Jam suteikta prestižinė tarptautinė Birnstielio premija už tyrimų rezultatus molekulinės biologijos mokslų srityje.
Dėkojo vadovams
„Jaučiuosi puikiai. Premija buvo įvertinti mano doktorantūros studijų metu vykdyti CRISPR-Cas10, bakterijų apsaugos nuo virusų sistemos, tyrimai. Norėčiau padėkoti doktorantūros studijų vadovui dr. Gintautui Tamulaičiui ir VU GMC Doktorantūros mokyklos vadovei dr. Daivai Baltriukienei už padrąsinimą ir nominavimą dalyvauti šiame konkurse. Be abejo, dėkoju visai tyrimų komandai už milžinišką indėlį“, – sako I. Mogila.
Premija įvertintas darbas yra dalis dr. G. Tamulaičio vadovaujamos mokslininkų grupės vykdomų bakterijų apsaugos nuo virusų sistemų tyrimų. Viena iš labiausiai paplitusių apsaugos sistemų yra CRISPR-Cas10, kuri aktyvinama prasidėjus svetimų genų raiškai viruso užkrėstoje bakterijoje.
Tyrėjai nustatė, kad apsaugą užtikrinantis Csm kompleksas, atpažinęs viruso informacinę RNR, kelioms valandoms persijungia į „gynybinį režimą“ ir sunaikina tiek viruso RNR, tiek DNR. Šie tyrimai buvo atlikti bendradarbiaujant su prof. Ralf Seidel vadovaujama biofizikų grupe iš Leipcigo Universiteto ir šiemet publikuoti moksliniame žurnale „Nucleic Acids Research“.
Viruso aktyvintas Csm kompleksas taip pat sintetina signalines molekules – ciklinius oligoadenilatus, kurie perduoda signalą CRISPR-Cas10 pagalbiniams baltymams efektoriams. Darbe pristatoma naujai atrastų efektorių grupė, pavadinta Cami1.
Išsamūs tyrimai atskleidė, kad infekcijos metu Cami1 nuslopina baltymų sintezę ląstelėje, kas užkerta kelią virusui pasidauginti. Praeitais metais Cami1 tyrimų rezultatai buvo publikuoti prestižiniame mokslo žurnale „Science“.
Atliko grandiozinį darbą
„VU studijuoju nuo pat bakalauro studijų pradžios, šiemet ginsiuosi disertaciją. Didžiąją dalį eksperimentų atlikau VU GMC laboratorijose. Gautas apdovanojimas parodo, kad universitete gautos žinios ir įgūdžiai, prieinama infrastruktūra bei pagalba iš didelę patirtį sukaupusių kolegų mokslininkų suteikia galimybę čia vykdyti aukščiausio lygio mokslinius tyrimus“, – tikina I. Mogila.
„Irmanto kaip mokslininko kelias prasidėjo dar bakalauro ir magistro studijų metu, kurių metu jo atlikti CRISPR-Cas10 tyrimai buvo publikuoti mokslo žurnale „Cell Reports“. Doktorantūros metu vykdyti Cami1 tyrimai pareikalavo daugiausiai Irmanto sumanumo, pastangų ir laiko, ir užtruko net penkerius metus.
Šis grandiozinis darbas apima Cami1 kompiuterinius, biocheminius, biofizikinius, ląstelės gyvybingumo įvertinimo, bei struktūrinius tyrimus. Džiaugiuosi kartu su Irmantu ir sveikinu jį gavus šį apdovanojimą“, – teigia dr. G. Tamulaitis.
Bakterijų gynybos mechanizmų tyrimai leidžia suprasti bakterijų ir jas puolančių virusų sąveiką infekcijos metu. Žinios apie apsaugos mechanizmus gali būti pritaikomi sukuriant virusų infekcijoms atsparius bakterijų kamienus, svarbius biotechnologijoje ir maisto pramonėje.
Medicinoje šiuo metu ypatingai opi antibiotikams atsparių bakterijų problema galėtų būti sprendžiama gydymui pritaikius bakterijų virusus, galinčius apeiti šių bakterijų apsaugos sistemas. Be to, virusų nukleorūgštis atpažįstančios CRISPR-Cas sistemos – puikūs objektai, kuriant įvairius virusų detekcijos rinkinius.
Tarptautinė Birnstielio premija už molekulinių gyvybės mokslų doktorantūros tyrimus skiriama talentingiausiems ir perspektyviausiems molekulinių gyvybės mokslų tyrėjams. Šią 2019 m. įsteigtą premiją kasmet skiria Makso Birnstielio fondas ir Molekulinės patologijos mokslinių tyrimų institutas (IMP). Apdovanojimas pavadintas Max Luciano Birnstiel, šveicarų molekulinės biologijos mokslininko, tyrusio genų reguliaciją eukariotuose, ir IMP įkūrėjo vardu.
Kasmet išrenkami šeši laureatai. Šiemet konkurse dalyvavo daugiau nei 100 tyrėjų iš viso pasaulio. Paraiškas konkursui teikė Kembridžo, Oksfordo, Harvardo, Stanfordo, Ciuricho ETH ir kiti žymūs universitetai bei mokslinių tyrimų institutai.
Šiais metais apdovanojimai taip pat bus įteikti Kun Huang (CAS Center for Excellence in Molecular Plant Science, Shanghai, Kinija), Alexander Macintosh (University of Edinburgh, JK), Luca Schulz (Max Planck Institute for Terrestrial Microbiology, Marburgas, Vokietija), Christina Stankey (The Francis Crick Institute, Londonas, JK) ir Shushan Toneyan (Cold Spring Harbor Laboratory, JAV).
„Birnstielio apdovanojimą“ sudaro taurė, sertifikatas ir 2000 eurų premija. Premijų teikimo iškilmės įvyks lapkričio 6 d. Vienoje, Austrijoje. Iškilmių metu laureatai gaus galimybę viešai pristatyti savo vykdomus tyrimus ir pasidalinti idėjomis su mokslinių grupių vadovais.