Į IV tarptautinį folkloro konkursą-festivalį „Saulės žiedas“ atvykusių Meksikos atstovų neįmanoma nepastebėti: ryškios plunksnos, drabužiai ir dažais išpiešti veidai.
Gvadalacharos (Meksika) folklorinių šokių grupės nariai — grupės vadovas Ruben, šokėjai Sandra, Cecilia ir Gvillermo — tvirtino, kad Lietuvoje atrado daugiau panašumų į savo šalį nei skirtumų.
Actekų palikuonys dirba įprastus darbus
Vos pradėjus kalbėtis, nerimas kalbos ar kultūros barjero dingo — meksikiečiai buvo itin šilti ir draugiški.
Grupės nariai pasakojo, kad jų fokloro grupė gyvuoja apie 14 metų. Joje dabar šokia 17 narių. Į Lietuvą, „Baltica“ ir "Saulės žiedas" festivalius atvyko tik aštuoni.
Folkloro grupė šoka actekų ritualinius šokius, kurie paremti legendomis, mitais apie dievų bei deivių gimimą, tarpusavio karus.
Grupė yra aplankiusi nemažai pasaulio šalių — Portugaliją, Rumuniją, Bulgariją, Vengriją, Lenkiją, Turkiją, Kiprą, Čekiją. Lietuva — pirmoji meksikiečių aplankyta Baltijos valstybė.
Tėvynėje jie dirba įprastus darbus: grupės vadovas Ruben yra stilistas, grupei pats modeliuoja ir siuva drabužius, taip pat gamina rankdarbius. Sandra yra pradinių klasių mokytoja: moko matematikos, biologijos, istorijos ir kitų dalykų. Sandros brolis Gvillermo pasinėręs į šeimos verslą — šeima prekiauja įvairiomis statybinėmis medžiagomis ir interjero dekoracijomis. Cecilia yra diplomuota šokių mokytoja. Moko įvairių šokio stilių: nuo modernaus baleto iki folkloro, džiazo, salsos.
Folkloras — šalies identitetas
— Kodėl folkloras jums svarbus?
Ruben: — Folkloras — tai kažkas, kas jau yra tavyje, net jei tu nemėgsti liaudies šokio ar muzikos. Folkloras — tai, kas tave atvedė, kur tu esi, ir padarė tuo, kuo esi šiandien. Jei tai pamirši, prarasi identitetą.
Sandra: — Kai girdžiu būgnus, šoku, jaučiu kažkokią nepaaiškinamą energiją, jaučiu ryšį su savo šalies praeitimi, tradicijomis.
Cecilia: — Man folkloro šokiai — malonumas. Net jei esi pavargęs, šokdamas tu pasikrauni. Kažin ar įmanoma tą paaiškinti, reikia tiesiog pajauti.
Telenovelių ir šokio šalis
— Kokia yra tikroji Meksika? Su kokiais stereotipais susiduriate?
Sandra: — Meksika — skirtingų tradicijų šalis. Ji įvairi, spalvinga. Manau, tai puikiai pasako mūsų maistas: į vieną patiekalą sudedame ir saldžius ingridientus, ir labai aštrius. Tokia ta Meksika — tarsi kraštutinumų mišinys.
Mums, meksikiečiams, labai svarbios tradicijos. Švenčiame tradicines šventes, skambant mariači muzikai.
Žinoma, egzistuoja ir populiarioji kultūra. Jaunimas mėgsta atlikėjus, kurie populiarūs kaimyninėje JAV ir visame pasaulyje. Savaitgaliais tipinis meksikietis mėgsta eiti šokti salsos į naktinius klubus ir išgerti tekilos.
Jei reiktų apibūdinti Meksiką vienu žodžiu, tai — šokiai.
Tiesa, dažnai žmonės apie Meksiką sprendžia iš telenovelių: kasdien meksikiečiai tikrai nevaikšto su sombrerais, kaktusais ir nenešioja duonos ant galvos.
— Ar telenovelės iš tiesų tokios populiarios Meksikoje? Ar patys jas žiūrite?
Sandra: — Labai populiarios. Jas rodo beveik visoms amžiaus grupėms: vaikams, paaugliams, suaugusiems. Jei įsijungsite televiziją dešimtą vakaro, galėsite žiūrėti telenoveles per naktį.
Aš pati jų nežiūriu, nes esu užsiėmusi, bet mano namiškiai jas labai mėgsta.
Ruben: — Aš esu telenovelių gerbėjas. Dabar mano mėgstamiausia — „Raudonas dangus“. Ji nauja, todėl Lietuvoje gal dar jos nematėte.
Lietuva nustebino arbatų gausa
— Kokią matote Lietuvą? Ką apie ją esate girdėję prieš atvykdami?
Ruben: — žinojome, kad Lietuva yra lino šalis, kad ji buvo okupuota ir tai, jog čia labai gražus kraštovaizdis, vandens telkiniai.
Sandra: — Prieš atvykdami, galvojome, kad esate rimti ir ramūs. Taip, tiesa — jūsų folkloras ramesnis, lyriškesnis. Tačiau nustebome, kad visi tokie svetingi, atviri, šilti, nuolat šypsosi.
Nuostabu, kaip rūpinatės gamta. Visur, kur pažvelgi — oho, kaip gražu... Čia jautiesi toks ramus, atsipalaidavęs. Net lietus mums labai patinka. Mes mylime ir garbiname lietų, nes tokios yra mūsų tradicijos.
Taip pat pamatėme, kad čia labai svarbi šeima ir religija. Taip yra ir Meksikoje. Esame labai panašūs: dalijamės meile folklorui.
— Kas Lietuvoje nustebino?
Sandra: — Nustebino tai, kad turite labai daug arbatos rūšių. Jos visos labai skanios. Meksikoje mažai geriame arbatos, labiau populiarios vaisių sultys.
Be to, valgote keistu laiku. Vakarienę Meksikoje mes valgome palyginti labai vėlai — net naktį.
Rūta JUKNEVIČIŪTĖ