• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Hatay - civilizacijų sankryža

Hatay - civilizacijų sankryža

REKLAMA

Turkai turi posakį, kad yra ne viena Turkija, bet daug Turkijų. Ir mes netrukome tuo įsitikinti. Hatay regionas yra piečiausia Turkijos Viduržemio jūros pakrantė, besiribojanti su Sirija. Taigi šioje teritorijoje jaučiama didelė arabų kraštų įtaka – regione vyrauja dvikalbystė, t.y. gyventojai kalba tiek turkų, tiek arabų kalbomis.

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, vyraujanti religija yra islamas. Tačiau, bet kokie stereotipai apie islamo fundamentalizmą griūva sužinojus, kad čia šimtmečiais šalia gyveno ir savo religijas laisvai išpažino – musulmonai, judaistai, krikščioniai katalikai, protestantai bei stačiatikiai.

REKLAMA

Dar vienas šokas ištiko apsilankius Hatay archeologijos muziejuje. Nežinau, ką ten tikėjausi išvysti, bet tikrai nesitikėjau pamatyti iki skausmo (iš istorijos bei dailės vadovėlių) pažįstamus romėnų ir graikų dievus. Pasirodo, kad šią teritoriją paeiliui valdė egiptiečiai, hetitai, asirai, graikai, persai, makedoniečiai, romėnai. Vėliau ji priklausė Bizantijos imperijai. Ir tik nuo kryžiaus žygių 1267 m. ši teritorija galutinai išslysta iš Europą sukūrusių civilizacijų lopšio. Teritoriją perėmė arabai musulmonai, melmukai ir mongolai, o vėliau Otomano imperija. Tądien, sėdint Azijos žemyne, klausimas „Kur baigiasi Europa?“ tapo grynai retoriniu.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp jūros ir kalnų


Įsikūrusi tarp Viduržemio, Marmaro ir Juodosios jūros bei įrėminta aukštais kalnynais ši šalis tikrai kelia nuostabą. Mums teko laimė gyventi Samandag Deniz gyvenvietėje, kuri yra visiškai neturistinė (Hatay regionas taip pat). O mūsų viešbutis buvo vos už 20 metrų nuo jūros. Tačiau, čia ir baigiasi visas grožis, nes nei balto smėlio nei žydros jūros neradome. Vietoj to pajūryje mėtėsi kalnai šiukšlių – plastmasiniai maišeliai, įvairiausios pakuotės, net rūbai! Tai išvydus aplankė ir viena gera mintis -  reikia panaudoti šio pliažo nuotraukas Palangoje, kaip prevencinę priemonę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neiškentę nepagarbos gamtai, pradėjome, tyrimą – kas gi teršia šį pajūrį? Pirmiausia paklausti vietiniai kaltino arabus iš Sirijos – esą jie meta šiukšles į jūrą. Apsilankius šalia žydrų ir švarių Sirijos krantų tapo aišku, kad šuo pakastas visai ne čia. Pasirodo vietiniai turkai, gyvenantys aukštupiuose meta šiukšles į upelius, kurie visą „lobį“ atneša į jūrą.

REKLAMA

Skonis ir kvapas

Kunefe ir Adenos kebabas yra du skaniausi dalykai, kuriuos galiu rekomenduoti kiekvienam, susiruošusiam į Turkiją. Tik bėda ta, kad kunefe yra tradicinis Hatay regiono desertas, tad tektų keliauti būtent ten. Neįtikėtina, bet Hatay yra daugybė kavinių, kurios išsilaiko gamindamos tik kunefe. Mums tai buvo šokas, juk sunku įsivaizduoti, kad kavinė Lietuvoje prekiautų tik obuolių pyragu?!

REKLAMA

Kebabai – taip tai turbūt dažnam lietuviui vienas tų gerų dalykų, su kuriais pirmiausia asocijuojasi Turkija. Turiu sulaužyti stereotipą, kad kebabai valgomi rankomis ar paskubomis – juos dažniausia patiekia lėkštėje su daug žalumynų bei...ryžiais!

Apskritai, turkai, maistui teikia ypatingą reikšmę – yra svarbus paros metas, o taip pat ir eiliškumas kaip valgomi patiekalai.

Istoriją atsiuntė Lina Vosyliūtė




REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų