Jei paliksite bent dalį lapų savo kieme, galite patręšti žolę ir kitus augalus, suteikti prieglobstį gyvūnams ir netgi sumažinti sąvartynų išmetamų teršalų kiekį. Štai ką reikia žinoti apie vejos lapų tvarkymą šį rudenį, rašoma usatoday.com.
Nukritusių lapų nauda jūsų sodui
Nukritę lapai gali būti natūrali trąša augalams, aiškina federacijos gamtininkas Davidas Mizejevskis. „Lapai krenta aplink šių augalų šaknų zoną, kur jie slopina piktžoles ar kitus augalus, kurie kitaip konkuruotų su medžiais ir krūmais.
Jie pamažu suyra ir kompostuojasi prie pat medžio ar krūmo pagrindo, tiesiai virš jo šaknų zonos, kur grąžina maistingąsias medžiagas, kurias augalas gali perdirbti ir panaudoti pavasarį“, – sakė jis.
Pasak Pensilvanijos valstijos dirvožemio derlingumo katedros docento Maksimo Šlosbergo, pjaunant veją galima susmulkinti lapus ir tokiu būdu žolei suteikti maistinių medžiagų.
„Kadangi sumulkinti lapai yra mažesni, mikroorganizmai juos greičiau suardo ir suskaido. Visas šių maistinių medžiagų grąžinimo į dirvožemį procesas vyksta greičiau“, – sakė jis.
Kodėl nereikėtų nukritusių lapų vežti į sąvartyną?
Jei paprastai grėbiate nukritusius lapus kieme, dedate juos į maišus ir išmetate, šį rudenį verta pagalvoti dar kartą. Mizejevskis paaiškino, kad į sąvartynus siunčiami lapai ir kitos organinės medžiagos gali skaidytis ir sudaryti metaną – šiltnamio efektą sukeliančias dujas, kurios prisideda prie klimato kaitos.
„Deja, šiuo metų laiku didžiulis kiekis lapų tiesiog nusėda sąvartynuose ir išskiria visas šias baisias šiltnamio efektą sukeliančias dujas“, – sakė jis.
Mizejevskis rekomendavo lapus sudėti į daržo lysves arba sugrėbti į didesnę krūvą ir leisti jiems „natūraliai ten kompostuotis ir skaidytis“.
„Jei galite, neatsikratykite visų iki paskutinio ant jūsų sklypo nukritusių lapų. Yra puikių, paprastų dalykų, kuriuos galima su jais nuveikti“, – patarė specialistas.