Apie sveikatinamąsias ar net gydomąsias kai kurių maisto produktų savybes mirga reklamos ir etiketės. Atrodo, nusipirksi, užvalgysi vieno ar kito produkto ir tapsi žvalus bei sveikas.
Mokslininkai nagrinėjo teiginių apie maisto produktų maistingumą ir įtaką sveikatai pagrįstumą. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Panevėžio skyriaus vadovas Voldemaras Kontautas atkreipia dėmesį, kad Europos maisto saugos tarnyba, išnagrinėjusi užrašus ant įvairių maisto pakuočių, priėjo prie išvados, kad pagrįsti ne visi maistingumo ir sveikatos teiginiai.
Ne viskas tiesa
Įvertinimui buvo pateikti 35 maistingumo ir sveikatos teiginiai, nurodomi ant įvairių maisto produktų pakuočių. Tai paskutinė teiginių grupė, kurių vertinimu mokslininkų grupė užbaigė trejus metus trukusį darbą. Nuo 2008 metų, remiantis įvairiais moksliniais tyrimais, iš viso buvo išnagrinėti ir įvertinti 2758 teiginiai.
Pagrįstais patvirtinti ne visi ant pakuočių rašomi maistingumo ir sveikatos teiginiai. Nemaža teiginių grupė atmesta, trūkstant mokslinio patvirtinimo apie deklaruojamą poveikį žmonių sveikatai. Pavyzdžiui, atmesti teiginiai apie sveikatinamuosius probiotinių savybių turinčius produktus. Nepagrįstais pripažinti ir tokie teiginiai, kaip tinka „moterų sveikatai“ ar „protinei energijai“, nes jie nesuteikia vartotojui pakankamai informacijos.
Atmesti ir teiginiai, kuriuos galima priskirti labai didelėms produktų grupėms, pavyzdžiui, teiginys, jog sveikatai naudingi „vaisiai ir daržovės“, „pieno produktai“ . Dėl tokio apibendrinimo kiekvienas produktas netenka savo išskirtinumo.
Vitaminai ir mineralai
Pasak V. Kontauto, pagrįstais pripažinti tie maistingumo ir sveikatos teiginiai, kurių teigiamą poveikį galima įrodyti moksliniais tyrimais. Tokių teiginių buvo beveik kas penktas iš visų išnagrinėtų.
„Galima neabejoti teiginiais, kai kalbama apie vitaminų ir mineralų poveikį, taip pat apie skaidulinių medžiagų poveikį reguliuojant gliukozės ir cholesterolio kiekį kraujyje ar reguliuojant kūno svorį, grūdinių skaidulų poveikį geresnėms žarnyno funkcijoms“, – sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovas.
Neabejotinais galima laikyti teigiamą alyvuogių aliejuje esančių polifenolių poveikį, skatinant antioksidacinius procesus, angliavandenių – elektrolitų gėrimų poveikį, didinant ištvermingumą sportuojant, dietos su mažesniu natrio kiekiu poveikį, reguliuojant kraujospūdį, melatonino poveikį miego funkcijai, mažo kaloringumo dietos poveikį kūno svoriui reguliuoti ir kt.
Maistingumo ir sveikatos teiginiai, naudojami ženklinant maisto produktųus ir reklamoje, kuriais įvardijamos ypatingos mitybinės ar sveikatinamosios maisto produkto savybės, tokios kaip „turi daug vitamino C“, „turi daug skaidulinių medžiagų“, kelia vartotojams asociacijas su tam tikrų ligų profilaktika ar net gydymu, todėl Europos Komisija ir buvo įpareigojusi moksliškai patvirtinti ar atmesti gamintojų pateiktus įvertinimui teiginius.
Taip ir ne
Atlikus tyrimus sudaryta lentelė, kurioje vieni teiginiai patvirtinami, kiti paneigiami. Galima neabejoti, kai ant pakuotės rašoma, jog rugių sėlenos skatina žarnyno funkciją, sumažinto natrio kiekio dieta reguliuoja kraujospūdį, glikeminiai angliavandeniai padeda normalizuoti smegenų funkciją, jei jų suvartojama 130 g per dieną, sumažintas laktozės kiekis maisto produktuose mažina laktozės netoleruojančių asmenų gastro-intestinalinį diskomfortą, melatoninas padeda užmigti, jei jo suvartojama 1 mg prieš miegą ir kt.
O štai kitus ant pakuočių rašomus teiginius mokslininkai paneigia. Įrodyta, jog omega-3 polinesočiosios rūgštys nedidina kalcio absorbcijos ir neturi įtakos sveikai kaulų struktūrai palaikyti; becukrė kramtomoji guma su ksilitoliu neapsaugo nuo patogeninių mikrobų vidinėje ausyje, tačiau dėl teigiamo poveikio burnos higienai teiginys patvirtintas; silicis neapsaugo nuo aliuminio kaupimosi smegenyse; neneutralizuoja skrandžio rūgšties; neturi įtakos kolageno ir kitų jungiamųjų audinių funkcijai; palaikant sveikus kaulus ir sąnarius; taip pat neturi įtakos odai, plaukams ir nagams normaliai formuotis. Taip pat nustatyta, kad boras neturi įtakos skydliaukės funkcijai ar pažinimo procesui; rugių skaidulos neturi įtakos cholesterolio kiekiui kraujyje; teobrominas iš kakavos negerina nuotaikos; vynuogių sėklos negerina regos adaptacijos tamsoje; kalcis ir kalis nepalaiko normalaus šarmų ir rūgščių balanso; chitosanas nemažina maisto tranzito laiko žarnynu; neturi įtakos uždegiminiams procesams ar kūno svoriui; kreatinas nedidina dėmesio koncentracijos ir negerina atminties ir kt.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ