Ispanijos sostinė, tai ne tik multikultūrinis miestas, tai daugybę „veidų“ slepiantis miestas. Tinklapis libertaddigital.com Madride siūlo paieškoti daugiau įdomybių nei „fiesta“, „paelija“ ir „tapas“, tai turistams gurmanams skirti miesto perliukai, tiems, kurie nepatingės apsilankyti vietose, kurios savo stiliumi kuo puikiausiai atkartoja Lisbonos, Niujorko, Florencijos ar Paryžiaus miestų detales.
Gal tai Maskva? Ne, Madridas.
Šiek tiek daugiau nei prieš šimtą metų, architektas Fernando Arbos, Madrido Alcala gatvėje pastatė San Manuel ir San Benito bažnyčią. Tai geriausias neobizantinės architektūros pavyzdys Ispanijos sostinėje. Kryžiaus forma yra graikiška, o kupolo skliauto išpjovose (burėse) vaizduojami keturi evangelikai. Bažnyčia per Pilietinį karą buvo išgelbėta nuo gaisro, bet tik todėl, kad opozicijos valdžia naudojo bažnyčią kaip sandėlį.
Madrido paslaptys (libertaddigital.com nuotr.)
Niujorkas? Ne, Madridas
Ispanijos banko pastato fasadas yra vienas geriausiai žinomų pastatų Madride, priešingai nei šio pastato vidus, kuris savo grožiu ir didingumu tikrai nenusileidžia išorei. Nors Ispanijos bankas buvo įkurtas 1856, į šį pastatą, pastatytą Madrido širdyje, įsikėlė tik amžiaus pabaigoje. Žiūrint iš išorės tai neoklasikinio stiliaus pastatas su venecijietiškom architektūros detalėm, iš vidaus jis panašus į traukinių stotį, kaip pavyzdžiui Niujorko Grand Central Station traukinių stotis.
Madrido paslaptys (libertaddigital.com nuotr.)
Roma? Ne, Madridas
Miesto šiaurės rytuose, netoli Barachas oro uosto yra ypatingai gražus El Capricho (parkas Kaprizas) parkas. Pradžioje tai buvo Osuna kunigaikščių rūmų sodai priklausantys neoklasikinio stiliaus nedideliems rūmams, esantiems parko pakrašty. Tiek sodai, tiek rūmai, buvo pastatyti 18 amžiaus pabaigoje. Ši nedidelė šventykla buvo pastatyta vyno dievui Bakchui, tai viena iš būdingiausių šių aristokratiškų sodų detalių.
Madrido paslaptys (libertaddigital.com nuotr.)
Florencija? Ne, Madridas
Garsiame Madrido kvartale, Lavapies, kur kaimynystėje gyvena įvairių kultūrų (afrikiečiai, kinai, lenkai, indai, čigonai, rumunai ir t.t.) žmonės yra San Fernando Pias mokykla, pirmoji vienuolių pijorų kolegija Madride. Pastatas skirtas šventajam globėjui Fernandui VI, buvo pastatytas 18 amžiuje ir čia mokėsi varguolių vaikai. 1936 metais liepos 19 dieną, vieną dieną po įvykusio sukilimo, kareiviai jį padegė, o vėliau pastatas nebuvo atstatytas. Iki 2002 metų pastatas buvo apgriuvęs kol vienas privatus universitetas UNED pritaikė pastatą bibliotekai, po restauracijos palikdamas fasadą tiek viduje tiek išorėje tokį koks jis ir buvo, kaip Pilietinio karo atminimą.
Madrido paslaptys (libertaddigital.com nuotr.)
Paryžius? Ne, Madridas
Šachtų inžinerijos mokykla Rios Rosas gatvėje buvo įkurta 1893 metais. Architektas suprojektavo stačiakampį pirmo aukšto pagrindą, kuris yra kaip pagrindinis vidaus kiemas, apjungtas prancūziško stiliaus kolonomis su arkomis. Vidinį kiemą dengia metalinės ir stiklo konstrukcijos, o visas pastatas alsuoja paryžietiškos įtakos detalėmis.
Madrido paslaptys (libertaddigital.com nuotr.)
Viena? Ne, Madridas
Santa Barbaros bažnyčia priklausė karališkajam Salesas vienuolynui, kurį įkūrė Braganza karalienė Barbara 1748 metais. 19 amžiaus pabaigoje vienuolės buvo iškeldintos, o vienuolynas buvo paskirtas Teismo rūmams. Bažnyčia tapo dar viena Madrido parapija nors ir su joje gyvenančiais karališkaisiais gyventojais. Čia palaidota karalienė Barbara de Barganza ir jos vyras karalius Fernandas VI, kurie nenorėjo būti palaidoti El Escorial vienuolyne, kur laidojami visi Ispanijos karaliai.
Madrido paslaptys (libertaddigital.com nuotr.)
Lisbona? Ne, Madridas
Akala de Henares katedra yra unikaliausia pasaulyje vyskupija stovinti šalia San Pedro de Lovaina bažnyčios, vadinamos „Magistralų bažnyčia“. Visi jos kanauninkai turėjo turėti teologijos daktaro laipsnį. Buvo pastatyta paskutiniu gotikos gyvavimo momentu, todėl dauguma jos elementų yra renesanso stiliaus. 1936 metais ją padegė karinis liaudies frontas, todėl buvo negrįžtamai apgadinta ir atstatyta tik viena jos dalis.
Madrido paslaptys (libertaddigital.com nuotr.)
Barselona? Ne, Madridas
El Caixa Forum (Kaiša forum) parodų rūmai buvo įkurti 2008 metais ir yra vienas geriausių kultūrinio turizmo sostinėje pasiūlymas. Parodos čia yra beveik visada nemokamos. Labiausiai atkreipia dėmesį ant pastato sienos išaugintas ir išpuoselėtas sodas, sukurtas prancūzų botaniko Patrick Blanc. Tokiame neįprastame sode auga 15 000 augalų iš kurių 250 skirtingų rūšių.
Madrido paslaptys (libertaddigital.com nuotr.)
Škotija? Ne, Madridas
1907 metais Alfonsas XIII įkūrė Santillana (Santiljana) užtvanką ant Manzanares upės vagos. Norėdami užbaigti užtvanką architektai pastatė gotikinio ispanų plateresko architektūros stiliaus bokštą, kuris tarnautų kaip prieangis į viduramžišką pilį, kuri stovi kitame užtvankos krante. 1960 metais užtvanka tapo per maža tad nusprendė pastatyti didesnę, tokiu būdu bokštas liko dirbtinio ežero viduryje, ir jau daugiau kaip vieną amžių stovi toje pačioje vietoje stebėdamas kaip pakyla ir nusileidžia užtvankos vanduo.
Madrido paslaptys (libertaddigital.com nuotr.)
Burgundija? Ne, Madridas
1782 metais karalius Karolis (Carlos) III įkūrė Karališkąjį Aranchueso dvarą ir to paties pavadinimo vyno saugojimo ir brandinimo rūsį. Iki šių dienų rūsiai naudojami tais pačiais tikslais, šiuose šimtamečiuose požemiuose rengiami pobūviai bei vyno degustacijos.
Madrido paslaptys (libertaddigital.com nuotr.)