• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialistai primena, kad odos vėžį gali išprovokuoti per ilgas buvimas saulėje be apsaugos. Deja, kasmet daugėja ne tik sergančių odos vėžiu – melanoma, bet ir mirštančių nuo šios ligos, mat dažnai ji nustatoma jau pavėluotai. Kauno medikai ir mokslininkai žada perversmą ankstyvojoje odos vėžio diagnostikoje.

Specialistai primena, kad odos vėžį gali išprovokuoti per ilgas buvimas saulėje be apsaugos. Deja, kasmet daugėja ne tik sergančių odos vėžiu – melanoma, bet ir mirštančių nuo šios ligos, mat dažnai ji nustatoma jau pavėluotai. Kauno medikai ir mokslininkai žada perversmą ankstyvojoje odos vėžio diagnostikoje.

REKLAMA

Jie sukūrė programą, kuri iš apgamo nuotraukos nustato ar jis piktybinis, ar ne.

Žmonių, susirgusių odos vėžiu, o ypač agresyvia jo forma – melanoma – ir net mirčių nuo šios ligos kasmet sparčiai daugėja ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Pagrindinė problema – melanoma dažnai nustatoma pavėluotai.

Nustato 9 atvejus iš 10

Tad suvienyję jėgas Kauno mokslininkai žada perversmą ankstyvojoje odos vėžio diagnostikoje. Pasitelkę dirbtinį intelektą jie sukūrė programą, kuri iš apgamo nuotraukos akimirksniu nustato ar jis piktybinis, ar ne. 

REKLAMA
REKLAMA

Apgamą mokslininkai nufotografuoja, nuotrauką įkelia į programą „SmartVisSolution“, o tada darbo jau imasi dirbtinis intelektas. Pasak mokslininkų, programos tikslumas – stulbinantis. 

REKLAMA

Tyrimai su mūsų esama duomenų baze parodė, kad galime 95 procentų tikslumu nustatyti 9 atvejus iš 10 teisingai“, – džiaugėsi KTU Elektros ir elektronikos fakulteto profesorius Vidas Raudonis.

Tam, kad to pasiektų, specialistai sukaupė tūkstančius odos darinių nuotraukų.

Surinkom apie 22 tūkstančius skirtingų ligų atvejų“, – teigė V. Raudonis.

Dirbtinis intelektas analizuoja apgamų parametrus ir pateikia prognozę.

Tai gali būti netolygūs kreivi kraštai, netolygi spalva, tekstūra, visokie išvešėjimai į kairę, į dešinę“, – vardijo V. Raudonis.

REKLAMA
REKLAMA

Tad nuo šiol pasitikrinti, koks apgamas ant kūno – ar yra odos vėžio rizika – gali kiekvienas, mokantis naudotis išmaniuoju telefonu.

Jeigu gali padaryt nuotrauką ir nusiųst anūkams ar vaikams, tai ir apgamo nuotrauką gali pasidaryt. Vieno bandymo kaina – 1 euras, tai kaina, manau, įkandama“, – kalbėjo „Dts solutions“ direktorius Linas Eidimtas.

Nors programos tikslumas ir didelis, mokslininkai griežti – savigyda užsiimti nevalia. Programa įspėja apie pavojų, o diagnozę turi nustatyti gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikia pabrėžti, kad dirbtinio intelekto algoritmai, jie negydo, jie tik verčia susimąstyti apie sveikatą“, – tikino V. Raudonis.

Ji yra sertifikuota kaip pirmos klasės medicininė priemonė. Tai reiškia, kad ji yra rekomendacinė, negali pateikti diagnozės, atstovauti gydytojo“, – pabrėžė L. Eidimtas.

Perspėja apie saulės žalą 

O medikai sako, kad ši programa gali būti puikus pagalbinis įrankis paskirstant pacientų srautus ir taip net išgelbėti gyvybę.

REKLAMA

Ji gali padėti šeimos gydytojui rūšiuoti ar tai piktybinis odos navikas, ar gerybinis. Mes turime daug pacientų, 90 procentų jų kreipiasi tik dėl gerybinių odos darinių ir susidaro eilė patekti pacientui su piktybiniu odos naviku“, – teigė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė Skaidra Valiukevičienė.

O taip iškyla didelė grėsmė, mat per vėlai diagnozuota melanoma gali baigtis ir mirtimi.

Aptikus darinį, kuris sparčiai didėja, paviršius pakinta, kraujuoja, reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Piktybiškiausias odos navikas – melanoma, nes ji greitai plinta, metastazuoja, sukelia mirtingumą“, – pridėjo S. Valiukevičienė.

REKLAMA

Tad vasarą, kai norėdami įdegti žmonės dažnai per daug užibūna saulėje, medikai primena riziką.

Jeigu yra planuojama daug būti ant saulės, išsirengti, tada raginčiau naudoti kremą nuo saulės, apsaugoti odą nuo stiprių nudegimų, nes tai yra rizikos veiksnys atsirasti piktybiniam odos vėžiui“, – patarė S. Valiukevičienė.

Kasmet vien Lietuvoje diagnozuojama apie 350 naujų melanomos atvejų, o apie 100 žmonių nuo šio odos vėžio miršta. Pasaulinė statistika dramatiškesnė – per metus melanoma nustatoma apie trečdaliui milijono gyventojų, nuo jos miršta apie 60 tūkstančių žmonių.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų