Lietuviai nuo seno tikėjo, kad svogūnus reikia sodinti konkrečią dieną – per Cibulinį gegužės pradžioje. Į Lietuvą atėjus krikščionybei, ši diena buvo sutapatinta su šv. Stanislovo diena gegužės 8–ąją, tačiau iki šiol daugelio laikoma puikia diena svogūnų sodinimui.
Lietuvoje anksčiau svogūnų sodinimas turėjo savų ritualų: jie sodinti dar neišaušus, kai danguje nebūdavo nei Mėnulio, nei Saulės. Tikėta, kad tą reikia daryti basomis, taip kuriant tvirtesnį ryšį su gamta. Be to – geriau ir poroje.
Šiomis tradicijomis tikėti ar ne – kiekvieno pasirinkimas. Tačiau senoliai buvo teisūs sakydami, kad būtent gegužės pradžioje reikia imtis svogūnų sodinimo. Tą rekomenduoja ir dabartiniai specialistai. Uždelsus ilgiau, svogūnai gali būti mažesni, prastesnės kokybės.
Reikšmės turi ne tik kada, bet ir kur bei kaip sodinsite. Daržovėms augti geriausiai tinka saulėta vieta su gerai drenuota derlinga, šiek tiek rūgščia arba neutralia dirva. Svarbu vengti sodinti svogūnus į žemę, kurioje anksčiau augo šakniavaisinės daržovės – morkos, burokėliai ar bulvės. Tačiau galima pasirinkti dirvą, kurioje auginote pupeles ar agurkus.
Svogūnus sodinkite į žemę eilėmis maždaug penkių centimetrų atstumu vienas nuo kito. Kiekvieno svogūnėlio trys ketvirtadaliai turėtų būti įkasti į žemę, o iš jos kyšoti galiukas. Pasodinus, reikėtų reguliariai ravėti ir purenti dirvą tarp augalų.
Puiki trąša – bananas
Norint gausaus svogūnų derliaus, verta pagalvoti ir apie tręšimą. Vegetacijos pradžioje pakanka komposto, tačiau vėliau galima naudoti natūralias trąšas, kurių sudėtyje yra geram svogūno augimui reikalingų fosforo ir kalio.
Tam puikiai tinka bananai, tiksliau – jų odelės. Greičiausias būdas tręšti daržo svogūnus – tai nedideliais gabalėliais supjaustytą odelę dėti tiesiai į dirvą, maždaug 5 cm gylyje. Tokiu būdu augalas palaipsniui bus aprūpinamas naudingais vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis.
Taip pat galima pirmiausia išdžiovinti žieveles, sumalti jas į miltelius ir sumaišyti su žeme. Poveikis pradės matytis jau po kelių procedūrų, o vasariniai svogūnai augs vešlūs ir sveiki iki pat derliaus nuėmimo.