Praėjusią savaitę paskelbtame tyrime pateikiama naujų įrodymų. Jame nustatyta, kad UV spinduliuotė iš lempų nagams gali pažeisti DNR ir sukelti mutacijas žmogaus ląstelėse, o tai savo ruožtu yra susiję su didesne vėžio rizika, rašo nbcnews.com.
Toks ląstelių pažeidimas „yra tik vienas iš veiksnių, vedančių į vėžį“, – teigė Dr. Julia Curtis, Jutos universiteto dermatologijos katedros docentė, kuri nedalyvavo naujajame tyrime.
Pataria žmonėms pamatuoti galimą riziką
Tačiau tyrime nebuvo tirti žmonės: tyrėjai žmonių ir pelių ląsteles apšvitino nagų lempų skleidžiama UV šviesa. Jie pastebėjo, kad po 20 minučių 20-30 proc. ląstelių žuvo. Po trijų 20 min. seansų iš eilės pastebėta, kad žuvo 65-70 proc. ląstelių.
Ankstesniuose tyrimuose tik keli odos vėžio atvejai buvo siejami su geliniu manikiūru. Atlikus 2020 m. analizę, buvo nustatyti du atvejai JAV, kai moterims tarp 2007-2016 m. ant rankų išsivystė melanoma. Abi jos daugelį metų darėsi gelinį manikiūrą.
Tačiau tąkart tyrėjai nustatė, kad šio tipo manikiūras, kai naudojamas gelinis lakas, kuris vėliau džiovinamas UV lempomis, turi labai mažai sąsajų su vėžiu.
„Šiuo metu rekomenduočiau arba patarčiau žmonėms tiesiog pamatuoti galimą riziką“, – sakė viena iš naujojo tyrimo autorių, Kalifornijos universiteto tyrėja Maria Zhivangui.
„Svarbu suprasti, kaip tai veikia. Žala daroma DNR lygmenyje. Nežinome, ar tai galima priskirti prie kancerogenų“, – pridūrė ji.
Prisideda prie didesnės odos vėžio rizikos
Ji pridėjo, kad prieš darydami galutines išvadas dėl vėžio rizikos, mokslininkai turės ištirti UV lempų nagams poveikį žmonėms. Tiek M. Zhivagui, tiek J. Curtis sakė, kad šis procesas gali užtrukti dar 10 metų, atsižvelgiant į lėtą mokslinių tyrimų tempą.
„UV lempos nagams iš tikrųjų išpopuliarėjo tik apie 2010-uosius metus, todėl nustatyti priežastis ir pasekmes, sakyčiau, gali būti labai sunku“, – teigė dr. J. Curtis.
Nepaisant to, abi mokslininkės sakė, kad niekada nesidaro manikiūro, kuriam atlikti būtų reikalinga UV lempa nagams.
„Nerasite dermatologo, kuris pasakytų, kad UVA spinduliuotė mūsų nesendina ir nedidina odos vėžio rizikos. Taigi, bet kas, kas specialiai atliekama su tokią spinduliuotę skleidžiančiais prietaisais, prisideda prie didesnės odos vėžio rizikos“, – teigė dr. Loreta Davis, Augustos universiteto dermatologijos skyriaus pirmininkė.
Vis dėlto, tyrimais dar nenustatyta, ar manikiūro metu gaunamas UVA spinduliuotės kiekis yra saugus ir kokį tiksliai pavojų sveikatai gali kelti.