Kaip pati sako, prieš daugiau kaip 30 metų pamatė kabantį sodą ir užsinorėjo išmokti pati panašų surišti. Bandė tol, kol galiausiai pavyko.
„Tais laikais semtis sodų rišimo paslapčių nelabai buvo kur. Neturėjome nei interneto, nei knygų šia tema, bet kai labai nori, tai nieko nėra neįmanomo“, – įsitikinusi pašnekovė. Ji šio meno paslapčių išmoko pati. Labai padėjo geros geometrijos žinios, nes reikėjo ir gerai išcentruoti, ir gražiai milimetro tikslumu susikarpius suverti šiaudelius.
Merkinėje gyvenanti moteris sodų rišimo paslaptimis dalijasi su jaunąja karta Dzūkijos nacionaliniame parke ir mokykloje. Ji veda edukacijas ir kaimo turizmo sodyboje „Šilas“, kurią savo rankomis su vyru ir sukūrė.
Pirmasis pavykęs vestuvėms surištas šiaudinis sodas ir dabar puošia jos namus. „Nė kiek nepairęs, tik patamsėjęs, tačiau atrodo ne prasčiau kaip prieš 33 metus“, – šypsodamasi pasakoja moteris. Ji įsitikinusi, jog jos santuoka tvirta, įtakos galėjo turėti ir tai, kad vestuvėms nupintas sodas tankus ir didelis.
Yra surengusi apie 30 savo darbų parodų
Laima atskleidžia, kaip vyksta sodo rišimo procesas. Pasak jos, pirmiausiai reikia pasisėti ilgašiaudžius rugius. Tada juos užsiauginti, rankomis pjautuvu nupjauti, tinkamai išdžiovinti, susikarpyti, kad neliktų bamblių ir lapamakščių.
Šie darbai, anot jos, dvigubai ilgiau užtrunka negu sodo kūrimas. „Labai svarbus dalykas – užsiauginti tinkamą medžiagą ir laiku ją paruošti. Iš bet kokio šiaudo nepavyks gražus sodas“, – sako pašnekovė.
Laima įsitikinusi, kad kiekvienas gali išmokti rišti kabančius sodus, jei tik turi noro ir motyvacijos. Ji pati daugybę savo gyvenimo valandų praleidžia užsiimdama šia, širdžiai malonia veikla.
Laima jau yra surengusi apie 30 savo autorinių darbų parodų. Ji dalyvauja ne tik autorinėse, bet ir bendrose parodose „Auksalio kupkas“, „Aukso vainikas“. Šiais metais jos sodai puikavosi ir parodose Seime, Valkininkuose, Jurbarke, „Litexpo“. Moters teigimu, nėra lengva kabančius sodus nuvežti į parodas. Neretai jie susigadina, tenka taisyti ar net išmesti. Tai moteriai sukelia daug liūdesio.
Šiaudinis sodas namams neša laimę
„Ažūras, lengvumas ir judesys – tai šiaudinių sodų paslaptis. Net nufotografuoti sodą nelengva, nes jis nuolat juda nuo oro srovės. Todėl kiekvienuose namuose turėtų suktis šiaudinis sodas ir nešti namams laimę ir gerą energiją“, – sako Laima.
Veria sodus moteris be adatos, tik su lininiu siūlu. „Kuriant šiaudinį sodą, reikia būti geros nuotaikos, todėl surūgusi ir pikta net nesėdu prie šiaudelių“, – atvirauja pašnekovė.
Autorius: Ina Grigūnaitė-Skrabulienė