Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Šiltomis žiemomis kaip ši parazitai savo aukų randa jau ne tik lapuočių miškuose, pamiškėse, kur auga aukšta žolė, bet čia pat gatvėse, prie daugiabučių. Ir ne visada erkes pastebime ant savo kūno.
Šiaulietis Dangis ligoninėje atsidūrė dėl erkinio encefalito. Laiką leidžia spręsdamas kryžiažodžius, kas padeda stiprinti atmintį, koordinaciją.
Vyras įtaria, kad infekuota erkė jam galėjo įsisiurbti kovo pabaigoje, kai su kolega sodino beržus Kelmės rajone.
„Nežinau, gal tuo momentu man ir pakibo ta miško karalienė“, – spėja vyriškis.
Erkę aptinka ne visada
Tiesa, parazito Dangis ant savo kūno taip ir neaptiko. Bet infekcijai būdingi simptomai jį pasivijo netrukus po medžių sodinimo. Ir panašėjo jie į susirgimą peršalimo liga.
„Man ir temperatūra sukilo, 39,8 buvo. Buvo ir daugiau. Gydytojų veiksmų dėka čia kažkaip...<...> Jie tokie kaip ir mane ir įspėjo, sako, kad gali būti ir kovidas, Ispanijoje gal pasigavai, ar gripą. Panašūs labai požymiai“, – sakė pacientas.
Šiaulių ligoninės Suaugusių infekcinių ligų skyriaus vedėjas sako, kad tokių žmonių, vos ims šilt orai, daugės. Mat žiema buvo šilta, erkės beveik nemiegojo.
„Žmonės nežino tos eigos ligos: visada būna karščiavimo pirma banga, būna kaip virusinis susirgimas, bronchitas ir panašiai. Ir tai trunka tris penkias dienas, panašiai. Ir tada žmogus galvoja, kad pasveiko, nes eina 3–4 dienų tarpas. Ir kai virusas pasiekia smegenis, įvyksta antrasis karščiavimas, galvos skausmas, svaigimas, tremoras, tuomet žmonės būna išsigandę, ir jau tada kreipiasi į stacionarą. Ir jau tada mes stacionarizuojam“, – teigė skyriaus vedėjas Aidas Kaušas.
Rimtai nepažiūrėjus gresia didelės sveikatos problemos
Erkinio encefalito inkubacinis laikotarpis paprastai būna iki trisdešimties dienų. Pirmieji simptomai, kaip aiškina specialistai, gali atsirasti maždaug po savaitės ar dviejų. Medikai sako, kad moti į pavojingą infekciją negalima.
„Ši liga labai sunki, ji gali baigtis paralyžiumi ir invalidumu žmogui visą likusį gyvenimą. Jis gali tapti invalidu, nepilnaverčiu, ir nebegalėti atlikti savo darbinės veiklos. Galų gale gyvenimo kokybė suprastėja“, – teigė Klaipėdos miesto poliklinikos šeimos gydytoja Vilija Ežerskytė.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja sako, kad per tris šių metų mėnesius užregistruota dešimt erkinio encefalito atvejų. Vienas žmogus mirė.
„Erkės bunda vos tik atsiranda žaluma. Bunda gamta, ir erkių aktyvumas irgi didėja“, – gyventojus įspėjo Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė.
Skiepytis galima ir nemokamai
Pernai nuo erkinio encefalito mirė 11 žmonių ir kone vienintelis išsigelbėjimas – skiepai. Specialistai sako, kad skiepytis nuo mirtį sėjančios infekcijos galima ištisus metus. Kai kam skiepai – nemokami.
„Nuo sausio mes skiepijame grupę žmonių nuo 50–55 metų nemokamai, tai va, galit pasinaudoti galimybe“, – priminė Klaipėdos miesto poliklinikos slaugytoja Natalija Jaremčuk.
Skiepytis nuo erkinio encefalito galima, kaip sako specialistai, ištisus metus.
Skiepijama arba pagal įprastą schemą, jeigu kam reikia skubiai į gamtą – taikoma pagreitinta schema.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





















































































































































































































































