Nebelikus eilių, neliko prasmės dantis protezuoti savo lėšomis, kaip buvo anksčiau, o vėliau kreiptis į ligonių kasą kompensacijos.
„Net 16,4 karto daugiau lėšų nuo 2006-ųjų metų skirta pernai dantų protezavimo paslaugoms kompensuoti. Jei 2006 m. šioms reikmėms iš PSDF buvo skirta 2,5 mln. eurų, tai 2021-aisiais – net 40,9 mln. eurų. Taip pat pastaraisiais metais gerokai išaugo paslaugų prieinamumas pacientams, nes gerokai daugiau protezuojančių dantis įstaigų sudarė sutartis su ligonių kasomis. Jei 2006-aisias jų buvo tik 83, tai pernai jų buvo jau – 963, o tai net 11,6 karto daugiau“, – teigia Kauno teritorinės ligonių kasos (TLK) Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Rasa Valinskaitė-Barščevičienė.
Teisę į PSDF lėšomis kompensuojamą dantų protezavimą turi pensininkai, neįgalieji, vaikai, pacientai, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.
„Svarbu paminėti, kad praėjusių metų pradžioje gerokai sutrumpėjo kelias nuo prašymo protezuoti dantis pateikimo iki paslaugos pacientui suteikimo. Turintys teisę į dantų protezavimą pacientai turi kreiptis į gydymo įstaigos, sudariusios sutartį su TLK dėl odontologinės priežiūros paslaugų teikimo, odontologą. Tai gali būti įstaiga, prie kurios pacientas yra prisirašęs, arba kita, sudariusi sutartį su ligonių kasa (šiuo atveju, kad paslauga būtų apmokėta PSDF biudžeto lėšomis, reikia turėti siuntimą). Gydytojas, nustatęs, kad pacientui dantis protezuoti reikia ir jam šios paslaugos gali būti kompensuojamos, registruoja jį informacinėje sistemoje. Kai tik pacientą odontologas užregistruoja – jis iš karto įgyja teisę protezuoti dantis. Nereikia, kaip anksčiau, laukti jokių pranešimų iš ligonių kasų“, – sako R. Valinskaitė-Barščevičienė.
Informacinėje sistemoje užregistruotas žmogus gali kreiptis į bet kurią šalies įstaigą, su kuria TLK yra sudariusi sutartį dėl dantų protezavimo. Minėtos paslaugos turi būti suteiktos per 3 metus nuo paciento užregistravimo informacinėje sistemoje. Jei per šį terminą dantys nebus protezuoti – pacientas bus išbrauktas iš sąrašų ir jam teks vėl kreiptis į gydytoją odontologą dėl dantų protezavimo teisės nustatymo.
Pakartotinai asmuo gali gauti iš PSDF biudžeto apmokamas dantų protezavimo paslaugas praėjus 3 metams nuo ankstesniojo dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo. Šis 3 metų terminas netaikomas vaikams ir pacientams, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos ir dėl to nebeužtikrinama minimali kramtymo funkcija. Pavyzdžiui, pensininkas ar neįgalusis, kuriam šiemet protezuoti dantys, susirgo burnos vėžiu. Jam atliko operaciją, dėl kurios neteko dantų. Dėl šios priežasties gali pakartotinai kreiptis dėl dantų protezavimo, nors 3 metai nuo dantų protezavimo nepraėjo.
Vykstant į gydymo įstaigą būtina išsiaiškinti, ar ji yra sudariusi sutartį su TLK dėl šių paslaugų teikimo. Dantų protezavimo paslaugų teikimo išlaidos apmokamos paslaugas suteikusiai įstaigai.
Ligonių kasos primena, kad šiuo metu pensininkams, neįgaliesiems ir asmenims, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos, iš PSDF kompensuojama iki 620,92 euro, vaikams – iki 316,88 euro. Kai reikalingas sudėtingesnis gydymas (sprendimą priima gydytojų odontologų konsiliumas), kompensuojama suma gali siekti iki 1 910,49 euro.
Visais atvejais, jei faktinės dantų protezavimo išlaidos didesnės, nei nustatyta kompensuojamoji suma, likusią dalį asmuo turi sumokėti pats. Taip atsitinka tuomet, kai paciento pageidavimu protezuojama taikant sudėtingesnes technologijas ir brangesnes medžiagas.
Iki 2021-ųjų gruodžio iš PSDF kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas gavo daugiau nei 50 tūkst. šalies gyventojų.
Daugiau apie dantų protezavimą rasite čia.
Sveikatos priežiūros įstaigas, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl dantų protezavimo paslaugų teikimo visoje Lietuvoje, galite rasti čia.