• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aviečių genėjimas – tai būtina jų priežiūra. Už tinkamą priežiūrą avietės atsilygins didesniu derliumi, užaugins stambesnes uogas. Aviečių genėjimas – tai ne tik pažeistų ar ligotų šakų pašalinimas. Tai ir krūmo retinimas, atnaujinimas.

Aviečių genėjimas – tai būtina jų priežiūra. Už tinkamą priežiūrą avietės atsilygins didesniu derliumi, užaugins stambesnes uogas. Aviečių genėjimas – tai ne tik pažeistų ar ligotų šakų pašalinimas. Tai ir krūmo retinimas, atnaujinimas.

REKLAMA

Kada palankiausias metas genėti avietes ir kaip tinkamai tai atlikti?

Kada genimos avietės?

Aviečių genėjimui tinkamiausias laikas yra ruduo ir ankstyvas pavasaris. Tad jeigu to neatlikote rudenį, dabar pats metas. Kovas – tinkamiausias metas pavasariniam aviečių genėjimui. Avietės genimos, kai sniegas jau nutirpęs, tačiau žemė dar neatšilusi.

Kodėl reikalingas aviečių genėjimas?

Daugeliui pradedančių sodininkų, o ir kai kuriems ilgai tuo užsiimantiems, atrodo, kad kuo daugiau šakų, tuo didesnio derliaus sulauksime. Tačiau realybė kitokia: kuo daugiau šakų, kuo tankiau auga krūmas, tuo prasčiau jis dera, tuo mažesnės būna uogos.

REKLAMA
REKLAMA

Išgenėti krūmai atsiveria saulės šviesai, juose geriau cirkuliuoja oras. Vadinasi, tuo greičiau sunoks ir tuo saldesnės bus uogos. Be to, laisvai cirkuliuojantis oras saugo aviečių krūmus nuo ligų.

REKLAMA

Kai genėjimo metu pašalinami silpni, pertekliniai, nederantys, ligoti ūgliai ar šakos, augalas gali susitelkti į produktyvių šakų auginimą ir duoti geresnį derlių.

Viename kvadratiniame aviečių krūmų metre turėtų augti ne daugiau nei 10–12 ūglių. Auginant krūmus atskirai, vienam krūmui paliekami 5–7 gerai išsivystę stiebai.

Gera žinia nedrąsiausiems: avietės, kaip ir kiti uogakrūmiai, naujus ūglius išaugina iš šaknies kaklelio. Taigi iš požeminės krūmo dalies. Todėl net jeigu išgenėsite visus ūglius ar šakeles, netrukus iš požeminės dalies išaugs nauji.

REKLAMA
REKLAMA

Aviečių genėjimas: kaip teisingai atlikti?

Pjaunat senus aviečių krūmų stiebus, būtina juos pašalinti iki pat žemės. Negalima palikti jokių kelmelių, nes juose mėgsta apsigyventi įvairūs kenkėjai.

Visas išgenėtas šakas ar ūglius reikia išnešti iš sodo. Geriausiai juo sudeginti, kad netaptų ligų ir kenkėjų šaltiniais.

Aviečių genėjimas: nuo ko pradėti ir kaip atlikti

Žinoma, visų pirma reikia pasirūpinti tinkamais genėjimo įrankiais. Jie turi būti labai aštrūs, kokybiški ir būtinai dezinfekuoti prieš pat genėjimą. Tuomet:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  1. Pirmiausiai pašalinami silpni, ligoti, prastai išsivystę stiebai ar jauni ūgliai. Jeigu visi stiebai sergantys, šalinti reikėtų visą krūmą. Jis ne tik nederės, bet ir gali užkrėsti kitus.
  2. Po to šalinami pernai metais derėję stiebai. Tačiau tik tie, kurie yra rudi, be lapų, sumedėję. Trumpai tariant, tie stiebai, kurie visas medžiagas jau atidavė pernai augindami uogas ir šiemet „neplanuoja“ ne tik derėti, bet net ir sprogti.
  3. Patrumpinamos visų šoninių ūglių (augančių nuo pagrindinio stiebo) viršūnės. Jos trumpinamos maždaug 15–20 cm. Toks genėjimas stimuliuoja augimą, krūmas veda stambesnes uogas. Pjaunant viršūnes, pjūvis būtinai daromas virš pumpuro.
  4. Dvimečius aviečių krūmus reikia retinti dar labiau: paliekami tik 2–3 ūgliai.

Aviečių genėjimas gali būti atliekamas net du kartus per pavasarį (antrą kartą gegužės pirmoje pusėje). Specialistų teigimu derlius nuo to padidėja 3–4 kartus.

Po genėjimo būtina dezinfekuoti naudotus įrankius, o išgenėtus aviečių krūmus nupurkšti vario trąšomis. Jos dezinfekuoja ir genėjimo paliktas žaizdas ir patį augalą bei žemę aplink jį.

Šaltinis: derlingas.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų