Šie mažieji organizmo gyventojai sudaro net 3 proc. sveiko žmogaus svorio. Taigi vien tik žarnyne, kurį galima vadinti bakterijų namais, jų gali tūnoti apie 2–3 kilogramus. Mikroorganizmų kolonijos driekiasi ir ant odos, tarpląstelinėje terpėje. Nors tai gali nuskambėti kraupiai – žmogus nėra savo paties šeimininkas, mat žmogaus ląstelių skaičius siekia apie 30 trilijonų, o štai bakterijų gali būti net 300 trilijonų.
Tiesa, liūto dalis visų bakterijų – apie 80 proc. atlieka mums naudingą darbą. Štai net 10 proc. energijos, kurią gauname maitindamiesi, mums dovanoja būtent bakterijos.
„Virškinamajame trakte jos atlieka labai svarbų vaidmenį įsisavinant maisto medžiagas. Kitas dalykas, kurį ne visi žino. Bakterijos atlieka organizmo gynybines funkcijas, saugo imuninę sistemą“, - TV3 kalbėjo biochemikas Saulius Serva.
„Galima vadinti imuniteto šarvais. Bet geriausia saugo toje vietoje, kur pačios ir dauginasi. Šiuo atveju jei mes geriame bakterijas, jos patenka į žarnyną. Ir nuo žarnyno infekcijų jos yra efektyviausios“, - teigė gastroenterologas Vaidotas Urbonas.
Mikroflora mūsų kūne aktyviai dalyvauja ir kituose procesuose – padeda šalinti toksinus, kontroliuoti viso organizmo medžiagų apykaitą, įsisavinti kalcį, dalyvauja vitaminų sintezėje. Visgi ląstelių karalystėje slepiasi ir blogiukai. Jei tokių bakterijų kiekis viršija 20 proc. visų bakterijų, imunitetas nusilpsta, organizmas tampa pažeidžiamas ir žmogus suserga.
Na, o pačios paslaptingiausios – patogeninės bakterijos. Galima sakyti, kad jos snaudžia. Tačiau sulaukusios, kol nusilps imunitetas – prabunda, susivienija su blogosiomis bakterijomis ir puola. Mokslininkai tikina, jog teoriškai tokias bakterijas galima išnaikinti, tačiau nepraėjus dienai, jos ir vėl sugrįš į organizmą, mat jų pilna visoje aplinkoje.
Natūralu, kad kyla klausimas o kaip suvaldyti blogųjų ar gerųjų bakterijų pusiausvyrą? Deja, tokių tyrimų, kurie pamatuotų tikslų jūsų mikroorganizmų kiekį, nėra. Tiesa, pablogėjus sveikatai patariama vartoti probiotinių, kitaip sakant, gerosioms bakterijoms leidžiančių veistis, savybių turinčius produktus – jogurtą, kefyrą, varškę.
Išsamiau - TV3 reportaže.