• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmojo karantino metu nusprendusi pasisodinti seniai namuose pamerktą bambuką, panevėžietė Agnė nenumanė, kuo viskas baigsis. Atrodo, dar prieš metus merginos namuose nežaliavo nė vienas augalas, tačiau dabar ji gali pasigirti ne viena dešimtimi gėlių ir sparčiai augančia gėlių mylėtojų bendruomene „Instagrame“.

12

Pirmojo karantino metu nusprendusi pasisodinti seniai namuose pamerktą bambuką, panevėžietė Agnė nenumanė, kuo viskas baigsis. Atrodo, dar prieš metus merginos namuose nežaliavo nė vienas augalas, tačiau dabar ji gali pasigirti ne viena dešimtimi gėlių ir sparčiai augančia gėlių mylėtojų bendruomene „Instagrame“.

REKLAMA

23-ejų Agnė iš Panevėžio augalus pamilo mažiau nei prieš metus – pirmojo karantino metu. Mergina juokiasi, kad paaiškinimo, kaip staiga užgimė tokia didelė meilė, nėra, tačiau neabejotinai didelę įtaką tam turėjo namuose „įkalinęs“ karantinas.

„Nuolatinis buvimas namuose ir negalėjimas džiaugtis pavasariu privedė prie žalumos ir gyvybės trūkumo jausmo. Tai lėmė, kad nusprendžiau pasisodinti jau metus vandenyje laikomą bambuką iš senos gimtadieninės puokštės.

Pirkdama žemes, dar ir orchidėją nuolaidinę pačiupau, bet tik todėl, kad mama yra didelė jų gerbėja, o pati jokio kito augalo pavadinimo nė nežinojau. Dabar jau žinau, kad orchidėjos man nė nepatinka, o ši jau gimtinėje pas mamą auga”, – juokiasi Agnė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaune mediciną studijuojančiai studentei prisijaukinti ir pamilti gėles bene labiausiai padėjo augalų atiduotuvių grupės facebooke. Agnė tapo tokių grupių nare ir vis matydama, kad žmonės perleidžia jiems nepatinkančius, netinkančius ar tiesiog mirštančius augalus, nusprendė keletą tokių nelaimėlių priglausti ir pas save.

REKLAMA

„Nuo tada apetitas tik augo – norisi vis kitokio ir dar, dar, dar. Buvo nepaprastai smagu stebėti, kaip auga visai nedideli daigeliai ir virsta į vešlų augalą. Dabar be galo prijaučiu augalų dalyboms ir mielai dalinuosi pati”, – sako ji.

Ką daryti prieš parsinešant gėlę į namus?

Nors augalų auginime Agnė buvo „žalia“, ji gali džiaugtis, kad prarado vos keletą augaliukų – dauguma puikiai pritapo jos namuose. Tačiau tam, pasak jos, yra labai geras ir logiškas paaiškinimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Neėmiau augalų pirmiausia apie juos nepasidomėjusi – kiek šviesos reikia, ar mėgstą drėgmę, kaip dažnai laistomas ir panašiai. Kažin kaip būtų sekęsi auginti, darant tai aklai, tiesiog „gražu – imu“ principu.

Norint, kad augalas atrodytų geriausiai, kaip tik gali, būtina žinoti jo poreikius, o jie kiekvienos rūšies skirtingi. Nors patirties ir žinių jau esu sukaupusi, tikrai nepatingiu pasiskaityt apie kiekvieną augalą bent kelių straipsnių, bet visgi ši žiema mums pirmoji, tad su sunkumais tikrai susiduriu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ypač vargina itin sausas oras (šildymo laikotarpiu vos 30% drėgmės, kai daugumai augalų reikia bent 50–60%), kuriam net drėkintuvas nelabai padeda bei, žinoma, šviesos trūkumas. Tad per žiemą jau praradau 3 nedidelius augaliukus, liūdna, bet užtat daug ko išmokau ir klaidų nekartosiu”, – sako mergina.

Agnės namuose šiuo metu yra 33 gėlės. Mergina kuklinasi, kad palyginus su kitais augalų mylėtojais, jos kolekcija yra nedidelė. Tačiau ji neabejoja – pavasarį jos namai dar pasipildys žaluma.

REKLAMA

„Džiaugiuosi, kad dabar jau turiu susiformavusį skonį, kas patinka, o kas nelabai, tad atsilaikyti, pamačius kažkokį dovanojamą ar nuolaidinį augalą, daug lengviau.

Labiausiai didžiuojuosi savo monstera deliciosa, nors visiškai ji ne monstriška, tik su 3 lapeliais (šypsosi). Tai pirmasis augalas, kuriuo su manimi pasidalino augalų atiduotuvės grupėje. Pasidalino vienu lapu su nedidele šaknimi, bet ir su tripsais (kenkėjai), apie kuriuos tuo metu turėjau nulį supratimo, tad nė nesupratau, kodėl tas augalas iš lėto miršta. Po ilgo googlinimo ją persodinau du kartus ir maudžiau bei purškiau chemija, galvojau tikrai neištvers tiek – o dabar jau 2 naujus lapus išleido”, – džiaugiasi ji.

REKLAMA

Trys pagrindinės taisyklės

Gėlių mylėtoja šypsosi, kad ji išmoko vieną svarbų dalyką – kiekvienai problemai yra sprendimas, jeigu tik žinote, kur jo ieškoti.

„Facebooke yra daug grupių, kur žmonės teiraujasi, kas nutiko jų augalams, kas čia per kenkėjas ir t. t. ir tikrai sulaukia atsakymo, bet, deja, ne visada teisingo. Daugelis komentuoja pirmą į galvą šovusį dalyką, patys tiksliai nežinodami atsakymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baigiasi tuo, kad klausiantysis būna nukreipiamas netinkamu keliu arba dar labiau sutrikdomas, gavęs kelis vienas kitam prieštaraujančius atsakymus. Išvada – filtruokite gaunamą informaciją, bandykit patys ieškoti informacijos augalų tinklaraščiuose ir nekomentuokite ir neklaidinkite žmonių savo atsakymais, jei nesate įsitikinę savo žiniomis“, – sako ji.

Agnė taip pat duoda keletą patarimų, kuriais dabar visada vadovaujasi ir ji pati. Pirmasis – žinokite augalo pavadinimą ir pasidomėkite apie jo laikymo sąlygas.

REKLAMA

„Neužtenka, kad tik „labai patinka“ ir perku. Man irgi labai patinka kalatėjos, bet puikiai žinau, kad dėl per mažos drėgmės namuose jomis pasidžiaugčiau labai neilgai, o tada jau: „Labas, konteineri“.

Be to, nusipirkus naują augalą iš didžiųjų prekybos centrų, būtina jį izoliuoti nuo kitų bent dviem savaitėms, nes tikrai didelė tikimybė, kad pasinešite su kenkėjais”, – sako mergina.

REKLAMA

Antra – svarbu suprasti, kada augalus jau reikia laistyti. Agnė nurodo, kad jos mėgstamiausias būdas – piršto metodas.

„Kišate pirštą į žemę bent iki pusės vazonėlio gylio – jeigu ištraukus pirštas aplipęs žemėmis, dar nelieti, o jei sausas – jau tikrai galima. Jei nenorite purvintis pirštų, naudokite kiniškas valgymo lazdeles, tik tuomet palikite jas vazone bent pusę sekundės prieš ištraukiant. Taip pat galima kilnoti vazonėlius, kai laikas lieti, dažnai jie būna labai lengvi“, – nurodo augalų mylėtoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat labai svarbu nesodinti augalų tiesiai į vazonus, jeigu jų apačioje nėra skylių.

„Jeigu patinkantis vazonas be drenažinės skylės – sodinkite į paprastą plastikinį, o tada su viskuo dėkite į išsirinktą gražų vazoną. Svarbu nepamiršti išpilti nubėgusio vandens likučio, kitaip augalo šaknys gali mirkti ir supūti vandenyje“, – pabrėžia ji.

Atsižvelkite į šiuos faktorius

Žiema gali būti iššūkiu augalams ne tik dėl sauso oro. Agnė pataria, ką daryti, kad žiemą netektų atsisveikinti su mylėtais augalais.

REKLAMA

Ji sako, kad reikia sumažinti laistymą. Mergina ragina naudoti piršto metodą, nes taip tikrai neprašausite, taip pat didinkite drėgmės kiekį namuose. Tai lengviausia padaryti turint drėkintuvą. Taip pat galima purkšti augalus, tačiau tai tiks ne visiems. Džiovinkite skalbinius kambaryje prie augalų. Augalus statykite ant akmenukų, užpiltų vandeniu, padėklu ar tiesiog aplink padėti talpas su vandeniu.

„Venkite temperatūros svyravimų – patraukti augalus nuo radiatorių, židinių, oro kondicionierių, langų (ypač, jei liečiasi). Taip pat reikėtų vengti skersvėjų. Perneškite augalą į šviesesnę vietą bei reguliariai sukiokite, kad visos pusės gautų užtektinai šviesos. Jei finansai leidžia ar yra didelis poreikis – naudokite augimo arba pilno spektro šviesos lempas augalams.

REKLAMA

Taip pat netręškite augalų žiemą, jei nėra aktyvaus augimo. Valykite dulkes nuo lapų. Šviesos žiemą juk ir taip nedaug, o dulkės dar labiau apsunkina fotosintezę“, – patarimus dalija Agnė.

Mergina sako, kad tikriausiai žmonėms yra sunkiausia atpažinti, kokia gi bėda ištiko jų mylimą augalą.

„Dauguma klausimų yra – gal galėtum pasakyti, kas darosi mano augalui? Aš visada geranoriškai padedu, nes ir pačiai įdomu, bet kiekvienam augintojui mažiau streso sukeltų, jei tiesiog žinotų pagrindinius „simptomus“ ir kuriuo keliu eiti juos radus“, – sako ji ir priduria, kad savo paskyroje planuoja dalintis dažniausiomis augalų problemomis, kad žmonės sugebėtų laiku jas pastebėti savo augaluose.

REKLAMA
REKLAMA

Kokias gėles išsirinkti?

Nežinantiems, ką parsinešti į namus, ji duoda keletą patarimų, kaip teisingai išsirinkti augalus. Pirmiausiai atsižvelkite į šviesos kiekį namuose, nes daugumai augalų reikalinga netiesioginė, bet ryški, išsklaidyta šviesa. Jei tokios nėra – rinktis tamsoje galinčius gyventi augalus – sensaveriją, kai kurias kalatėjas, zamiokulką (pinigų medį), skindapą, monsterą, aspidistrą.

Antra – drėgmės kiekį namuose. Užtenka įsigyti drėgmės matuoklį ir žinosit. Daugumai augalų reikalinga drėgmė – bent 50–60%, o atkeliavusiems iš tropinės gamtos – dar didesnė. Ji priduria, kad jeigu ruduoja lapų galiukai ar šonai, didelė tikimybė, kad drėgmės namuose nepakanka.

Taip pat atsižvelkite į savo galimybių prižiūrėti ir lieti augalą dažnumą.

„Jei daug keliaujate (aišku, ne karantino metu), dažnai nebūnate namuose, nesirinkite augalų, kuriems reikia daug priežiūros. Į balą išmesite ir pinigus, ir augalą. Tuo atveju rinkitės jau minėtas sensavjeras, zamiokulkus, skindapus”, – šypteli ji.

Iš meilės augalams gimė ir rankdarbiai

Būsimoji medikė sako, kad nuo vaikystės dievino rankdarbius, o visus mamos duotus dienpinigius mieliau išleisdavo karoliukams, dekupažo priemonėms ir kitoms smulkmenoms, kurių reikia kurti.

REKLAMA

„Darydavau įvairius papuošalus, raktų pakabukus, dekoruodavau namie viską, ką rasdavau, o tada jau nešdavau parduoti į Kaziuko muges ar turgelius. Paauglystėje viską apleidau, nes visą laiką atėmė mokslai bei šokių treniruotės.

Nesakau, kad dabar turiu kalnus laiko – tikrai ne, medicina užima didžiąją dalį mano laiko, bet vėl pajautus norą kažką kurti – laisvą laiką skiriu vazonų darymui ir augalams. Tai yra mano reabilitacija nuo mokslų”, – šypsosi ji.

Mergina pasakoja, kad pirmiausiai, pritrūkus vietos augalams ant palangių, įsigijo lentyną, o kai vietos ir joje nebebuvo – ieškojo kitų sprendimų. Vienas iš jų buvo augalų kabinimas ant macrame laikiklių.

„Man asmeniškai ir gražiai atrodo, ir funkcionalu, o kartais gali veikti net kaip augalų užuolaidos. Be to, kabinti galima kur tik norit – ant karnizų, kabliukų ar įsukus į lubas kilpelę. Pasigaminau laikiklių sau, o kadangi pavyko puikiai ir labai patiko, nusprendžiau darbais pasidalinti su kitais augalų mylėtojais. Taip ir atsirado puslapis „The.plantera“.

Na, o tada ilgai ieškojau gražių ir išskirtinių vazonų, bet neradau, kas mane tenkintų, tad vėl nusprendžiau pasidaryti pati. O kadangi idėja pasirodė originali ir nematyta – papuošti ir kitų namus”, – pasakoja mergina.

REKLAMA

Pasak gėlių mylėtojos, viskas prasidėjo nuo šmaikščių frazių rašymo ant vazonėlių, o vėliau atsirado ir įvairūs piešiniai.

„Dabar jau turiu susiformavusi konkretų darbų braižą. Neslėpsiu, vazonai su piešiniais patys populiariausi. Matyt, žmones žavi idėja turėti kažką išskirtinio ir vienetinio, to, ko negausi kiekvienoje parduotuvėje.

Piešinius renkasi kuo įvairiausius – nuo kūnų iki mylimų gyvūnų siluetų. Perka ne tik sau, o ir dovanoms! Šventėms, gimtadieniams, ar net metinėms – personalizuota dovana širdžiai daug mielesnė, o jei dar su visu augalu – kartu dovanojate ir gyvybę namams.

Darbo laikas labai priklauso nuo vazono dydžio ir žmogaus pasirinkto piešinio – nuo 2–3 iki 10 ar net 12 valandų nepertraukiamo darbo. Laikikliai pinasi greičiau, kartais net negalvojant, rankos dirba automatiškai. Žinoma, priklauso nuo rašto sudėtingumo, bet į valandą įmanoma tilpti”, – šypteli ji.

Tačiau Agnė atskleidžia, kad tikrai neketina sustoti. Greitu metu augalų mylėtoja žada paleisti zero waste vazas, o vėliau ateityje – ir savo rankomis nulipdytus vazonėlius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų