Magnis dalyvauja daugelyje organizmo funkcijų. Jis reikalingas širdies ir kraujagyslių darbui, kaulų tvirtumui, tinkamai plaučių ir raumenų sistemos veiklai, medžiagų apykaitos procesams, nervų sistemai. Taigi, jeigu organizme yra nepakankamai magnio atsargų, šios funkcijos gali sutrikti.
Magnio trūkumą išduodantys simptomai
Šeimos gydytoja pastebi, kad dažniausiai žmonės magnį ima vartoti pajautę mėšlungį. Tai vienas pagrindinių šio mikroelemento trūkumą išduodančių simptomų. Tačiau, I. Marčiukaitytės teigimu, apie tai, kad reikėtų papildyti magnio atsargas organizme, gali signalizuoti ir daugelis kitų požymių.
„Jeigu trūksta magnio, sutrinka nervinio impulso sklaida, nusilpsta raumenys ir žmogus jaučia silpnumą, dilgčiojimą rankose ir kojose, nuovargį, atsiranda dažnesnė migrena, nemiga, neramumas, dirglumas, negebėjimas susikaupti, taip pat gali pasireikšti nevalingi akies trūkčiojimai, vadinamieji tikai“, – komentuoja pašnekovė.
Dažniausiai įvairių mikroelementų trūkumą organizme gydytojai nustato pacientams atlikę kraujo tyrimus. Tačiau I. Marčiukaitytė sako, kad šiuo atveju magnio kiekis kraujyje paprastai nėra tiriamas, nes klinikiniai tyrimai ne visada tiksliai parodo magnio atsargas. Todėl magnio trūkumą gydytojai dažniausiai atpažįsta iš minėtų simptomų.
„Iš kraujo tikrai negalima pasakyti, kad trūksta magnio. Jis gali būti nustatomas tik retais atvejais, kai, pavyzdžiui, žmogus vartoja labai daug alkoholio, nes alkoholis labai išvaro magnį iš organizmo“, – paaiškina specialistė.
Vartokite šiuos maisto produktus
I. Marčiukaitytė atkreipia dėmesį, kad per parą žmogus turėtų gauti apie 500 miligramų magnio. Anot šeimos gydytojas, svarbu, kad organizmas kuo daugiau šio mikroelemento pasisavintų natūraliai iš suvartojamo maisto.
„Reikėtų vartoti tokius maisto produktus kaip burokėlių lapai, lapiniai kopūstai, špinatai, rūgštynės, tamsesnėse salotos, riešutai, ypač migdolai, avokadai, moliūgų sėklos, pupelės, petražolės. Visuose šiuose produktuose yra daug magnio“, – pataria ji.
Pasak I. Marčiukaitytės, gaunant nepakankamą kiekį magnio kartu su maistu ir atsiradus jo trūkumą išduodantiems požymiams, gydytojai pacientams skiria magnio preparatus. Šeimos gydytojos teigimu, dažniausiai didesnį papildomą magnio kiekį turi gauti intensyviai sportuojantys ar vyresnio amžiaus žmonės.
„Ypač magnio trūksta vyresniems žmonėms, nes dažniausiai jie nevalgo žalių daržovių, todėl su maistu jo gauna labai mažai ir tuomet kenčia kojų skausmus.
Taip pat jų širdies raumuo yra silpnesnis, daugelis vyresnio amžiaus žmonių serga širdies ir kraujagyslių ligomis, todėl jiems magnis yra labai svarbus, nes trūkumas gali pasunkinti širdies nepakankamumą“, – aiškina pašnekovė.
Magnio trūkumas gali lemti sveikatos sutrikimus
Šeimos gydytoja priduria, kad magnio trūkumas yra labai pavojingas nėščioms moterims, todėl labai svarbu, kad jų organizmas visada būtų aprūpintas pakankamomis šio mikroelemento atsargomis.
„Visoms moterims tikriausiai žinoma, kad nėštumo metu svarbi folio rūgštis, tačiau tam, kad nėštumas gerai vystytųsi, taip pat nereikėtų pamiršti ir magnio. Žinoma, geriausia, kad tai būtų su maistu.
Todėl visada moterims sakau, kad vartotų daržoves, turinčias magnio, kad juo natūraliai būtų papildomas organizmas. Tai labai svarbu, nes kartais dėl gimdos susitraukimų atsiranda skausmai.
Kadangi gimda sudaryta iš lygiojo raumens, kurio mes nevaldome, atsiranda spazmai, kurie gali sąlygoti persileidimą ar priešlaikinį gimdymą“, – pasakoja I. Marčiukaitytė.
Nors galėtų atrodyti, kad vieno mikroelemento trūkumas negali padaryti didelės žalos organizmui, šeimos gydytoja skuba įspėti, kad organizme nesant pakankamam kiekiui magnio, gali vystytis rimti sveikatos sutrikimai.
„Gali atsirasti išeminės širdies ligos, pablogėti krūtinės angina, pasireikšti didesnis raumenų silpnumas, paūmėti migrena. Taip pat, kadangi magnis eina kartu su kalciu, esant jo trūkumui, gali susidaryti karbonatiniai akmenys.
Magnio trūkumas gali lemti ir psichologines ligas, dirglumą, nerimą, prastesnę miego kokybę, o, kai žmogus negali užmigti, sumažėja ir jo darbingumas, tampa sunkiau susikaupti“, – atskleidžia ji.