Skubiai reaguodama į situaciją dėl laikinai sutrikusio chemoterapijai naudojamų kompensuojamųjų vaistinių preparatų tiekimo, Sveikatos apsaugos ministerija šiandien praneša: analoginio vaistinio preparato onkologiniams ligoniams pirmoji siunta Lietuvą turėtų pasiekti kitą savaitę.
SAM informuoja, kad onkologinių ligonių gydymas sutriko dėl vaistų gamintojų neatsakingumo.
Chemoterapijai naudojamo vaistinio preparato Fluorouracil-TEVA pritrūko dėl to, kad šio vaistinio preparato gamintojas UAB „Sicor Biotech“ nutraukė jo gamybą, be to pažeisdamas įstatymus per vėlai apie tai informavo Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą (VVKT).
SAM Farmacijos departamentas, gavęs informaciją apie minėto vaistinio preparato tiekimo sutrikimus, susisiekė su kitais didmenininkais, tiekiančiais analoginį vaistinį preparatą Lietuvos Respublikos rinkai ir suderino, kad jie padidintų šio preparato tiekimą.
Kadangi gamintojas negali per trumpą laiką kelis kartus padidinti vaisto gamybą lietuviškomis pakuotėmis, suderinta, kad laikinai preparatas bus tiekiamas pakuotėmis kitomis kalbomis. Pirmoji siunta Lietuvą turėtų pasiekti kitą savaitę.
Siekiant išvengti vaistų tiekimo sutrikimų ateityje, SAM parengė Farmacijos įstatymo pataisas, kuriomis siūloma nustatyti papildomas priemones dėl kompensuojamųjų vaistinių preparatų tiekimo užtikrinimo. Šiose pataisose numatytos ir griežtesnės sankcijos dėl sutarties sąlygų nesilaikymo.
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas Gintautas Barcys atsakė į Balsas.lt klausimus.
Kiek laiko realiai buvo nutrūkęs šių vaistų tiekimas?
Onkologiniams liginiams reikalingų vaistų tiekimas pilnai nutrūkęs nebuvo niekada. Kurį laiką nebebuvo tiekiamas tik vienas vaistas Fluorouracil-TEVA. Mūsų tarnyba liepos 14 d. gavo pranešimą iš gamintojo UAB „Sicor Biotech, kad jie nutraukia šio vaisto gamybą, kurią atnaujins tik nuo 1912 metų.
Taip tiekėjas, žinoma, pažeidė sutarties salygas, pagal kurias pranešti apie tiekimo nutraukimą turėjo prieš 2 mėn. Nors kitų vaistų atsargų buvo, bet trūkstant minėtojo, susidarė vaistų deficitas bendrai, nes kitų vaistų gamyba buvo nepakankama – gamintojai nespėjo persiorientuoti.
Kiek ligoninių neturėjo Fluorouracil-TEVA?
Visos ligoninės turėjo atsargų, išskyrus Kauno klinikas, todėl ten ir susidarė sudėtinga situacija.
Kokio dydžio analoginių vaistų siunta laukiama ir kada?
Tikimės gauti apie 500 tūkst. pakuočių. Tiekėjas „Lukrena“ pirmą siuntą žada jau pirmadienį, bet kol negavome, patvirtinti tikslios datos negalime.