• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas praneša apie lapkričio 22–29 d. Lietuvoje organizuojamą Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitę, kuria siekiama, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie šių ligų keliamas grėsmes ir suprastų, kad yra veiksmingas gydymas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas praneša apie lapkričio 22–29 d. Lietuvoje organizuojamą Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitę, kuria siekiama, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie šių ligų keliamas grėsmes ir suprastų, kad yra veiksmingas gydymas.

REKLAMA

Pasaulinė sveikatos organizacija skelbia, kad Europos regione vienas iš penkių, sergančių ŽIV, nežino apie šios ligos buvimą. Taip pat manoma, kad  Europos regione 15 milijonų žmonių yra užsikrėtę hepatitu B, o 14 mln. serga lėtiniu hepatitu C.

Besimptomis ŽIV dažniausiai diagnozuojamas vyrams

Lietuvoje 2018 metais nustatyti 84 lėtinės besimptomės ŽIV infekcijos atvejai, iš kurių net 67 vyrams ir 17 moterų. Ši stadija vidutiniškai trunka nuo 5 iki 8 metų po užsikrėtimo. Besimptomės stadijos trukmė priklauso nuo konkretaus asmens imuninio reagavimo, bendros sveikatos būklės.

ŽIV testą rekomenduojama atlikti, jeigu: turėjote lytinių santykių su užkrėtusiu ŽIV ar atsitiktiniu lytiniu partneriu, tos pačios lyties ar švirkščiamuosius narkotikus vartojančiu asmeniu, su daug lytinių partnerių turėjusiu asmeniu; vartojote ar vartojate švirkščiamuosius narkotikus; sergate sifiliu, gonorėja, chlamidijoze ir lytinių organų pūsleline; esate patyrę lytinę prievartą; esate nėščia; sergate užsitęsusiomis ar pasikartojančiomis pneumonijomis, bronchitu;

REKLAMA
REKLAMA

sergate virusiniu hepatitu C (užsikrėtę nuo 12 iki 30 metų amžiaus); sergate onkologiniais susirgimais, tuberkulioze; viduriuojate ilgiau kaip 1 mėn., krinta svoris (daugiau kaip 10 proc.); nuolat ar dažnai karščiuojate ilgiau kaip 1 mėn.; sergate lytinių organų kandidoze (ilgiau kaip 1 mėn.), burnos, stemplės ar gerklės kandidoze; turite burnos ir genitalijų opas, neišnykstančias ilgiau kaip 1 mėn.;

REKLAMA

esate ligonis ir įprastinis gydymas dėl nežinomų priežasčių yra neefektyvus; jeigu jūsų eritrocitų nusėdimas  didesnis kaip 65 mm/h; įsidūrėte kito asmens panaudota adata.

Ūminis hepatitas C

Lietuvoje  2018 metais  buvo užregistruota 115 virusinių hepatitų atvejų. Iki 85 proc. užsikrėtusiųjų hepatito C virusu tampa lėtinės infekcijos nešiotojai. Negydomas lėtinis virusinis hepatitas C, praėjus 15–20 metų nuo užsikrėtimo, gali komplikuotis į kepenų cirozę, kepenų nepakankamumą ar kepenų vėžį.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl virusinių hepatitų rekomenduojama pasitikrinti esant: jeigu buvo perpiltas kraujas ar jo komponentai iki 1993 metų; organų, audinių, kraujo ir jų komponentų donorams bei asmenims po organų transplantacijos; jei buvo atliktos medicininės / grožio invazinės procedūros;

jei dėl neaiškių priežasčių padidėję kepenų fermentai (ALT, AST); hemodializuojamiems pacientams bei sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis; medicinos įstaigų darbuotojams, atliekantiems medicinines invazines procedūras; vaikams, kurių motinos nėštumo / gimdymo metu sirgo hepatitu;

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

jei šeimos nariui diagnozuotas virusinis hepatitas; nors kartą nesaugiai vartojus švirkščiamąsias narkotines medžiagas; buvus įkalinimo įstaigoje; turėjus daug lytinių partnerių; infekuotiems ŽIV; nėščiosioms.

NVSC Kauno departamento specialistai akcentuoja, kad ankstyva užkrečiamųjų ligų diagnostika – viena iš prevencinių priemonių,  kuria siekiama apsisaugoti nuo minėtų ligų išplitimo visuomenėje.

ŽIV testą galima atlikti ne tik gydytojo kabinete

Jei norite atlikti tyrimą dėl ŽIV ir hepatitų, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją ar atlikti tyrimą laboratorijoje. Taip pat greituosius testus galima įsigyti vaistinėse ir juos atlikti savarankiškai.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų