Anglijos Karalienė pradeda 8 dienas trunkantį gedulą. Princui Philipui, kaip Karališkosios šeimos nariui, priklauso valstybinės laidotuvės.
Laidotuvių proceso detalės atkleistos jam mirus. Edinburgo kunigaikščio laidotuves tikimasi transliuoti per televiziją iš Šv. Jurgio koplyčios, Windsor pilyje, skelbia dailystar.co.uk
Detaliai sudarytiems laidotuvių planams, kodiniu pavadinimu „Forth Bridge“ įtaką darys ir koronaviruso pandemija. Nepanaikinus karantino ribojimų, viešasis paskutiniojo atsisveikinimo elementas nevyks, kaip buvo planuota.
Jei Princas būtų miręs ne pandemijos metu, tūkstantinės žmonių minios būtų ėjusios nuo Londono iki Windsor‘o, kur vyks jo laidotuvės. Kai kurie gedintieji šalies gyventojai laidotuvių išvakarėse būtų nakvoję gatvėse, kad laidotuvių procesiją matytų iš geriausių vietų.
Princui Philipui sušlubavo sveikata
Primename, kad niekuomet ligoninėse ilgai negulėjęs vyras neseniai joje praleido net 28 dienas ir taip sumušė savo rekordą. Vasario 16 dieną, buvęs karališkų karinių jūrų pajėgų karininkas dėl blogos savijautos buvo pirmą kartą paguldytas į Karaliaus Edwardo VII ligoninę. Vėliau jam buvo atlikta ir širdies operacija.
Prieš 73 metus karalienę Elizabeth II vedęs princas Philipas yra vyriausias princas konsortas. Visą savo ilgą gyvenimą jis džiaugėsi gera sveikata.
Buvęs karališkųjų jūrų pajėgų karininkas 2012 metų rugpjūčio mėnesį buvo gydomas toje pačioje ligoninėje dėl pasikartojančios šlapimo pūslės infekcijos, kuri dar birželį sutrukdė jam dalyvauti karalienės Elizabeth II valdymo jubiliejaus iškilmėse.
2011 metais per Kalėdas princas Philipas dėl krūtinės skausmų keturioms dienoms pateko į ligoninę, kur jam sėkmingai buvo atlikta širdies vainikinių kraujagyslių operacija ir stentavimas.
Mirus princui Philipui imtasi plano kodiniu pavadinimu – „Operation Forth Bridge“, kuris susijęs su geležinkelio linija tarp Edinburgo ir Faifo. Pastaruoju metu turėjęs ne vieną sveikatos problemą karalienės sutuoktinis dalyvavo savo laidotuvių planavime. Anot šaltinių, princas nenorėjo didelio šurmulio, jo noras – nedidelės, kariško stiliaus šermenys
Princui birželio mėnesį būtų suėję 100 metų.
Savo būsimąjį vyrą būsima karalienė Elizabeth II sutiko 13-os metų
Tam tikra prasme tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio.
Elizabeth nusižiūrėjo savo būsimą vyrą, tuo metu išvaizdų 18-metį blondiną karininką Philipą Mountbatteną (Filipą Mauntbaten), būdama vos 13-metė, tačiau jų pasaką primenančios vestuvės garsiojoje Vestminsterio abatijoje įvyko tik po aštuonerių metų – 1947-ųjų lapkričio 20 dieną.
Rožėmis išsiuvinėtą, 10 tūkst. perlų ir krištolų išpuoštą atlasinę suknelę vilkėjusi princesė tą dieną spindėte spindėjo.
Garsusis britų politikas Winstonas Churchillis, kurio vadovaujama Konservatorių partija tuo metu buvo opozicijoje, pavadino šias nelengvu pokario metu surengtas prašmatnias vestuves „spalvų blykstelėjimu sunkiame kelyje, kuriuo einame“.
Dar neišblėsus prisiminimams apie neseniai pasibaigusį karą ir nuogąstaujant dėl antivokiškų nuotaikų, keli princo Philipo giminaičiai vokiečiai, tarp jų – trys jo seserys – į iškilmes pakviesti nebuvo.
To meto visuomenėje ši santuoka dėl princo Philipo kilmės ir padėties nebuvo priimta labai palankiai – jis yra Graikijos ir Danijos karališkųjų šeimų palikuonis, o vedybų momentu jo finansinė padėtis buvo labai bloga.
Nepaisant to, santuoka buvo pavydėtino tvarumo: pora minėjo 73-ąsias bendro gyvenimo metines.
Princas Philipas 2017-ųjų vasarą pasitraukė iš aktyvaus visuomeninio gyvenimo ir leido atsiradusį laisvalaikį skaitydamas bei tapydamas.
Rūpėjo pareiga tarnauti
1939 metais kilus Antrajam pasauliniam karui jis tapo Karališkojo karinio jūrų laivyno kadetu, o paskui tarnavo karo laivuose Indijos vandenyne ir Viduržemio jūroje.
1945 metais jis jau buvo vyresnysis leitenantas ir matė Japonijos kapituliaciją Tokijo įlankoje.
Karo metu jie palaikė ryšį ir keliskart buvo susitikę. Bet tik 1947 metų liepą buvo paskelbta apie jų sužadėtuves. Jie susituokė tų metų lapkričio 20 dieną Londono Vestminsterio abatijoje.
Princo Philipo karjera kariniame jūrų laivyne nutrūko jo žmonai po karaliaus Jurgio VI mirties 1952 metais įžengus į sostą, bet jis sakė: „Būnant karalienės sutuoktiniu man atrodė, kad pirmoji mano pareiga yra geriausiai, kaip tik galėjau, tarnauti jai.“
Laisvalaikiu jis buvo geras raitelis, atstovaudavo Britanijai tarptautinėse ristūnų lenktynėse.
Jis taip pat globojo virtinę organizacijų, tarp jų – gamtosaugos grupę WWF, ir yra Kembridžo ir Edinburgo universitetų garbės rektorius.
Graikijos ir Danijos princas Filipas 1921 m. birželio 10 d. gimė ant virtuvės stalo Kerkyros saloje. Jis yra vienintelis Graikijos karaliaus Konstantino jaunesniojo brolio princo Andriaus ir Batenbergo princesės Alisijos sūnus. Vos sulaukęs 18 mėnesių princas ir jo šeima buvo evakuoti iš Graikijos, šalyje kilus politiniams neramumams. Šeima apsistojo Paryžiuje, o princas Filipas mokėsi Anglijoje, Vokietijoje ir Škotijoje. Karališkojo laivyno koledžą Dartmute jis baigė geriausiais rezultatais iš savo kurso.
Antrojo pasaulinio karo metais princas tarnavo Britanijos karo laivuose, kurie buvo pasiųsti į Indijos vandenyną ir Viduržemio jūrą. Iki 1945 m. jis įgijo vyresniojo leitenanto laipsnį ir dalyvavo Japonijos kapituliacijos ceremonijoje, kuri vyko Tokijo įlankoje. 1939 m. liepą princas Filipas susipažino su princese Elžbieta, būsimąja karaliene. Per karą jie nuolat palaikė ryšius, tačiau poros sužadėtuvės buvo paskelbtos tik 1947 m., o tų pačių metų lapkričio 20 dieną jie susituokė Vestminsterio abatijoje. Kad galėtų vesti Britanijos princesę, Filipui teko atsisakyti Graikijos ir Danijos princo titulo bei atsiversti iš graikų ortodoksų į anglikonų tikėjimą.