• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne visada lūpų pūslelinė apsiriboja mažu išbėrimu. Tokiais atvejais ji gali tapti ne tik didele išvaizdos, bet ir sveikatos problema – kartais baigtis net sunkiomis komplikacijomis. Su pūsleline efektyviai kovojama tik tuomet, jeigu pastebėjus pirmuosius jos ženklus gydomasi priešvirusiniais vaistais.

Ne visada lūpų pūslelinė apsiriboja mažu išbėrimu. Tokiais atvejais ji gali tapti ne tik didele išvaizdos, bet ir sveikatos problema – kartais baigtis net sunkiomis komplikacijomis. Su pūsleline efektyviai kovojama tik tuomet, jeigu pastebėjus pirmuosius jos ženklus gydomasi priešvirusiniais vaistais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pūslelinę sukeliantys Herpes simplex virusai užsikrėtusio žmogaus organizme įsikuria visam gyvenimui. Tereikia susilpninti ar iškreipti imunitetą ir jie gali pabusti. Tuomet burnos, lūpų arba lytinių organų gleivinėje ir odoje iškyla erzinančios pūslelės.

REKLAMA

Pirmą kartą užklumpa ir vyresniame amžiuje

Jei vieniems žmonėms pūslelinė būna tik laikina estetinė problema, kitiems ji gali tapti rimtu sveikatos sutrikimu. Gydytojos dermatovenerologės Ingos Kisielienės pastebėjimu, tai priklauso nuo herpesvirusinės infekcijos simptomų stiprumo ir dažnumo. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kai žmogus su pūsleline susiduria tik kokį kartą, ji neišplinta, tai į tokį sveikatos sutrikimą dažnai ir nekreipia daug dėmesio. Tačiau yra grupė pacientų, kuriems ši liga gali pasikartoti kas tris, du mėnesius ar net kas mėnesį, gali neapsiriboti vien mažu išbėrimu. Tokiais atvejais pūslelinė tikrai labai paveikia žmogaus gyvenimo kokybę – tampa ne tik didele išvaizdos, bet ir sveikatos problema“, – aiškina gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Herpes simplex virusus nešioja apie 90 proc. gyventojų, o 30 proc. jų vargina pūslelinės pasikartojimas. Pasitaiko atvejų, kad žmogus su pūsleline susiduria ir tik sulaukęs 40-ies ar dar vyresnio amžiaus. Pasak I. Kisielienės, tuo nereikėtų stebėtis – neretai nežymiai ar besimptome ligos forma prasergama dar vaikystėje, o virusas stipriau aktyvuojasi tik sulaukus vyresnio amžiaus. 

REKLAMA

„Amžius nelemia pūslelinės sunkumo – viskas priklauso nuo imuninės sistemos atsparumo, turimų gretutinių ligų, kurių tikimybė senstant didėja. Aišku, yra sulaukusių vyresnio amžiaus žmonių, galinčių pasigirti gera sveikata“, – priduria specialistė.

Svarbiausia – nelaukti šašų 

Sergant pūsleline iškilusios mažos pūslelės niežti, tvinksi, „degina“ ir pratrūksta. Tuomet susiformuoja gelsvi šašai, gyjantys apie dvi savaites. Šis gijimo laikas dažnai prailgsta moterims, besirūpinančiomis dėl savo išvaizdos. 

REKLAMA

Bet yra efektyvi priemonė, galinti padėti greičiau nuslopinti netikėtai užklupusią ligą – tai priešvirusiniai vaistai. Vaistinėje jie jau kurį laiką parduodami ir be recepto. Geriausia vaistus pradėti gerti, kai virusas vos tik dar bunda. Tuomet prieš dieną ar dvi būsimo bėrimo vietoje jaučiamas perštėjimas, dilgčiojimas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Herpes simplex virusas būna aktyvus tik pirmas dvi tris dienas. Tuo metu priešvirusiniai vaistai efektyviai slopina jo dauginimąsi ir sustabdo ligos progresavimą. Be to, labai svarbu vaistus gerti pagal rekomendaciją – ne mažiau 5–7 dienas. Kitu atveju, tik didiname viruso atsparumą vaistams. Aišku, dėl vaistų vartojimo reikia pasitarti su savo gydytoju“, – pastebi specialistė. 

REKLAMA

Sergantiems pūsleline žmonėms priešvirusinius vaistus visuomet verta turėti po ranka. Jeigu bėrimas „atpažįstamas“ tik kokią trečią dieną, juos vartoti nebėra didelės prasmės – nebent imunitetas yra silpnas arba žinoma, kad liga linkusi išplisti.  

REKLAMA

Pavėlavus gerti vaistus galima naudoti priešvirusinius tepamus vaistus. Kaip pagalbinę priemonę galima rinktis kremus su nuskausminamomis medžiagomis, specialius pleistrus ir kt. 

Gali sukelti net aklumą 

Be kita ko, I. Kisielienė įspėja, kad pūslelinė gali sukelti ir labai sunkias komplikacijas: išplisti po visą kūną ir pažeisti, pavyzdžiui, akis. Tokiu atveju, ligoniui gali sutrikti rega ar grėsti aklumas. Jei herpesvirusinė infekcija patenka į smegenis, išryškėja jų pažeidimo simptomai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vis tik sveikiems žmonėms pūslelinė komplikuojasi labai retai. Daugiau rizikuoja sergantieji imunitetą slopinančiomis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu. Labai atsargiems reikia būti vartojantiesiems imunitetą slopinančius vaistus, persirgusiems onkologinėmis ligomis ar po organų transplantacijų“, – sako gydytoja. 

Ji primena, kad pūslelinės problema labai aktuali auginantiems mažus vaikus tėvams, kurie gali savo atžalas tiesiogiai užkrėsti šia nemalonumų pridarančia infekcija. Herpes simplex virusai perduodami su sergančiojo seilėmis ar kitu infekuotu sekretu, per daiktus ir kt. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų