KADA? Tai klausimas, kuris nėštumo pabaigoje užgula it sunkus akmuo. Kai kurioms moterims gimdymas prasideda laiku, tad joms sėkmingai pavyksta išvengti kankinančio paskutiniųjų dienų laukimo. Deja, kitoms tenka luktelėti ilgiau, numatytoji gimdymo data ateina ir praeina, ir rodosi, kad jau net laikrodis kambary tiksi nebe įprastu „tik-tak“, o tik kartoja: „kada, kada, kada“.
Ar galima natūraliomis priemonėmis paskatinti gimdymo pradžią?
Natūraliai skatinti gimdymą gali prisireikti norint išvengti skatinimo medikamentais, kai gimdymas neprasideda laiku ir kyla pavojus motinos ar kūdikio sveikatai. Tokią būklę konstatuoja nėštumo eigą prižiūrintis gydytojas.
Beveik visi šie gimdymo skatinimo metodai remiasi daugiau prietarais, nei moksline tiesa. Ar išties jie veiksmingi ir kiek jie veiksmingi – kol kas mokslinių diskusijų objektas.
Tiesa, prieš imdamasi bet kokių veiksmų gimdymui skatinti turėkite omeny:
• Nė vieno iš šių būdų nerekomenduojama praktikuoti anksčiau nei baigiantis 40-tai nėštumo savaitei.
• Nė vienas iš šių gimdymo skatinimo būdų neveiks jei jūsų organizmas dar nebus pasiruošęs gimdymui.
• Prieš mėginant paskatinti gimdymą būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Jei nėštumo eiga buvo komplikuota ar yra kontraindikacijų natūraliam gimdymui – bet kokia saviveikla nepageidautina.
• Deja, beveik visi šie gimdymo skatinimo metodai remiasi daugiau prietarais, nei moksline tiesa. Ar išties jie veiksmingi ir kiek jie veiksmingi – kol kas mokslinių diskusijų objektas.
O dabar – apie populiariausius natūralius metodus išsamiau.
Seksas
Tikriausiai jau esate girdėję apie tai, kad lytinis aktas – vienas efektyviausių būdų paskutinėmis nėštumo savaitėmis paskatinti gimdymui. Vis dėlto vienareikšmiško atsakymo, ar ši „visuotinai pripažinta“ priemonė iš tikrųjų priartina gimdymo pradžią, nėra. Taigi tiesa skambėtų maždaug taip: „lytinis aktas GALI padėti“.
Spermoje esantys prostaglandinai skatina gimdos kaklelio minkštėjimą, o būtent minkštėdamas jis ir ruošiasi atsidarymui.
Dar vienas svarbus momentas – spenelių stimuliacija. Tai – kita nuo seno žinoma gimdymo skatinimo priemonė. Glamonių metu speneliai dažniausiai taip pat būna stimuliuojami, tai skatina organizme oksitocino gamybą, o šis hormonas, kaip žinia, provokuoja sąrėmius. Oksitocino gamybą taip pat skatina ir orgazmas.
• Ar verta bandyti? Jei nėštumo eiga buvo normali, šiuo metu moteris jaučiasi gerai – kodėl gi ne?
Maistas
Nors kai kurios moterys prisimena, jog pirmuosius sąrėmius pajuto po sočių aštrių pietų ar vakarienės, pilnas skrandis gali apsunkinti patį gimdymo procesą. Apskritai ar maistas išties gali pagreitinti kūdikio atėjimą? Nuo seno tikima, kad gimdymo pradžią gali paspartinti: ananasai, aštrūs patiekalai, lakrica.
Deja, daugelio medikų tvirtinimu, bent jau labai aštraus maisto kaip tik reikėtų vengti prieš pat gimdymą. Natūralaus gimdymo metu moters organizme išsiskiria daugiau endorfinų – hormonų, lengvinančių skausmą. Kapsaicinas (medžiaga, suteikianti aštrumą aitriesiems pipirams) slopina endorfinų poveikį, taigi skonio kaprizai nėštumo pabaigoje gali lemti sunkesnį, skausmingesnį gimdymą.
Manoma, kad ananasas gali skatinti gimdymą stimuliuodamas prostaglandinų, minkštinančių gimdos kaklelį, poveikį. Tačiau toks jo efektas moksliškai neįrodytas.
Lakrica (juodi iš saldymedžio pagaminti saldainukai), manoma, taip pat stimuliuoja prostaglandinus. Didelis jų kiekis laisvina vidurius, o tai taip pat gali provokuoti gimdos susitraukimus. Tačiau ir vėl ta pati skepsio gaidelė: trūksta mokslinių duomenų.
• Ar verta bandyti? Čili troškiniu ir superaštria pica geriau nepiktnaudžiauti, o užkąsti ananaso ar pasilepinti saldainiu – kodėl gi ne? Svarbiausia – valgyti juos jei iš tikrųjų norisi ir pats valgymas teikia malonumą, o ne kimšti per prievartą vien dėl stebuklingo poveikio, kuris, šiaip ar taip, yra abejotinas.
Spenelių stimuliacija
Spenelių stimuliacija – bene plačiausiai žinomas gimdymo skatinimo būdas. Jis skatina moters organizme oksitocino gamybą. Šis hormonas sukelia sąrėmius ir gali paskatinti gimdymą.
Tokį stimuliavimo būdą dažnai rekomenduoja ir akušeriai, jei moteriai gresia pernešiojimas ar kai staiga sustoja jau prasidėjusi gimdymo veikla.
Spenelius stimuliuoti galima rankomis arba pientraukiu. Vienu metu masažuojama viena krūtis. Suėmus areolę pirštais braukiama spenelio link, imituojant kūdikio lūpų judesius žindant. Kai užeina sąrėmis – būtina sustoti ir palaukti. Stimuliacija pakartojama po 15 minučių. Kai tarpas tarp sąrėmių bus ne ilgesnis nei 3 minutės, arba kai pats sąrėmis truks ne trumpiau nei 1 minutę, stimuliacija visiškai nutraukiama.
• Ar verta bandyti? Jei gimdymas išties neprasidėjo, o laukti gydytojai nerekomenduoja – bandyti verta. Bet yra taip pat duomenų, jog spenelių stimuliacija gali pernelyg stipriai paveikti gimdymo eigą, tad, tikėtina, sąrėmiai bus stipresni, skausmas – didesnis. Taigi šis metodas rekomenduojamas tik tada, kai kiekviena uždelsta diena jau kelia riziką.
Žolelės
Jau viduramžiais pribuvėjos iš kartos į kartą perduodavo paslaptis, kokios žolelės skatina gimdymo pradžią. Tačiau dabar jau moksliškai įrodyta, kad dauguma mus iš amžių glūdumų pasiekusių žolelių mišinių receptų tik padeda gimdai geriau pasiruošti artėjančiam gimdymui. Duomenų, kad kurios nors žolelės išprovokuotų gimdymo pradžią, nėra.
Savarankiškai vartoti gydomųjų žolelių nei nėštumo metu, nei gydantis kokias ligas, nerekomenduojama. Nepamirškite, kad dauguma vaistų gaminami žolelių pagrindu. Jose esančios medžiagos gali veikti labai aktyviai, o netinkamai parinkti komponentai ar dozės gali pakenkti.
Vis dėlto vienas sąlyginai saugiausių ir seniausių metodų gimdymui skatinti – aviečių lapų arbata. Ji sureguliuoja gimdos tonusą, padeda pasiruošti gimdymui, po puodelį šios arbatos galima vartoti ne tik prieš pat gimdymą, bet ir nėštumo metu. Po gimdymo ši arbata padeda susitraukti gimdai iki normalaus dydžio greičiau, šiek tiek slopina pogimdyminį kraujavimą.
• Ar verta bandyti? Puodelis aviečių arbatos tikrai nepakenks, be to, dar ir ramią atsipalaidavimo minutę padovanos. Šiaip ar taip – tik į sveikatą! Nors prieš vartodama vis dėlto pasitark su nėštumo eigą stebinčiu gydytoju.
Ricinos aliejus
Viena iš liaudiškų priemonių gimdymui skatinti – skirti nėščiai moteriai tam tikromis dozėmis ricinos aliejaus. Deja, pasak medikų, tai – vienas pavojingiausių būdų, keliantis grėsmę ir vaisiaus, ir motinos sveikatai.
Manoma, kad iš vaisiaus organizmą patekęs ricinos aliejus skatina jį pasituštinti mekonijumi tiesiog gimdoje. Jei vėliau jis mekonijaus įkvėps ar nurys, šis pateks į plaučius ir gali sukelti pneumoniją, įvairių sveikatos sutrikimų.
Nėščiajai ricinos aliejus taip pat gali sukelti stiprų viduriavimą, kurio pasekmė – dehidratacija. Tai moterį labai išvargina, jai lieka mažiau jėgų pakelti dideliam fiziniam krūviui gimdymo metu. Po gimdymo dėl prieš tai vartoto ricinos aliejaus gali sutrikti pieno išsiskyrimas.
Ar verta bandyti? Jokiu būdu! Šios priemonės nauda neįrodyta, o žala – akivaizdi.
Akupresūra
Akupresūros specialistai tikina, kad kai kurių aktyvių taškų spaudymas gali provokuoti sąrėmių pradžią:
Odos raukšlės, esančios tarp nykščio ir smiliaus pagrindo. Kitos rankos nykščiu ir smiliumi suimkite šią raukšlę ir pamasažuokite sukamaisiais judesiais 30-60 sekundžių, padarykite 1-2 minučių pertrauką, tada pakartokite.
Taško, esančio ties kaulu, per keturių pirštų plotį virš jūsų kulkšnies. Tiesiog pamėginkite stipriai paspausti šį tašką. Jei jaučiate, kad spaudžiant skauda ne nuo paties spaudimo, o dėl to, kad ši vieta jautresnė nei aplink esantis kūno plotas – vadinasi, kaip tik atradote reikiamą tašką. Paspaudykite šią vietą kurį laiką arba kol prasidės sąrėmis. Jam užėjus padarykite pertraukėlę, vėliau – pakartokite.
• Ar verta bandyti? Tai – dar vienas gana saugus metodas gimdymui skatinti. Jei jis ir nepadės – tai bent jau nepakenks.
Vaikščiojimas
Galiausiai tai, ką dauguma nėščiųjų sėkmingai praktikuoja iki pat sąrėmių ir jų metu: vaikščiokite. Kaskart išsiruošusi pasivaikščioti jūs jau naudojate patį saugiausią ir natūraliausią būdą gimdymui skatinti. Sąrėmiams jau prasidėjus būtent vaikščiojimas laikomas tuo veiksniu, kuris spartina gimdymo eigą, skatina gimdos kaklelio atsidarinėjimą. Gravitacijos jėga, vaisiaus svoris efektyviausiai paruošia moters organizmą gimdymui.
Ar verta bandyti? Vienareikšmiškai – TAIP! Užuot liejusi apmaudą, kad paskutinėmis nėštumo savaitėmis dažnai tenka keltis nuo patogaus krėslo ir eiti į tualetą, nepamirškite: kiekvienas žingsnelis patikimai artina gimdymo pradžią!