, apskritai iš šio laiško buvo galima suprasti, kad D. Makaravičienė nesiruošė mirti.

REKLAMA
REKLAMA

„Šitą laišką tiek prokurorai, tiek Kovėra su savo gynyba teisme pristatinėjo kaip atsisveikinimo su gyvenimu laišką, nors visiškai akivaizdu, kad čia nieko nekalbama apie savižudybę. Tai yra atsisviekinimo su juo (Kovėra) laiškas“, – apie laišką laidoje kalbėjo S. Malinauskas.

REKLAMA

Kada vertėtų skirtis?

Anksčiau naujienų portalui tv3.lt apie toksiškus santykius ir juos išduodančius ženklus yra pasakojęs psichologas Aurimas Gudas. Jis pasidalijo, kokius ženklus būtina pastebėti laiku ir kaip ištrūkti iš tokių santykių.

Toksiški santykiai yra tie, kuriuose žmonės nepalaiko vienas kito, nuolat kyla konfliktai, vienas siekia pakenkti kitam, dominuoja konkurencija, nepagarba ir santarvės trūkumas. Pagrindiniai tokių santykių požymiai yra psichologinis, o kartais ir fizinis smurtas.

REKLAMA
REKLAMA

Psichologo teigimu, dažniausiai toksiškų santykių „sukėlėjai“ yra kompleksinis reiškinys, apimantis tiek asmenines savybes, tiek konkrečius elgesio modelius ir situacinius veiksnius.

„Asmeninės savybės, kurios gali lemti toksiškus santykius, yra narciziškumas, psichopatija, sociopatija, negebėjimas valdyti savo emocijų, pavyzdžiui, pykčio, neišgydytos traumų sukeltos žaizdos“, – sakė specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, elgesio modeliai, kurie gali lemti toksiškus santykius, yra kontrolė ir manipuliacija, nepagarba, menkinimas, apsimetimas auka. Be to, link toksiškų santykių gali vesti ne tik asmeninės savybės ar elgesio modeliai, bet ir situaciniai veiksniai – stresas, nelaimės, problemos darbe.

Kalbėdamas apie tai, kaip atpažinti toksiškus santykius ankstyvose stadijose, kad būtų galima jų išvengti, A. Gudas pabrėžė, kad reikėtų įdėmiai stebėti kito žmogaus elgesį, pastebėti taip vadinamas raudonas vėliavas ir nebūti naiviam.

REKLAMA

„Jei žmogus su jumis elgiasi pagarbiai, bet kitus žmones apkalba, tyčiojasi iš kitų ar nepagarbiai elgiasi su kitais žmonėmis, pavyzdžiui, padavėjais, tikėtina, kad tik laiko klausimas, kada jis panašiai pradės elgtis ir su jumis.

Taip pat reikėtų būti atsargiam, jei kitas žmogus muša gyvūnus, nes ateityje ranką gali pakelti ir prieš jus. Kiti ankstyvieji toksiško elgesio ženklai gali būti pavydas, perdėta kontrolė, nenuoširdumas, melas, nepripažinimas savo kaltės ir neatsiprašymas“, – atskleidė psichologas.

REKLAMA

Kaip nutraukti toksiškus santykius?

Esant toksiškuose santykiuose ir norint iš jų išeiti, pasak psichologo, yra svarbiausias pirmas žingsnis – sąžiningai pripažinti, kad santykiai yra toksiški. Tačiau tai gali būti sunku, nes dažnai žmonės įsitraukia į toksiškus elgesio modelius ar pateisina juos dėl baimės ar priklausomybės.

„Pabandykite objektyviai pažvelgti į savo santykius ir įvertinti, kaip dažnai jaučiatės nelaimingi, įskaudinti, nesaugūs ar ignoruojami. Atminkite, kad sveiki santykiai turėtų būti pagrįsti pagarba, parama ir abipuse pagarba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aiškiai suvokite, ko jums reikia iš santykių, ir kokios jūsų ribos. Įsitikinkite, kad jūsų ribos yra gerbiamos, o jei ne – tai yra rimtas signalas apie nesveiką santykių dinamiką. Kalbėkite apie savo poreikius ir ribas su kitu žmogumi“, – patarimą siuntė psichologas.

Jis taip pat pabrėžia, kad aiškus ženklas, jog pokyčiai yra būtini, yra tada, kai pastebite, kad jūsų poreikiai nuolat ignoruojami arba menkinami.

REKLAMA

„Komunikacija yra vienas svarbiausių veiksnių santykiuose. Siekite atvirumo ir sąžiningumo. Vietoje kaltinimo ar kritikos, naudokite „Aš“ pareiškimus, pavyzdžiui, sakykite: „Aš jaučiuosi įskaudintas, kai mane ignoruoji“.

Venkite pernelyg emocingos ar agresyvios komunikacijos, kuri gali dar labiau padidinti įtampą. Pabandykite ramiai ir konstruktyviai išreikšti savo jausmus bei poreikius“, – teigė A. Gudas ir priduria, kad jeigu santykių nepavyksta pagerinti – reikia ieškoti profesionalios pagalbos.

REKLAMA

Psichologas gali padėti spręsti toksiškų santykių problemas įvairiais būdais, teikdamas tiek individualią, tiek porų terapiją. Jo tikslas yra suteikti klientui įžvalgų, palaikymo ir praktinių įgūdžių, kurie padėtų suprasti santykių dinamiką, ugdyti sveikesnius elgesio modelius ir spręsti giluminio pobūdžio problemas.

Prieš 23-ejus metus nuskambėjusi istorija

Kaip anksčiau pranešė naujienų portalas tv3.lt, buvusio kandidato į aplinkos ministrus T. Kovėros pavardė prieš 23-ejus metus nuskambėjo tragiškame kontekste. Po konflikto su T. Kovėra neva nusišovė artimus santykius su juo palaikiusi moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbiama, moteris prieš mirtį galėjo būti sumušta, o kaltinimai tuo T. Kovėrai panaikinti suėjus senačiai. Buvęs kandidatas sakė, kad viskas nebuvo taip, kaip piešė to meto žiniasklaida.

Kaip 2007-aisiais rašė naujienų portalas Lrytas, 32 metų Dainos Makaravičienės kūnas buvo rastas 2001-ųjų spalio 1-osios paryčiais Vilniuje, Botanikos instituto bendrabutyje Žaliųjų ežerų gatvėje. Teisėsaugos pareigūnai nustatė, kad moteris nusižudė gyvenimo draugo T. Kovėros karabinu.

REKLAMA

D. Makaravičienė buvo išsituokusi, augino tris vaikus. 1995 m. ji dalyvavo konkurse „Misis Lietuva“. Moteris turėjo nuosavą stomatologijos kabinetą, gyveno nejausdama nepriteklių.

Bendrabučio kambaryje nebuvo įrengtas seifas, kuriame, kaip reikalauja įstatymai, turi būti saugiai laikomi ginklai. Pasinaudojusi nerūpestingai laikomu karabinu, moteris juo nutraukė savo gyvybę. Tačiau moters tėvai nepatikėjo tokia savo dukters gyvenimo baigtimi – jie siekė atnaujinti tyrimą dėl dukters mirties.

REKLAMA

Praėjus keleriems metams nuo D. Makaravičienės mirties Generalinė prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių. Vokietijoje buvo atliekamos įvairios ekspertizės. Tačiau jos nieko nauja į bylą neįnešė ir Generalinė prokuratūra bylą nutraukė. Vilniaus apygardos teismas prokurorų sprendimą paliko galioti.

Tada tėvai kreipėsi į Apeliacinį teismą. Teismas Duknauskų skundą atmetė. Po D. Makaravičienės mirties 2001-siais buvo iškelta byla dėl nužudymo, įtarus, kad D. Makaravičienė galėjo būti nužudyta, tačiau buvo nutraukta šią versiją atmetus.

REKLAMA
REKLAMA

Moters gyvenimo draugas T. Kovėra teismo nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu tik dėl savo draugės lengvo kūno sužalojimo ir nerūpestingo šaunamojo ginklo laikymo.

Ekspertai nustatė, kad konflikto metu moteriai T. Kovėra sudavė 16 smūgių, 7 iš jų – į galvą. Šie smūgiai nebuvo mirtini. Kadangi anksčiau neteistas, administracine bauda nebaustas ir dirbantis vyriškis visiškai pripažino savo kaltę ir gailėjosi dėl padarytų nusikaltimų, teismas paskirtos 1 metų laisvės atėmimo bausmės vykdymą atidėjo tam pačiam laikotarpiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų