• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Spalio 5 d. Lietuvos audiosensorinė biblioteka kviečia į jau antrąjį Neskaitymo festivalį. Jame – artimesnė pažintis su disleksija, kurią turi 7–10 proc. Lietuvos žmonių. Festivalis vyks Nacionalinėje dailės galerijoje ir tiks šeimoms, auginančioms mokyklinio amžiaus vaikus, specialistams ir visiems, kam rūpi skaitymo sutrikimai ir mokymas(is) apskritai. 

Spalio 5 d. Lietuvos audiosensorinė biblioteka kviečia į jau antrąjį Neskaitymo festivalį. Jame – artimesnė pažintis su disleksija, kurią turi 7–10 proc. Lietuvos žmonių. Festivalis vyks Nacionalinėje dailės galerijoje ir tiks šeimoms, auginančioms mokyklinio amžiaus vaikus, specialistams ir visiems, kam rūpi skaitymo sutrikimai ir mokymas(is) apskritai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spalis – disleksijos mėnuo 

Jau ketvirti metai Lietuvos audiosensorinė biblioteka kviečia visuomenę jungtis į tarptautinę kampaniją #GoRedForDyslexia ir paminėti spalį kaip disleksijos pažinimo mėnesį. Kasmet vis daugiau verslų, mokyklų, bibliotekų įsitraukia į šią iniciatyvą, kuri žymima raudona spalva. Kodėl būtent raudona? 

REKLAMA

„Nes vaikų, turinčių disleksiją, sąsiuviniai išmarginti raudona spalva, – atsako Neskaitymo festivalio organizatorė, Lietuvos audiosensorinės bibliotekos informacinių išteklių skyriaus vadovė Dalia Balčytytė. – Tad spalio mėnesį raginame nuginkluoti raudoną spalvą ir pasitelkus fantaziją visaip „raudonuoti“. Įsitraukus į šią tarptautinę kampaniją, prieš porą metų gimė mintis spalio mėnesį pažymėti Neskaitymo festivaliu.“ 

REKLAMA
REKLAMA

Neskaitymo festivalio tikslas – didinti informuotumą apie disleksiją, skatinti supratimą ir priėmimą. „Šiais metais Neskaitymo festivalis sutampa su Mokytojų diena. Tikimės, kad mokytojai užsuks į Nacionalinę dailės galeriją ir pamatys, jog kartais reikia visai nedaug, kad vaikai, turintys disleksiją, pražystų“, – sako Dalia Balčytytė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Disleksijos patirtys iš mokinių ir specialistų lūpų

Sunku įsivaizduoti, su kokiais sunkumais susiduria disleksiją turintys žmonės. Geriausiai apie tai papasakoti gali tie, kam disleksija – gyvenimo ar profesinės patirties dalis. Ir juos tikrai sutiksime festivalyje. 

REKLAMA

„Taip, pradinėse klasėse buvo sunku, bet maniau, kad taip yra visiems, kad visiems sunku skaityti ir suprasti, kad visiems reikia pagalbos iš mokytojo, – sako keturiolikmetis Baltramiejus Jagminas, festivalyje pristatysiantis savo kurtų miniatiūrų parodą ir skaitysiantis pranešimą „Ar čia aš, ar disleksija?“. – Kai perėjau į naują mokyklą, vietoj lietuvių kalbos pamokų su visa klase eidavau pas mokytoją į individualias pamokas. Tada supratau, kad tai trupučiuką rimta ir kad viską turėsiu daryti kiek kitaip.“

REKLAMA

„Kiek kitaip“ labai pasiteisina. Apie tai festivalyje pasakos Baltramiejaus mokytoja, specialioji pedagogė Reda Andriekutė, kuri skaitys pranešimą „Minčių žemėlapio technika. Kaip konspektuoti tekstus, kad vaikai juos geriau įsimintų?“. 

Emociškai prisiliesti prie disleksijos padės Forumo teatro vedamos improvizacijos „Disleksija – būkime drąsūs įeiti, suprasti ir pakeisti!“, taip pat – Nacionalinės dailės galerijos edukacinių programų kuratorės Eglės Nedzinskaitės vedama ekskursija „Be etikečių“ bei Manga personažų kūrimo dirbtuvės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu turinys, o ne forma

Žmogus, turintis disleksiją, dažnu atveju turi aukštą intelektą tik, susidurdamas su prieinamumo kliūtimis, negali realizuoti savo potencialo. Neskaitymo festivalyje apie mokytojų ir mokinių naudojamas pagalbines mokymosi priemones papasakos iš Suomijoje veikiančios Celia bibliotekos atvykstantis Sami Määttä, o apie susidraugavimą su dukters disleksija atvirai dalinsis trijų vaikų tėtis Vaidas Mėlinauskas. 

REKLAMA

Dominyko Vaitiekūno moderuojama diskusija apie įtraukiąją leidybą suburs pokalbiui kūrėjus, specialistus ir leidyklas, kurie disleksiją turintį skaitytoją mato kaip didžiulį potencialą ir turinį perteikia jam tinkama forma. 

Prie įvairių turinio pateikimo formų bus galima prisiliesti ir praktiškai. Skaitytojams bus pristatyta prieinamu skaitmeniniu formatu išleista ir diktoriaus Virgilijaus Kubiliaus įbalsinta Gabijos Grušaitės knyga „Grožis ir Heizelis“ (leidykla „Lapas“). Leidykla „Tikra knyga“ atveš spausdintą knygą, įdomią visiems, bet pritaikytą ir disleksiją turintiems vaikams. 

REKLAMA

Lietuvos audiosensorinės bibliotekos komanda pasakos apie formatą-chameleoną – skaitmeninę EPUB knygą, prisitaikančią prie bet kokio skaitytojo poreikių. Ir ne tik pasakos, bet ir leis išbandyti bei padės įsidiegti reikalingas programėles. Tik nepamirškite atsinešti į festivalį įrenginio, su kuriuo dažniausiai skaitote!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įtraukties vertę mato ir verslo, ir kultūros įstaigos 

Bendrovė „Telia“, dar praeitų metų spalį kvietusi pažinti disleksiją, šios krypties nepaleidžia ir šiemet – „Telia“ yra pagrindiniai Neskaitymo festivalio rėmėjai. „Mūsų organizacijos misija – kurti ryšius visų mūsų įdomiam, prasmingam ir saugiam gyvenimui, – sako „Telia“ įvairovės ir įtraukties partnerė Julija Markeliūnė. – Tiesa,  dažniau jums tikriausiai girdėta trumpesnė šios misijos versija – „Telia – įdomiau tik gyvenimas“. Nuo praėjusių metų vidurio savo viena iš svarbiausių krypčių pasirinkome žmonių su negalia įtrauktį, ir nuo tada mūsų misiją papildė dar vienas žodis – „visiems“. Taigi tam, kad įdomiau tik gyvenimas būtų visiems, stengiamės šioje srityje nuolat tobulėti patys ir prisidėti prie įvairių prasmingų projektų. Supratimo apie disleksiją didinimas remiant Neskaitymo festivalį ir kitas su šiuo sutrikimu susijusias iniciatyvas yra šių pastangų dalis.“

REKLAMA

Disleksija atrodo švietimui artima tema. Tad gali pasirodyti keista, kad Neskaitymo festivalis vyksta kultūrinėje erdvėje – Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG). Tačiau tai – visai ne atsitiktinumas. NDG jau ne pirmi metai yra disleksijos pažinimo kelyje. Pernai NDG organizavo edukacijas disleksiją turintiems vaikams, o šiemet teikia erdvę Neskaitymo festivaliui. 

REKLAMA

„Nacionalinė dailės galerija pirmiausia yra vizualaus pažinimo erdvė. Todėl čia kartu su projektų partneriais mokomės įvairiausių pasaulio (ne)skaitymo būdų ir stengiamės jais praturtinti mūsų lankytojų patirtis“, – sako Nacionalinės dailės galerijos direktorė Lolita Jablonskienė.

Kartu atrasime naujas formas, kurios padės atskleisti turinį

Jei knyga ir tekstas nėra geriausi tavo ar tavo vaiko draugai, jei mokytis smagiau žiūrint dokumentiką, nei atsivertus knygą – ateik! Kartu atrasime naujas formas, kurios padės atskleisti turinį.

REKLAMA
REKLAMA

„Apie disleksiją visuomenė vis dar žino labai mažai, nors žmonių, turinčių disleksiją, procentas vienas didžiausių iš viso neuroįvairovės spektro. Tokie renginiai kaip Neskaitymo festivalis yra puikus būdas plėsti visuomenės supratimo ribas, o tą daryti būtina tam, kad visi žmonės turėtų galimybę pažinti pasaulį jiems priimtiniausiu būdu“, – tvirtina Julija Markeliūnė. 

„Norime pasakyti jaunam žmogui, o ir jį ugdančiam specialistui, kad šiame technologijų amžiuje skaitymo iššūkiai lengvai įveikiami, pasitelkus kitokią teksto pateikimo formą – ne vien tik smulkiu šriftu atspausdintą knygą. Ir tų formų – tikrai ne viena“, – sako festivalio organizatorė Dalia Balčytytė. 

Festivalį organizuoja Lietuvos audiosensorinė biblioteka (LAB), remia „Telia“. Pagrindinis partneris – Nacionalinė dailės galerija. 

Renginys nemokamas. Įėjimas atviras. Kai kurioms veikloms reikalinga registracija.

Programa ir registracija https://neskaitymofestivalis.lt/ 

Disleksijos mėnesiui pažymėti skirta vizualinė ir informacinė medžiaga https://disleksija.labiblioteka.lt/media/ 

Gairės:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Gairės:
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų