Kai koja „apsimeta“ „žarna““
Kas yra varikozė? Kuo ji pavojinga? Apie viską iš eilės. Ar matėte gumbą ant automobilio padangos arba sodo žarnos? Tai tokia apvali slyva, kuri tuoj ims ir sprogs. Nuo ko ant padangų atsiranda tokie gumbai? Dėl kokių nors priežasčių pažeidžiamas plieninis ratlankis, jis spaudžia gumą ir ji toje vietoje išpampsta. Panašūs dalykai vyksta ir su venomis. Taip jau surėdyta, kad kai viskas gerai, širdis pumpuoja arterinį kraują į arterijas, aprūpina visus audinius deguonimi ir venomis sugrįžta atgal į širdį. Kad kraujas pakiltų iki širdies reikia spaudimo, o kad negrįžtų atgal, tuo pasirūpina venose esantys vožtuvai, kurie leidžia kraujui tekėti tik viena kryptimi. Dėl aukšto veninio spaudimo kraujagyslės sienelė ima plėstis, kraujagyslės apimtis padidėja. Dėl to nustoja veikti vožtuvai. O kai vožtuvas neveikia, kraujas normaliai iš apatinių galūnių nesugrįžta į širdį, o kaupiasi pažeistose venose.
Kruvina pelkė
Veninio kraujo pH ir taip yra šiek tiek rūgštesnis, o dabar jis dar ir užsistovi, tapdamas vis rūgštesniu. Stovintis vanduo virsta pelke, o stovinčiame kraujyje sparčiau susidaro trombai ir prasideda uždegimas. Iš pradžių tai venos sienelės uždegimas – flebitas, o kartu su tromboze – tromboflebitas.
Violetinė... su taškeliais
Tromboflebitas – ir varikozės komplikacija, ir apsauginė reakcija – organizmas savo jėgomis bando uždaryti nebereikalingą veną. Tačiau palaipsniui nemylimoje kojoje vis stipriau vystosi varikozė, dažniausiai išryškėja ir varikoziniais mazgais pasidengia didžioji poodinė vena. Tada yra trys keliai: tą veną galima pašalinti, praktiškai visą kraujo tėkmę paleidus giliosiomis venomis, arba ją prispausti, tampriai bintuojant elastiniu bintu ar užsitempiant specialias kompresines kojines. Arba palikti viską taip, kaip yra, ir stebėtis nuo ko gi ta koja tampa mėlynai violetinio atspalvio, o prie kulkšnių atsiranda skausmingų taškų.
Aukščiau kojas!
O dar kai kurie kojas pradeda tepti. Ir kuo tik netepa? O reikia tik kilstelti čiužinį lovoje nuo nugaros iki pėdų kokius 20cm ir tokioje pozoje miegoti. Ne labai patogu, bet naudinga. Ir taip miegoti reikia ilgai – mėnesį, du. Kol koja neatgaus savo įprastos spalvos, kol neišnyks skausmingi taškai. Kartais oda ant nemylimos kojos ne tik mėlynuoja, bet ir raudonuoja, tinsta. Tai reiškia, kad apnuodytą odos ir raumenų audinį, pripildytą visokiomis bjaurybėmis, patekusiomis iš veninio kraujo, atakavo mikrobai. Ir ko gi jiems neatakuoti? Juk koja, nemylima, vadinasi, nereikalinga.
Kojos deguonies badas
Jei oda niežti, ją kaso, pradraskydami nagais iki kraujo. Štai čia – rojus mikrobams. Į ištinusią koją normalus kraujas net nenori tekėti, „pasibeldęs“ į tinimu užspaustą arteriją, turtingas deguonimi kraujas persimeta į dar veikiančią veninę tėkmę ir grįžta atgal. Nenorite – nereikia. O jei ir toliau nemylėsite savo kojos, ji pasidengs trofinėmis opomis. Kurios net nelabai ir teskaudės, nes nervinis audinys bus jau miręs. Jis tiesiog bus neišvėręs tokio elgesio su savimi.
Opa platės ir gilės. Tačiau net ir tada koja lieka nemylima.
Pamilkite save. Pradėkite nuo kojų.
Kaip rašo gyd. transfuziologas Andrejus Zvonkovas, jam visada buvo įdomu, iki kada galima nemylėti savo organizmo. Kada, galų gale, kojos savininkas susizgribs ir kreipsis pagalbos į medikus? Kiek metų jam reikia, kad suprastų, jog vietoj senos nauja koja neišaugs? Pasak autoriaus, pavyzdžių yra įvairių. Savotiškas rekordas mediko praktikoje – 4 metai. Galų gale, žmogus, nukankintas nepasiduodančios kojos, sako sau: „Aš myliu savo koją. Aš pasiruošęs padaryti viską, kad ji jaustųsi gerai“. Ir eina pas gydytoją flebologą.
O gal nereikia laukti iš savo kojos tokių griežtų ultimatumų? Gal geriau ją pamilti iš karto? Kasdien plauti. Masažuoti – nuo pirštų link klubų. Pastebėjus pirmuosius varikozės ir venų nepakankamumo požymius – maudžiantį skausmą blauzdose, vis labiau juntamą nuovargį, pasikeitusią, paryškėjusią blauzdikaulio spalvą – tuoj pat pradėti dėvėti aptemptas kojines, bintuoti koją, pakėlus ją aukščiau, gulint ant nugaros. O nakčiai – pasidaryti sau hamako formos lovą. Visa tai – profilaktika, kad išvengtumėte komplikacijų.
Vena korsete
Kai moteris nori atrodyti patraukli, ji iš visų jėgų stengiasi susiaurinti taliją. Senovėje tam buvo naudojami korsetai su banginio ūsais. Vėliau atsirado „gracijos“ ir kiti elastiniai – guminiai įtaisai, tampriai apgulantys figūrą ir paslepiantys nereikalingas poodines atsargas.
O ką daryti su išpurtusia vena? Kai jai gražinti sveikatą? Kaip priversti dirbti jos vožtuvus?
Įprastai medikai, ilgai nesvarstę, tokią veną tiesiog pašalina. Ypač jei tai poodinė vena. Koja tampa šiek tiek gražesnė. Ir nors taikant šiuolaikines metodikas po operacijos ant nemylimos kojos vietoje didžiulio pjūvio lieka tik maži randeliai, koja vis tiek jau nebe ta, nes negražios ir neveikiančios venos pašalinimas – toks gana „gudrus“ sprendimas. Tai panašu į buitinę situaciją, kai pvz., kraštinėse daugiabučio namo laiptinėse būtų panaikinta kanalizacija ir gyventojai su savo reikalais turėtų vaikščioti į kaimyninių laiptinių tualetus. Tų kaimynų gyvenimas – tiesiog pasaka! Įdomu, ar ilgam jiems pakaktų kantrybės?
Parengta pagal Endochirurgijos ir litotripsijos klinikos, ekstrakorporinio kraujo valymo kabineto (Maskva) vadovo gyd. transfuziologo Andrejaus Zvonkovo straipsnius.