• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per klasės vakarėlį Tauragės rajone esančioje kaimo turizmo sodyboje praėjusią savaitę žiauriai sudaužyta 17-metė mergina toliau gydoma Kauno klinikose. Šiandien merginai atlikta žandikaulio operacija. Be pasikėsinimo išžaginti dešimtokei buvo smarkiai pažeista trachėja, išmušti keli dantys, sutrupintas žandikaulis, nustatyta labai stipri kaklo trauma.

Per klasės vakarėlį Tauragės rajone esančioje kaimo turizmo sodyboje praėjusią savaitę žiauriai sudaužyta 17-metė mergina toliau gydoma Kauno klinikose. Šiandien merginai atlikta žandikaulio operacija. Be pasikėsinimo išžaginti dešimtokei buvo smarkiai pažeista trachėja, išmušti keli dantys, sutrupintas žandikaulis, nustatyta labai stipri kaklo trauma.

REKLAMA

Šimtu procentu neatsistato

Nacionalinio vėžio instituto galvos-kaklo ir odos navikų chirurgijos skyriaus gydytoja, veido ir žandikaulių chirurgė Otilija Kutanovaitė tv3.lt pasakojo, jog žandikaulio operacija – sudėtinga, trunkanti kelias valandas, tačiau šimtaprocentinio atsistatymo garantuoti negali.

„Kaip pavyks atstatyti žandikaulį, priklauso nuo lūžio sudėtingumo, į kiek fragmentų jis yra suskilęs, kokių skeveldrų ir kokioje srityje esama. Jei lūžis eina per sąnarį, jis sudėtingesnis.

REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis tokios operacijos tikslas yra atstatyti žandikaulio kontūrą ir sąkandį, kad žmogus galėtų sukąsti taip pat kaip anksčiau arba bent panašiai. Aišku, greičiausiai niekada nebūna taip, kad funkciją pavyktų atstatyti šimtu procentu, bet patenkinamai ir net gerai tą tikrai įmanoma padaryti, tik reikės ilgos reabilitacijos“, – aiškino gydytoja.

REKLAMA

Laukia ilga reabilitacija

Atstačius žandikaulio kontūrą žmogus mažiausiai pusantro mėnesio būna visiškai nedarbingas. Po operacijų neretai paliekami įtvarai, sąkandžio surakinimas – ir kalbėti būna sunku, ir burnos higienos laikytis sudėtinga.

„Pusantro mėnesio apskritai negalima kramtyti – reikia griežtai laikytis trinto, skysto maisto dietos. Neturi būti jokio krūvio dantims ir žandikauliui, kitaip išsiklibina visos rekonstrukcinės plokštelės. Taip pat gali išsivystyti uždegimas toje vietoje, taigi žandikaulis nesugyti. Tuomet bendras gijimo procesas dar ilgėja“, – sakė O.Kutanovaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji pridūrė, kad pirmu gydymo etapu taip pat nėra galimas dantų atstatymas: „Reikia sulaukti, kol visiškai sugyja kaulas ir minkštieji audiniai. Tik tuomet galima kalbėti apie dantų atstatymą – galbūt iš pradžių padaryti dantų protezą. Jei yra pažeista trachėja, patirta kaklo trauma ir irgi apsunkina gydymą.“

Anksčiau Žalgirio klinikoje daugiau su ūminiais pacientais dirbusi gydytoja sako, kad dažniausiai skeveldrinis žandikaulio lūžis pasitaiko politraumos atveju, po autoįvykio, dviračio traumos, kuomet žmogus yra veikiamas didelės jėgos, taip pat – šūvio atveju. „Bet kuriuo atveju iš pradžių atliekama ūmi operacija, stabdanti kraujavimą ir atstatanti funkciją, o vėliau gali reikėti papildomų operacijų – kontūrui ar sąkandžiui pakoreguoti“, – kalbėjo veido ir žandikaulių chirurgė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visam gyvenimui – ir psichologiniai randai

Psichologai savo ruožtu pabrėžia, kad patirtas merginos psichologinis sukrėtimas turėtų būti vertinamas kaip tapatus stipriam fiziniam sužeidimui.

„Nors vidinės būsenos, priešingai nei stiprios pjautinės žaizdos rando, nematome, tokie išgyvenimai neišvengiamai palieka pėdsakus. Jei aplinkiniai reaguoja tinkamai, palaiko, supranta, nepažeria papildomų kaltinimų, kad vos ne „pati prisidirbai“, šis randas anksčiau ar vėliau sukietės, tačiau bus jaučiamas visą gyvenimą“, – pastebėjo vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys.

REKLAMA

Jo teigimu, neišvengiamai tokią prievartą patyrusią merginą lydės nepasitikėjimas, ypač kuriant santykius, būnant įvairiuose sambūriuose. „Tuomet žmogus gali nesijausti saugus, ima vengti tam tikrų istorijų, situacijų ir tai irgi pradeda trukdyti gyventi. Kita vertus, tikrai esama pavyzdžių, kai seksualinę prievartą patyrusios moterys pasiekia ir karjeros aukštumas, ir sukuria šeimas“, – sakė jis.

Įvardijo pagalbos sistemos spragas

Vis dėlto psichiatras nuogąstavo, kad septyniolikmetė iš Jurbarko gali būti palikta likimo valiai, mat tokiu atveju būtinos pagalbos grandis Lietuvoje šlubuoja.

REKLAMA

„Norint, kad emocinė žaizda maksimaliai sugytų, nedelsiant reikia pradėti teikti profesionalią pagalbą. Ir tuo turi rūpintis ne nukentėjusi mergina, o automatiškai veikti sistema. Tai neturi rūpėti ministrui ar Seimo nariui. Yra įvykis ir sistema „užsikuria“, važiuoja specialistai.

Jei nėra psichologo Jurbarke, turėtų būti atsiųstas iš kito miesto. Teikti pagalbą jis turėtų tol, kol žmogus jaus, kad to reikia. Tokios tarnybos, profesionalai, teikiantys dvasinę pagalbą, turėtų reaguoti visais atvejais – padėti ne tik nukentėjusiajam, bet ir šoką patyrusiems aplinkiniams“, – sakė L.Slušnys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, tokiam žmogui turėtų būti pakloti visi raudoni kilimai, nesvarbu, kiek tai kainuoja, o sąskaita pateikta smurtautojui. „Nesvarbu, buvai girtas ar ne, tu esi atsakingas už tai, ką padarei. O dabar dažnai pasitaiko net tragikomiška situacija. Įvykus tokiam atvejui labai daug apie tai kalbame, bet kai reikia nukentėjusiam žmogui užtikrinti pagalbą, dažnai daugiau dėmesio informaciniame eteryje skiriama smurtautojui.

REKLAMA

Tuo tarpu valstybė turėtų pasirūpinti tuo, kad nusikaltimą padaręs asmuo ne tik bandytų pasitaisyti kalėjime, bet suvoktų, jog teks sunkiai padirbėti, kad atlygintų finansinę žalą ne nukentėjusiam asmeniui, o valstybei“, – pabrėžė psichiatras.

Žiauriu merginos sumušimu ir pasikėsinimu išžaginti įtariamas 17-metis vietos politikės sūnus, lankantis rytų kovos menų treniruotes.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų