Specialistės R. Bogušienės teigimu, nesvarbu, ar uogos perkamos turguje, ar prekybos centre, pardavėjas turi turėti kilmę įrodantį dokumentą: sąskaitą faktūrą, kokybės pažymėjimą ar atitikties deklaraciją. Šiame dokumente galima pamatyti, kokia yra braškių veislė, kur uogos buvo užaugintos ir koks įsigytas jų kiekis.
Prekybos centruose pavojus apsirikti – kiek mažesnis, nes braškės, dažnai, būna supakuotos. O ant pakuotės galima matyti ženklinimo etiketę, kur nurodyta kilmės šalis ir visa kita privaloma informacija. Štai turguose pirkėjo atidumo reikia daugiau.
Turėtume reikalauti įrodymų
R. Bogušienės teigimu, turėtume dažniau drįsti prašyti uogų kilmę įrodančio dokumento. Savo įkurtos VšĮ ,,Sveikatai palankus“ tinklaraštyje ji pasidalino patirtimi, kai pati paprašė įrodymo. ,,Sujudo visas turgus. Vieni sakė, jog neturi, kiti pateikė braškių, pirktų prieš dieną, krovinio važtaraštį, aiškindami, jog dabartinėms braškėms jis dar neišrašytas. Turbūt taip yra, nes mes nereikalaujame kokybės, bijome įsitikinti, kad perkama prekė tikrai atitinka deklaruojama“, - pasakoja ji.
Lietuviška nereiškia sveikiau
VšĮ ,,Sveikatai palankus“ lyderė Raminta Bogušienė palaiko ir skatina pirkti lietuvišką produkciją dėl šviežumo ir dėl to, kad, jos manymu, svarbu paremti vietos ūkininkus. Tačiau pabrėžia, kad lietuviška uoga nebūtinai bus sveikesnė, nes ir jų užauginimui, naudojami kenksmingi chemikalai.
Jei norite tikrai sveikatai palankesnių uogų, siūloma rinktis ekologiškas. Jos užaugintos be sintetinių cheminių medžiagų, palankesnės gamtai ir žmogui. Tačiau norint turguje įsitikinti, kad perkamos uogos yra ekologiškos, vėlgi, ūkininkas turi pateikti ekologiškumą įrodantį dokumentą - sertifikatą ir tik jame išvardintos uogos yra ekologiškos.
Neekologiškos uogos visur auginamos panašiai
Maisto saugos ir kokybės specialistė Akvilės Lekavičiūtė primena, kad visoje Europos Sąjungoje taikomi vienodi teisės aktų reikalavimai. Skirtumas tas, kad atvežtinės uogos iki mūsų keliauja ilgiau.
Dėl to iš svetimų kraštų atgabentos uogos būna paveiktos temperatūros svyravimų, kelionės metu ilgiau spaudžia savo svoriu viena kitą, liečiasi į transportavimo tarą. Galimi mechaniniai pažeidimai, pradeda išsiskirti sultys, parsinešus namo uogos greičiau pradeda gesti.