• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sukčiai nesnaudžia ir toliau siaučia Lietuvoje, išviliodami milžiniškas sumas. Policija įspėja, ką svarbu žinoti, kad nepakliūtumėte į sukčių pinkles.

Sukčiai nesnaudžia ir toliau siaučia Lietuvoje, išviliodami milžiniškas sumas. Policija įspėja, ką svarbu žinoti, kad nepakliūtumėte į sukčių pinkles.

REKLAMA

Vilniaus rajono policijos komisariatas socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo svarbiausia informacija, ką būtina žinoti, kai aktyviai veikia sukčiai.

Siaučiant sukčiams įspėja

Pareigūnai primena, kaip atpažinti sukčius ir kokių veiksmų imtis su jais susidūrus bei kokių klaidų nekartoti, nes jos gali skaudžiai atsieiti.

„Nepakliūkite į sukčių pinkles! #Svarbu!

* Nesidalinkite savo asmeniniais duomenimis!

* Nespauskite jokių nuorodų, kurias atsiuntė galimi sukčiai. Verčiau atidarykite oficialią įmonės svetainę rankiniu būdu savo naršyklėje. Jei nežinote jų svetainės adreso, eikite į google.com ir prisijunkite prie jų svetainės per paieškos pateiktus rezultatus. Jei jų ten nerandate, tikėtina, kad akcija ar grėsmė iš tikrųjų neegzistuoja.

* Taip pat, kilus abejonių, pravartu paskambinti į klientų aptarnavimo skyrių.

* Nenaudokite sukčių pateikto telefono numerio – skambinkite tuo, kurį rasite oficialioje įmonės svetainėje. Paskambinę, ne tik sužinosite tiesą, bet ir įspėsite apie galimą sukčiavimą“, – primena Vilniaus rajono policijos komisariatas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip nurodoma pateiktame vizuale, sukčius galima atpažinti pagal kelis požymius:

* Sukčiai susisiekia telefonu, el. paštu, SMS žinutėmis, per „WhatsApp“, „Viber“ ar kt.;

REKLAMA

* Sukčiai ragina tuoj pat reaguoti į skubų ar grasinantį pranešimą, imtis veiksmų;

* Sukčiai visada prašo interneto banko prisijungimo arba asmeninės informacijos;

* Sukčių pranešimuose dažnai pasitaiko gramatikos, rašybos ir logikos klaidų;

* Sukčių el. pašto adresai, pateikiamos nuorodos, laiškų priedai gali sukelti įtarimų.

Nekartokite šių klaidų

Apie tai, kokių klaidų nekartoti susidūrus su sukčiais, anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro direktorė Eglė Lukošienė. Ji pabrėžė, kad budrumas yra geriausia gynyba.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak E. Lukošienės, sukčiai stebėtinai greitai reaguoja į visuomenės aktualijas ir pritaiko savo schemas prie populiarių temų ar įvykių.

„Pastaruoju metu sukčiai dangstosi apsimesdami e.sveikatos portalo vardu, bet ir susisiekia per įvairias programėles, sakydami, kad kuo greičiau reikia atnaujinti sutartį su savo ryšio operatoriumi, jeigu nori ir toliau naudotis turimu abonentiniu telefono numeriu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat pastebima, kad sukčiai, apsimesdami finansų įstaigomis, talpina įvairiose platformose melagingus pranešimus ir tokiu būdu siekia išvilioti iš gyventojų jų turimas santaupas“, – aiškino ekspertė.

Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro direktorė pastebi, kad vis dažnesnė sukčių naudojama tendencija yra kreipimasis vardu. Kurdami sukčiavimo schemą, siunčiamas užklausas savo potencialioms aukoms jie suasmenina:

REKLAMA

„Jie analizuoja viešai prieinamą informaciją, pavyzdžiui, socialiniuose tinkluose, ir, remdamiesi ja, kuria įtikinamas žinutes ir siunčia užklausas, kurios atrodo tikroviškos ir įtaigios. Visa tai padidina tikimybę, kad potenciali sukčių auka patikės ir sureaguos į sukčių prašymus.“

Neseniai Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centras atliko sukčiavimo atvejų analizę. Tyrimo rezultatai parodė, kad 2024 m. trečiąjį ketvirtį vien telefoninio sukčiavimo, investicinių apgavysčių ir susirašinėjimo el. paštu perėmimo būdais sukčiai išviliojo daugiau nei 3,5 mln. eurų.

REKLAMA

Tad ką svarbu žinoti susidūrus su sukčiais?

* neskubėti ir nevykdyti sukčių nurodymų; 

* nespausti siųstų nuorodų ir nevesti asmeninių duomenų; 

* įvertinti, ar pateikiamos faktinės aplinkybės yra realios, o jei kyla nors menkiausia abejonė, padėti ragelį ir kreiptis oficialiu įstaigos kontaktu;

* nepanikuoti ir nepriimti skubotų sprendimų;

* tikrinti informaciją – atsižvelgiant į situaciją, susisiekti su paminėtu asmeniu, institucija ar organizacija žinomais oficialiais kontaktais ar savo paskyrose (pavyzdžiui, bankai, Registrų centras, siuntų tarnybų, Sodra, Mano VMI ir t. t.);

* prisiminti, jog valstybės institucijos, bankai, siuntų bendrovės ir pan. neprašo asmens ir interneto banko duomenų, o policijos pareigūnai neskambina vaizdo skambučiu („Viber“, „Whatsapp“ ar kt. programėle); svarbu žinoti, kad nėra skambučio sujungimo (perjungimo) galimybės tarp įstaigų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų