• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki gražiausių metų švenčių lieka vis mažiau laiko, tad prasideda pačios intensyviausios dovanų paieškos. Vieniems tai malonumas, kitiems – galvos skausmas.

Iki gražiausių metų švenčių lieka vis mažiau laiko, tad prasideda pačios intensyviausios dovanų paieškos. Vieniems tai malonumas, kitiems – galvos skausmas.

REKLAMA

Kad dovanas rinkti būtų lengviau, dovanų meistrė Odeta Plakienė pasidalino naudingais patarimais, į ką atsižvelgti renkant dovaną bei patarė, ko nedovanoti, kad netektų raudonuoti iš gėdos.

Dovanodami dovanas kuriame santykį

Keitimasis dovanomis per Kalėdas jau tapo tradicija ir savotišku ritualu. Vis tik, svarbu nepamiršti, kad dovanojant svarbu ne daiktas, o emocija ir siunčiama žinutė.

„Svarbios ne tik dovanos, o santykis tarp žmonių – susitikimas, buvimas geresniu. Tai meilės, gerumo, rūpestingumo išraiška. Dovanų keitimasis yra savotiškas ritualas, turintis tam tikrų žaidybinių elementų ir kuriantis santykį“, – teigė pašnekovė.

O. Plakienė pabrėžia, kad nesvarbu, ką dovanojate ar kiek pinigų išleidžiate, dovana visų pirma yra žinutė kitam žmogui, ką apie jį galvojame.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai renkate dovaną artimam žmogui, įpareigojimas yra didesnis, nes jūs turite artimą ryšį, per dovaną turite atskleisti, kaip gerai jį pažįstate, kaip gerai suprantate jo kasdienybę, tai, kas jam yra aktualu, kuo jis gyvena.

REKLAMA

Dovanos artimiesiems yra atviresnės, jos gali būti labiau asmeniškos, nes apie tą žmogų turite daugiau informacijos, detalesnės ir, aišku, net intymesnės“, – pastebi dovanų meistrė.

Ji taip pat priduria, kad dovanoms nereikia skirti daugiau, nei leidžia kišenė. Planuokite atsakingai, kad po švenčių netektų kapstytis iš skolų.

Nepamirškite dovanos suasmeninti

Tad ką dovanoti artimam žmogui? „Visiems galvos skausmas būtų mažesnis, jeigu egzistuotų viena visiems tinkama dovana. Iš kitos pusės, tada dovana netektų savo prasmės.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu visiems dovanotume tą patį, tai reikštų, kad mūsų santykis su visais yra toks pats“ , – teigia O. Plakienė ir priduria, kad dovanose visada ieškome kažko asmeniško, to, kas skirta tik mums, tada dovanas vertiname dar labiau, gilėja tarpusavio ryšys.

Nors universalių dovanų nėra, galima išskirti populiarias dovanas. Kone pačios populiariausios yra valgomos dovanos, kurias kuriant galima varijuoti. Tarp nevalgomų dovanų populiarumo viršūnėje puikuojasi pledai, kojinės, žvakės, namų kvapai, knygos:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šios dovanos tinkamos, galima net ne vienam žmogui dovanoti tą pačią dovaną, bet kviečiu pridėti kažką nuo savęs, dėmesio arba rankų darbo pavidalu. Jei dovanojate pledą, jį gražiai supakuokite arba pridėkite rankų darbo rankdarbį, pavyzdžiui, suvenyrą. Arba patys iškepkite pyragą. Taip suasmeninkite savo dovaną.“

Per šventes nepamirštame ir kolegų, vis tik, jiems dovanos turėtų būti kiek oficialesnės, dalykiškesnės, bendro pobūdžio:

REKLAMA

„Oficialesniame dovanojime riba tarp to, kas man yra labai įdomu ar juokinga, yra aštresnė. Kai dovanojate artimam žmogui, jūs galite ir turite įsitikinti, kad jūsų humoro jausmas atitinka ir žmogus tikrai jūsų humorą supras.

Kai dovanojate kolegai, rizika, kad jūsų humoro jausmas nebus atlieptas, o gal net įžeis žmogų, yra didesnė. Todėl abejotinų, dviprasmiškų ir labai atvirų pasirinkimų vertėtų vengti.“

REKLAMA

Venkite šių dovanų

Ne tik dovanodami dovanas kolegoms galite prašauti pro šalį – lygiai tas pats gali nutikti sveikinant ir pačius artimiausius. O. Plakienė sako, kad nėra netinkamų dovanų, yra nedėmesingos dovanos, kurios gali kiek nuliūdinti ar net įžeisti.

„Pirmiausia, tai yra dovanos, prieštaraujančios dovanos gavėjo pažiūroms. Pavyzdžiui, žmogus nevartoja alkoholio, o jūs atnešate vyno butelį. Kitas pavyzdys – žmogus vegetaras, o jūs kaip labai gerą dovaną jam išrinkote jautienos kumpį. Taip ir save, ir gaunantįjį pastatote į labai nepatogią situaciją“, – paaiškino pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitos netaktiškos dovanos yra tos, kuriomis atkreipiamas dėmesys į gavėjo trūkumus arba ribotumus. Net jei vedami geriausių norų dovanojate apsilankymą sporto klube, galite būti suprasti netinkamai ir įžeisti gavėją, jei jis nepatenkintas savo išvaizda. Arba žmogui, bijančiam aukščio, dovanojate šuolį parašiutu.

„Gal tai atrodo nebloga dovana, tai darome vedami gerų ketinimų, bet tai žmogui gali sukelti nemalonias emocijas, o tai dovanojime yra nepriimtina“, – priduria O. Plakienė.

REKLAMA

Taip pat nedovanokite tos pačios dovanos metai iš metų – galiausiai tai pastebės ir tas, kuriam dovanojate dovanas.

Dar viena populiari dovana yra dušo želė ir įvairūs kūno priežiūros rinkiniai. Tokios dovanos gali sukelti dviprasmiškus jausmus – ar dovanojate siųsdami žinutę, kad žmogui metas pasilepinti, ar tai, kad jis skleidžia nemalonų kvapą?

REKLAMA

„Jeigu neskiri laiko, o paskutinę minutę nuperki dušo želė, suprantama, kad tą patį pajus ir dovanos gavėjas. Tada noras pradžiuginti apsivers aukštyn kojomis ir dar sukels galvos skausmą, ką daryti su visomis šiomis priemonėmis. Tai yra nedėmesinga.

Jei nežinote, kad tai yra pati mėgstamiausia gavėjo dušo želė, ji reta, sunkiai gaunama ar kažkuo ypatinga, tikrai bus paprasčiau iškepti pyragą, kurį galėsite kartu suvalgyti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nebijokite įteikti ir čekį

Be to, kad ir kokią dovaną išrenkate, nepamirškite, kad svarbi ne dovanos kaina, o jos vertė, kurią kuria ne tik dovanojamas daiktas, bet ir įpakavimas, dovanos suasmeninimas. Papildomą jaukumo prieskonį gali pridėti ir tai, kaip dovana įteikiama.

„Labai įdomu, kad mes kultūriškai dovanas dovanoti mokame, bet mums gerokai sunkiau jas priimti. Paradoksalu, kad jaučiamės nepatogiai, gaudami dovanas.

REKLAMA

Dovanojimas, ypač per Kalėdas, yra savotiškas ritualas. Reikia suprasti, kad jis prasideda ne tada, kai fiziškai įteikiate dovaną, bet gerokai prieš tai – galvojant, renkant dovaną, skiriant tam laiko, dedant pastangas.

Tiek dovanotojas turėtų ramiai padovanoti dovaną ramiai įteikti dovaną, apie ją papasakoti, pasakyti palinkėjimus, tiek gavėjas turėtų skirti laiko jos priėmimui ir pasidžiaugimui“, – teigė pašnekovė.

REKLAMA

Atrodo tarsi neįprasta iškart išpakuoti dovaną, tačiau meistrė kviečia išpakuoti dovaną kartu su ją dovanojusiu asmeniu, kad galėtumėte ilgiau pasidžiaugti, įvertinti pastangas.

Ne paslaptis, kad kai kurios dovanos gali tapti galvos skausmu ją gavusiajam. Dėl to O. Plakienė ragina keisti įsisenėjusį mąstymą, kad atskleisti dovanos vertę yra gėdinga.

Drąsiai kartu su dovana įteikite ir pirkimo čekį, jei dovanojate elektroninius prietaisus, kuriems taikomas garantinis laikotarpis, taip pat pridėkite čekį dovanodami drabužius ar avalynę, kai gali netikti dydis. Tai praverstų ir dovanojant interjero detales, kad, esant reikalui, asmuo galėtų turėti daiktą, bet pasikeisti jį pagal savo skonį.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai gali pasitaikyti situacijų, kai dovana netinka ir nepatinka. Tuo atveju, jei turime čekį, galvos skausmas gerokai palengvėja“, – apibendrina dovanų meistrė.

Jei gavote netinkančią ar nepatinkančią dovaną be čekio, yra keletas būdų, kaip etiškai pasielgti ir suteikti dovanai antrą šansą. O. Plakienė teigia, kad pirmiausia dovaną galima atiduoti artimam žmogui, kuriam ji būtų naudinga. Svarbu atiduodant nebandyti įrodyti, kad specialiai jiems rinkote dovaną.

„Kitas kilnus momentas, ką galite padaryti su dovana – paaukoti. Nebūtinai artimame rate, galimybių aukoti yra daugybė“, – pastebi ji ir priduria, kad aukojimas yra pats kilniausias gestas, o prisidėti galima ir dovanomis, ir finansiškai, taip, kaip priimtiniausia.

Dar vienas smagus būdas – suburti draugus ir keistis „neprilipusiomis“ dovanomis. Ne tik smagiai praleisite laiką, bet ir galbūt rasite kažką naudingo. Begalvojant apie dovanas svarbiausia nepamiršti tikrosios Kalėdų prasmės – buvimo kartu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų