• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žiemos metu susidurti su įvairiomis peršalimo ligomis, rodos, įprasta. Tačiau kai kurie iš mūsų suserga ir vasarą. Daugelis sako, kad dėl to gali būti kalti oro kondicionieriai.

Žiemos metu susidurti su įvairiomis peršalimo ligomis, rodos, įprasta. Tačiau kai kurie iš mūsų suserga ir vasarą. Daugelis sako, kad dėl to gali būti kalti oro kondicionieriai.

REKLAMA

Apie tai, kiek racionalu kaltinti oro kondicionierius dėl peršalimo, papasakojo „ID clinic“ ir „Health Optimizing Vilnius“ klinikose dirbanti šeimos gydytoja, lektorė Agnė Misiūtė, kuri taip pat veda savo „Instagram“ profilį.

Išsklaidė mitus

Pokalbio metu gydytoja kalbėjo, jog nuo oro kondicionierių persišaldyti išties įmanoma. Tam ji pateikė kelis argumentus, kurie įrodo, jog šis teiginys – ne iš piršto laužtas.

„Tai labiau tiesa negu mitas, nes tikrai vasarą atsiranda tokių pacientų, kurie stebisi, kaip čia tokia žiemos liga užpuolė“, – tikino ji.

REKLAMA
REKLAMA

Moteris teigė, kad viena iš priežasčių yra staigus temperatūrų pokytis. Ji pateikė pavyzdį iš daugelio žmonių vaikystės, kuris rezonavo su oro kondicionierių veikimu.

REKLAMA

„Viena iš priežasčių, kodėl žmonės persišaldo, yra didelis temperatūrų pokytis. Juk ir daugeliui vaikystėje tėvai sakydavo: „Jei bėgioji su megztiniu, neskubėk išsirengti, nes perpūs“. O žinote, kai lauke yra 30-ies laipsnių karštis, o patalpoje ar automobilyje 18 laipsnių temperatūra per kelias minutes – didelis temperatūrų šuolis sukelia organizmui stresą.

Jeigu dar asmens imuninė sistema silpnesnė, žmogus pervargęs, įsitempęs – šansas susirgti išauga, nes imuninė sistema taip efektyviai nebekovoja su nosiaryklėje vis atsirandančiais ligų sukėlėjais“, – pagrindinę priežastį įvardijo Agnė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pridėjo, kad taip pat prisideda ir tai, jog oro kondicionieriai pučia gana sausą orą, dėl ko žmonės neretai geria mažiau skysčių ir taip dehidratuoja:

„Kai patalpoje veikia oro kondicionierius, atrodo, kad drėgmės užtenka, bet iš tiesų yra sausa. Tuomet išsausėja nosies ir gerklės gleivinė, kas gali paskatinti alergijas, reakcijas į dulkes, tapti parankia terpe virusams reikštis.

Ypač, jeigu vėsiau, tai žmonės dažniau pamiršta troškulį, suvartojama mažiau skysčių negu reikia ir tai taip pat skatina gleivinės išsausėjimą. Taip į nosiaryklę patekę virusai ir bakterijos sunkiau pašalinami (čiaudulys – viena pirmųjų kūno reakcijų siekiant pašalint patogeną iš nosiaryklės).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tas pats galioja ir važiuojant automobiliu, kur vėsinamoje patalpoje žmonės pamiršta gerti vandens, nors saulė plieskia tiesiai į veidą. Tuomet gali įvykti dehidratacija.“

Galiausiai, dar viena problema, kurią įvardijo šeimos gydytoja, – oro kondicionierių švara. Pasak jos, svarbu, kad šie būtų pravalomi, automobilių filtrai reguliariai keičiami, nes, kitu atveju, tai puiki terpė bakterijoms veistis:

„Trečias momentas, kuris skatina susimąstyti – tai, kaip dažnai yra automobilių ir patalpų kondicionieriai valomi. Nes tai yra puiki terpė daugintis pelėsiniam grybeliui, bakterijoms. Esu tikra, kad yra kas užsiima jų švara, bet tai turi  būti reguliaru.

REKLAMA

Taip pat svarbu, kad oras cirkuliuotų, būtų šviežias. Jeigu patalpose langų neatidarome, nepatenka oro iš lauko, patalpos nesivėdina – užtenka vieno sergančio žmogaus, kad visi kartu dirbantys žmonės staigiai susirgtų. Pandemija – akivaizdus įrodymas, kaip greitai patalpose plinta virusai.“

Šeimos gydytojos rekomendacijos

Tam, kad būtų galima išvengti persišaldymo nuo oro kondicionierių, gydytoja Agnė pateikė kelis patarimus visiems.

REKLAMA

„Visų pirma, reiktų rinktis tinkamą aprangą. Aš, pavyzdžiui, kai keliauju kažkur automobilyje ar autobuse ir žinau, kad bus naudojami kondicionieriai – nors ir lauke labai karšta, pasiimu į saloną šalikėlį, skarą ar megztuką.

Tas pats ir dirbantiems. Jeigu į lauką nereikia eiti su megztiniu, nes labai karšta, tai bent darbe reikia turėti, ką apsirengti, jei jaučiate, kad temperatūra nėra komfortiška.

Taip pat reiktų drėkinti patalpas oro drėkintuvais, kad jos nebūtų sausos bei gerti pakankamai skysčių, palaikyti hidraciją, kad gleivinė neišsausėtų ir galima būtų lengvai pašalinti ligų sukėlėjus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, reiktų ir dažnai plauti rankas, kuo daugiau laiko praleisit gryname ore.

Dar vienas patarimas, norintiems palaikyti imunitetą – neseniai skaičiau tyrimą, kuris parodė, kad tie, kurie skiria triskart per savaitę 30 minučių aerobiniam krūviui turi daug geresnį imunitetą, lyginant su tais, kurie nesportuoja arba sportuoja perteklinai.

Tai čia tokie bendrieji imuninės sistemos stiprinimo patarimai“, – išvardijo gydytoja.

Visgi, jeigu nuo peršalimo apsisaugoti nepavyko, gydytoja Agnė taip pat turėjo patarimų susirgusiems tam, kad būklė pagerėtų:

REKLAMA

„Priklausomai nuo būklės, jeigu sunkus peršalimas – reiktų kreiptis į šeimos gydytoją. Bet jeigu ne, tik nedidelė temperatūra, sloga, gerklės perštėjimas, tai būtų idealu atsiriboti nuo kolektyvo, skirti daugiau laiko poilsiui, atsistatymui.

Gerti daug skysčių, arbatų. Tas gėrimas turėtų būti toks: išgerti puodelį, kiek pailsėti ir vėl išgerti arba gerti pamažu visą dieną.

Tinka purškalai ryklei, pastilės. Žinoma, nosies higiena: valyti, plautis, rūpintis.

Taip pat reiktų nepamiršti vitamino C, vitamino D, cinko, seleno, jie pagreitina sveikimą ir pagerina atsistatymą. Šiuo atveju reiktų ir neskubėti su fiziniu krūviu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų