Tai – pirmas šios atmainos atvejis už Afrikos žemyno ribų.
Afrikietis Biyangwe nežino nei kur, nei kaip užsikrėtė beždžionių raupais. Nors pavojus jo gyvybei negresia, vyrą kamuoja viso kūno skausmai, didelį diskomfortą kelia niežtintys odos bėrimai, žaizdos burnos gleivinėje.
Tegul mokslininkai daro, ką tik gali, kad jiems pavyktų sustabdyti šią ligą. Manau, pajungus jų protą ir padedant Dievui, jiems tai pavyks“, – sako pacientas Biyangwe Kakuru.
Biyangwe kilęs iš Kongo Demokratinės Respublikos, kur beždžionių raupai ne tik masiškai plinta, bet ir šienauja gyvybes. Ten nuo raupų protrūkio pradžios jau mirė daugiau nei 500 žmonių. Per 10 tūkstančių užsikrėtė ir šie nustatyti atvejai esą tik ledkalnio viršūnė. Kėsinasi virusas ir į suaugusius, ir į pačius mažiausius.
„Kai užsikrėtė, mano dukrytė smarkiai karščiavo, ėmė berti jos kūną. Bėrimai atsirado ant rankų, pilvo, net liežuvio. Man pasakė, kad tai rimta liga, galinti ją pražudyti, todėl nuvežiau ją į ligoninę“, – pasakoja pacientės mama Jacqueline Musengimana.
Simptomai panašūs į gripą
Beždžionių raupai perduodami per tiesioginį sąlytį su sergančiuoju, pavyzdžiui, kvėpuojant veidas į veidą ar lytiniu keliu, odos pažeidimus, taip pat per sergančiojo patalynę ar net drabužius.
Virusas sukelia į gripą panašius simptomus, nemalonius odos bėrimus, o 4 iš 100 atvejų baigiasi mirtimi. Nuo šių raupų apsaugo skiepai, tačiau jų trūksta.
Iš Kongo Demokratinės Respublikos beždžionių raupams ėmus sparčiai plisti Centrinėje bei Rytų Afrikoje – iš viso 13-oje šalių – Pasaulinė sveikatos organizacija dar dėl beždžionių raupų tarptautiniu mastu paskelbė ekstremalią situaciją.
„Tai nėra tik Afrikos problema. Tai yra pasaulinė grėsmė, grėsmė, kuriai nėra jokių ribų, jokios rasės ar tikėjimo. Tai virusas, kuris išnaudoja mūsų pažeidžiamumą ir atskleidžia silpniausias mūsų vietas“, – sako medikas Jeanas Kaseya.
Prognozė, kad tai ne tik Afrikos problema, išsipildė jau po kelių valandų. Ketvirtadienį vakare Švedija paskelbė, kad užfiksavo pirmąjį pavojingesnio tipo beždžionių raupų atvejį. Tai pirmas kartas, kai ši viruso atmaina aptinkama už Afrikos ribų. O mirtingumas nuo šios atmainos siekia apie 10 procentų.
Švedijos institucijos ramina žmones ir sako, kad užkratas neplinta. Tačiau sveikatos ekspertai sako, kad Europa ir kiti žemynai turi nusiteikti, kad atvejų bus ir daugiau.
Penktadienį apie pirmąjį beždžionių raupų atvejį jau paskelbė ir Pakistanas.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.