• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Širvintų rajone gyvenanti 41-erių Lina Vorvarovskaja – augalų mylėtoja. Sodyboje tarp augalų ir žiedų pasiklysti galinti Lina neslepia, kad ją su gamta sieja itin stiprus ryšys.  

Širvintų rajone gyvenanti 41-erių Lina Vorvarovskaja – augalų mylėtoja. Sodyboje tarp augalų ir žiedų pasiklysti galinti Lina neslepia, kad ją su gamta sieja itin stiprus ryšys.  

REKLAMA

Su naujienų portalo tv3.lt skaitytojaus ji pasidalino auksiniais kambarinių augalų priežiūros patarimais ir atskleidė, kaip augalai gali tapti ne tik puošmena namams, bet ir gyvenimo dalimi.

Šiuo metu su šeima Lapelių kaime Širvintų rajone gyvenanti moteris sako, kad apsisprendimas kraustytis gyventi į kaimą buvo priimtas maždaug prieš metus, nors sodyba karantino metu buvo įsigyta poilsiui savaitgaliais ir vasaros metu. 

„Toks buvo planas. Tačiau kuo toliau, tuo labiau, ne tik man bet ir visai šeimai, vis mažiau norėjosi sugrįžti į Vilnių. Didelis kiemas, gamta, ramybė, ypač gražūs rytai – bet kuriuo metų laiku.

REKLAMA
REKLAMA

Norėjau šiek tiek atsitraukti nuo miesto ritmo, būti arčiau gamtos ir parodyti augantiems vaikams kitokį pasaulį, pastebėti kas mus supa, ir kad mes esame gamtos dalis. Aš visada buvau kaimo žmogus, užaugau ne mieste, matyt, todėl ir buvo tokia trauka išvažiuoti iš miesto, džiaugiuosi, kad ir visai šeimai to norėjosi. 

REKLAMA

Pati turiu verslą, taigi kaimas ir veikla sodyboje leidžia bent kiek atsitraukti nuo įmonės reikalų ir pailsėti“, – pasakoja Lina. 

Augalai tarsi augintiniai

Moteris neslepia, kad savo gyvenimą artimai sieja su įvairių rūšių augalais, kurie jai tarsi augintiniai:

„Nors taip ir yra – jie gyvi, auga, keičiasi ir aš su jais pasikalbu. Ypač man norisi gelbėti skurstančius, suteikti jiems antrą šansą. 

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat ir savo augalų nukirptų šakelių negaliu išmesti, visas išdalinu ar pasodinu, paskui dovanoju ar simboliškai parduodu, tuomet perku kitus augalus, ko dar neturiu. Toks nuolatinis vazonėlių procesas. 

Kai atsirado daug erdvės sodyboje, tai gerokai padaugėjo tiek kambarinių, tiek lauko  augalų. Žinoma, prasidėjus daržo sezonui, kambarinams augalams lieka mažiau laiko, bet vėlgi, būna ir lietingų dienų, kada kaip tik galiu jais pasidarbuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darže auginu visą įvairovę daržovių, ne tik tradicines. Nors kažkada galvojau, kad kas gi valgys kaliaropes, pastarnokus. Bet čia tik žinių trūkumas, pasidomėjus galima padaryti įvairesnį menu. 

Šiemet išbandžiau padaryti kimči. Galiu sakyti, kad kiekvieną dieną bet kuriuo sezonu prisiliečiu prie augalų, tai mano kasdienybės dalis ir džiaugsmas.“

REKLAMA

Linos mėgstamiausios kambarinių augalų rūšys

L. Vorvarovskaja yra išbandžiusi nemažą augalų įvairovę, bet jau išsigrynino kelias mėgstamiausias rūšis – begonijos, sanseverijos ir skindapai.

„Matyt dėl to, kad visi šie augalai gražūs vien dėl lapų, o rūšių yra įvairių, taigi galima rinkti kolekcijas. Ypatinga įvairove pasižymi lapinės begonijos – labai daug spalvų, margumo ir raštų lapuose, ypatingos ir skirtingos lapų formos. 

REKLAMA

Todėl išskirčiau būtent begonijas, joms skiriu daugiausiai dėmesio. Visada atsiranda vietos naujoms begonijoms, negaliu atsispirti jų grožiui. Bet begonijos nėra paprastas ir nereiklus augalas.

Kai kurioms begonijoms ypatingai reikalingas drėgnas oras, taigi gali tekti auginti terariume ar sudaryti tinkamas sąlygas kitu būdu, tarkime auginti po gaubtu. Bet tai nereiškia, kad begonijos mėgsta šlapią žemę. Jokiu būdu negalima perlaistyti, jos jautrios užmirkimui, greitai gali pražūti“, – sako augalų mylėtoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Auksiniai augalų priežiūros patarimai pradedantiesiems

Pradedantiesiems Lina pataria auginti nereiklias sanseverijas. Moters teigimu, šie kambariniai augalai puikiai jausis net tamsesniuose namų kampeliuose, gali ištverti ilgesnį laiką nelaisčius, taigi puikiai tinka tiems, kas negali skirti daug laiko augalams. 

„Kambarinių augalų įvairovė yra didžiulė, todėl manau kiekvienas žmogus turi išsirinkti tai, kas patinka ir tinka jo aplinkai, tik būtinai prieš tai pasidomėti to augalo poreikiais. Juk tikrai būtų gaila, jei augalas skurstų ar pražūtų, juolab, kad didesni suaugę ir retesni augalai nemažai kainuoja.

REKLAMA

Taip pat reiktų įsivertinti tai, ar aplinkoje kur augs augalai yra naminių gyvūnų, taip pat mažų vaikų, nes gali kilti pavojus ne tik augalams būti apgraužtiems, nulaužtiems ar kitaip sužalotiems, yra tikimybė apsinuodyti paragavus nuodingų augalų. Tad rekomenduočiau domėtis ir spręsti individualiai.

Visgi, sanseverijų įvairovė taip pat stulbinanti – nuo visai mažų, vidutinių augalų iki tikrai aukštų, siekiančių 1,5m aukštį, taip pat yra skirtingų formų lapų, tikrai įdomiai atrodančios yra cilindrinės sanseverijos. Na ir lapų spalvos bei raštai daro šiuos augalus įdomiais“, – sako ji

REKLAMA

Tai – didžiausios kambarinių augalų priežiūros klaidos

Moters teigimu, pati dažniausia ir pražūtinga klaida kambariniams augalams yra netinkamas laistymas. Čia tiktų taisyklė – mažiau yra geriau.

„Patarčiau sodinti augalus į didesnius vazonus, tuomet lengviau sureguliuoti grunto drėgmę, ne taip greitai perdžiūna. Taip pat nepamiršti padaryti vazono dugne drenažo, o po geros valandos po palaistymo patikrinti vazonus ir vandens perteklių išpilti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat reikia stebėti augalus, ar neatsirado kenkėjų. Įsigijus naujų augalų juos geriau būtų karantinuoti, o gal netgi profilaktiškai nupurkšti nuo kenkėjų. Esu turėjusi atvejų, kai iš prekybos centro kartu su augalu į namus atkeliavo ir neprašyti svečiai. Labai greitai kenkėjai keliauja ant sveikų augalų, o išnaikinti kenkėjus tikrai reikia pastangų ir laiko“, – sako ji.

Išskirtinis dėmesys orchidėjoms

L. Vorvarovskaja pasakoja, kad orchidėjų namuose turi ne vieną, nors joms ypatingos priežiūros neskiria – žiedais džiugina pasikeisdamos. Visgi, reikėtų atkreipti dėmesį į tam tikrus šių augalų priežiūros aspektus.

REKLAMA

„Kaip ir bet kuriems augalams, orchidėjoms nepatiks per didelis kiekis vandens, svarbu neperlaistyti. 

Orchidėjų laistymo rekomendacijų yra įvairių, kaip, tarkime, daryti vonias, įstatant jų vazonus 1-2 valandoms į dubenį su vandeniu. Nepatyrusiems toks metodas, manau, tikrai geras, apsisaugosite nuo perlaistymo.

O aš jau pažįstu savo orchidėjas ir laistau jas įprastai, negausiai kartą į savaitę. Norint, kad orchidėjos gausiai žydėtų, jas reiktų tręšti, tam yra specializuotų trąšų. Tačiau kiekvienam reiktų spręsti individualiai, tręšite ar ne. Aš asmeniškai apskritai nieko netręšiu, nei darže, nei namuose“, – sako augalų mylėtoja.

REKLAMA

Moteris sako, kad orchidėjos tikrai puikiai žydi ir netręšiamos. Čia labai svarbu atnaujinti augalus, neleisti „išlipti“ iš vazonų:

Orchidėjas persodinu ne rečiau nei kas 2 metus, matant, kad yra daug orinių šaknų ir augalas jau atrodo neestetiškai, reiktų imtis persodinimo. Tuomet atsinaujina gruntas, augalas vėl turi maistinių medžiagų.

Orchidėjos nėra reiklus augalas, puikiai jaučiasi tiek ant pietinės, tiek ant šiaurinės palangės. Saulėta vieta šiam augalui tikrai patinka, tik reikia įvertinti, kad saulėtoje vietoje gruntas greičiau sausės, galbūt reiks laistyti dažniau.“

REKLAMA
REKLAMA

Visgi žmonėms, kuriems nepavyksta išsaugoti kambarinio augalo, Lina pataria pradėti nuo atsparesnių, mažiau reiklių augalų. 

„Tačiau norint, kad namus puoštų ypatingesnis ir retesnis augalas, galima draugiškai konsultuotis augalų mėgėjų grupėse, kur žmonės mielai dalinasi savo patirtimis. Tikiu, kad kiekvienus namus gali puošti kambariniai augalai, o su laiku galima įgyti įgūdžių ir susidraugauti su vis daugiau ir įvairesnių augalų’, – pataria ji.

o tai kur tie "aukso vertės patarimai" orhidėjoms???? straipsnis visiškai niekinis, turinys neatitinka antraštės. bet juk svarbiausia yra antrašė, ar ne??? kas po ja - jau visiškai nesvarbu, kai straipsnis jau atverstas ir pliusiukas skaitomumo skaitliuke jau uždėtas..

jokiais būdais nelaikykite orchidėjų 2 valandas pamerkę! supūdysit šaknis! užtenka pamerkti 10-15 min, kad gruntas gerai sudrėktų ir leisti vandens likučiams išbėgti iš indelio.

orchidėjos mėgsta drungną dušą, ypač karštą vasarą. pastatykite vonioje ar dušo kabinoje ir palaistykite lyg lietus lytų ir ant lapų, ir ant žiedų, ir ant šaknų, po to leiskite vandens likučiams išbėgti iš indelio.

visas gėles reikia tręšti, orhidėjas taip pat. mano mėgstamiausios trąšos: shultz. orchidėjas auginu jau daugiau kaip 10 metų, turiu puikių kolekcinių rūšių, įvairiausių hibridų, o trąšos Lietuvos rinkoje geriausios yra shultz, jos brangios, bet man užtenka 1 indelio visiems metams. Kartais naudoju gintaro rūgštį ir jūros dumblių biostimuliatorių, jie kainuoja vos keletą eurų, o efektas pasakiškas.

Iš natūralių biostimuliatorių galiu paminėti česnaką, jis turi ir antibakterinių, fungicidinių ir insekticidinių savybių. Galite įdėti porą sutraiškytų česnako skiltelių į vandenį, kuriame pamerkiate orchidėjas laistydami. Užtenka poros kartų per metus, orchidėjos bus sveikos ir džiugins žiedais.

Sėkmės visiems, mažiau skaitykit nesamonių, kurias rašo nieko nesuprantantys žurnalistai, geriau pasidomėkite kas iš tikrųjų augina orchidėjas ir negaili tikrų aukso vertės patarimų. informacijos tikrai yra, tik reikia mokėti atsirinkti kur šlamštas, o kur tikra.
Visas straipsnis kaip visada apie nieka,tik gale paminimos orchidejos. O ka daryt kad apsipiltu ziedais ir nekalbama. Zodziu,kaip visada š...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų