55-erių Linda Karr iš Berklio Kalifornijoje sirgo degeneracine širdies liga, dėl kurios jai reikėjo širdies transplantacijos, rašoma portale dailymail.co.uk.
53-ejų metų Tammy Griffin iš Hepi Velio Oregono valstijoje sirgo cistine fibroze, dėl kurios jai buvo sunku kvėpuoti ir reikėjo plaučių persodinimo. Stenfordo universitetinės ligoninės Kalifornijoje medikai moterims pasiūlė atlikti retą „domino“ procedūrą – T. Griffin iš mirusio donoro gautų plaučius ir širdį, o jos sveika širdis būtų persodinta L. Karr. Po procedūros praėjus vos šešioms savaitėms moterys susitiko ir T. Griffin turėjo galimybę išgirsti, kaip jos širdis plaka kito žmogaus krūtinėje.
Pacienčių susitikimas dabar įamžintas paveiksle, pavadintame „Tammy ir Linda“, kurio paroda buvo atidaryta penktadienį.
Lindos Karr būklė buvo labai sunki – dėl genetinio sutrikimo, jos širdies veikimas ėmė blogėti. Moteris nebegalėjo pereiti koridoriumi nesustodama atsikvėpti ir medikai teigė, kad jai bus reikalinga širdies transplantacija.
Tinkamo donoro ji buvo pralaukusi jau 30 mėnesių, kai vieną dieną sulaukė skambučio iš Stenfordo universiteto ligoninės Kalifornijoje ir jai buvo pasiūlyta išbandyti neįprastą alternatyvų gydymo būdą.
Kitai pacientei, Tammy Griffin, buvo reikalinga plaučių transplantacija, ir jai taip pat sunkiai sekėsi ieškoti donoro. Tačiau šios moters širdis buvo sveika.
Taigi, gydytojai L. Karr pasiūlė dalyvauti vadinamojoje „domino procedūroje“ – T. Griffin gautų mirusio donoro širdį ir plaučius, o sveika jos širdis būtų persodinta L. Karr. Dėl neįtikėtinos sutapimų virtinės, vos mėnesiui praėjus po operacijos,
T. Griffin turėjo progą susipažinti su L. Karr ir net pasiklausyti, kaip kitos moters krūtinėje plaka jos širdis.
T. Griffin iš Hepi Velio Oregono valstijoje serga cistine fibroze – genetine liga, dėl kurios plaučių oro takai užsikemša gleivėmis.
Taip renkasi bakterijos, kurios gali pažeisti ar infekuoti plaučius, o kai kuriais atvejais pacientui sutrinka kvėpavimas, informuoja Cistinės fibrozės asociacija.
Dėl šios ligos T. Griffin, kuriai dabar 53-eji metai, buvo sunku kvėpuoti atliekant paprastus kasdienius veiksmus, pavyzdžiui, prausiantis duše, nes vienas jos plautis buvo pernelyg išsiplėtęs, o kitas – susitraukęs. Kai T. Griffin plaučių tūris sumažėjo tiek, kad 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę jai turėjo būti tiekiamas deguonis, medikai informavo, kad nauji plaučiai – būtini. Dr. Jospehas Woo, Stenfordo sveikatos apsaugos centro kardiotorakalinių procedūrų chirurgas, prižiūrėjęs operaciją, „Stanford Medicine News“ žurnalui sakė, kad T. Griffin širdis veikė gerai, tačiau buvo išstumta iš reikiamos vietos:
„Jos širdis buvo lyg nekaltas stebėtojas, išstumtas iš įprastinės savo pozicijos plaučių viduryje dešiniajam plaučiui susitraukus, o kairiajam išsiplėtus“ – sakė jis. Dėl šios priežasties moteris buvo gera kandidatė širdies ir plaučių transplantacijai.
Tuo tarpu 55-erių metų L. Karr iš Berklio Kalifonijoje prieš 20 metų buvo diagnozuota dešiniojo skilvelio aritmogeninė displazija. Šis sutrikimas pasireiškia mirus dešiniojo skilvelio audiniams, kurie pakeičiami randiniu audiniu. Sutrinka į širdį perduodami elektros signalai ir širdies ritmas tampa anomalus, informuoja JAV širdies asociacija.
Moteris laikraščiui „Stanford News“ pasakojo, kad jai buvo labai sunku pereiti koridoriumi ar išvesti pavedžioti šunį, o gydytojai teigė, kad jai bus reikalinga nauja širdis.
L. Karr persodinimo laukiančiųjų sąraše prabuvo 30 mėnesių – dėl jos amžiaus jai nebuvo teikiamas prioritetas. Galiausiai 2016 metų sausio 30 dieną medikai paskambino pranešti apie „domino“ procedūrą.
Pacientei sutikus, jau po kelių valandų ji buvo paguldyta į Stenfordo ligoninę.
„Domino“ procedūra buvo atlikta vasario 1 dieną. Joje dalyvavo trys medikų komandos – pirmoji išėmė širdį ir plaučius iš mirusio donoro, kita implantavo naujus organus į T. Griffin kūną, o trečia persodino T. Griffin širdį L. Karr. Vos po šešių savaičių, kovo 17-ąją, šios moterys pirmą kartą susitiko ir T. Griffin klausėsi, kaip L. Karr krūtinėje plaka jos senoji širdis.
„Labai keista, kad esu širdies donorė, bet vis dar esu gyva – tokių atvejų beveik nebūna.“ – laikraščiui „Deseret News“ sakė T. Griffin. – „Aš išgelbėjau kažkam gyvybę ir kažkas išgelbėjo mano gyvybę, ir tuomet su šiuo žmogumi susipažinau. Tuo pat metu ir keista, ir nuostabu.“ L. Karr sakė, kad joms labai pasisekė, kadangi abiejų moterų kraujo grupės sutapo. „Jaučiu, kad man labai pasisekė – trijų žmonių gyvenimai tarsi išsirikiavo ties viena linija.“ – sakė ji.
Nė viena iš moterų niekada nebūtų pamaniusi, kad jų istorija taps meno kūrinio tema. L. Karr draugė, naratyvinių paveikslų autorė Anne Ruth Issacson iki pat transplantacijos nežinojo, kaip sunkiai serga jos draugė.
„Vieną vakarą kartu vakarieniavome ir ji prisipažino, kaip jai sunku net pereiti gatvę.“ – portalui „Daily Mail Online“ pasakojo ji. – „Sakėsi širdies laukianti jau dvejus su puse metų. Nežinojau, ką atsakyti.
Daugiau niekuo negalėjau padėti, tik melstis grįžusi namo.“ A. R. Issacson papasakojo, kaip po operacijos kartu su drauge nuėjo aplankyti L. Karr ir jos draugė paklausė apie žmogų, dovanojusį jai širdį. L. Karr atsakė, kad jos donorė yra gyva ir operaciją išgyveno.
„Manau, kad tai – tikras stebuklas, neeilinė situacija, net nežinojau, kad tokie dalykai įmanomi. Todėl pasakiau, kad norėčiau Lindą ir Tammy nutapyti.“ – pasakojo A. R. Issacson.
Abiems moterims sutikus pozuoti paveikslui, A. R. Issacson ėmėsi darbo. Iš pradžių menininkė nutapė pacientes, bet po to pridėjo ir gydytojus bei chirurgus, kurių dėka ši reta procedūra buvo sėkminga.
„Skatinti organų donorystę nėra mano tikslas, bet vis dėlto miręs donoras savo paaukotais organais išgelbėjo šešias ar septynias gyvybes.“ – sakė A. R. Issacson. – „O Tammy neprivalėjo savo širdies paaukoti Lindai, tačiau tai padarė. Dėl to į gerąją pusę pasikeitė tiek daug gyvenimų.“
Įspūdingo dydžio paveikslas, pavadintas „Tammy ir Linda“ šiandien pirmą kartą atidengiamas Solt Leik Sičio galerijoje. Parodos atidaryme dalyvaus ir L. Karr.
Renginys sutampa su Jutos valstijoje rugpjūčio 2-7 dienomis vykstančiomis 2018-ųjų JAV transplantacijos pacientų žaidynėmis, kuriose tūkstančiai organų donorų ir jų gavėjų varžosi įvairiose sporto šakose. L. Karr laikraščiui „Deseret News“ sakė, kad ji dalyvaus keliose varžybose – 20 km dviračių lenktynėse ir žais abiejų lyčių krepšinio komandoje.
Tiek T. Griffin, tiek L. Karr teigia, kad dabar mėgaujasi aktyvaus gyvenimo būdo galimybe, kuri dėl sveikatos būklės anksčiau joms buvo neįmanoma.
Moterys vis dar palaiko ryšį ir tikisi, kad jų istorija įkvėps kitus apsvarstyti organų donorystės galimybę.
„Tikiuosi, kad Transplantacijos pacientų žaidynių žiūrovai nuspręs tapti organų donorais ir padėti kitiems“ – laikraščiui sakė T. Griffin. –„Buvau įsiregistravusi į donorų sąrašą, bet nemaniau, kad kada turėsiu progą kam nors paaukoti organą – o vis dėlto tokia proga pasitaikė. Suteikite kažkam galimybę gyventi.“