Kuo žmogaus organizmui svarbus vitaminas D?
Ar žinojote, kad vitaminas D žmogaus organizme atlieka daugiau nei kelis šimtus fiziologinių funkcijų? O kiek dar funkcijų mokslui atrasti nepavyko? Norime pasidalinti, kad tai vienas labiausiai šiuo metu mokslininkus dominančių riebaluose tirpių vitaminų, kuris, kaip rodo naujausi tyrimai, gali būti kur kas svarbesnis nei gali atrodyti.
Vitaminas D neretai vadinamas prohormonu – jo funkcija hormonų apykaitai itin svarbi; jis pats turi hormoninį poveikį. Vitaminas D būtinas ne tik imuninės sistemos funkcijos palaikymui, bet ir kalcio bei fosforo apykaitai, o tai reiškia, kad jis gyvybiškai svarbus normaliai kaulų, dantų, raumenų funkcijai.
Vitaminas D svarbus insulino poveikio reguliavimui, ląstelių diferenciacijai ir dalijimuisi, ląstelių mirties indukcijai ir pan. Tai reiškia, kad vitaminas D gali padėti apsisaugoti nuo tam tikrų rūšių vėžio, yra itin svarbus stengiantis išvengti cukrinio diabeto ir pan. Vitaminas D būtinas normaliai neuromediatorių, pavyzdžiui, dopamino ir noradrenalino apykaitai, tad jis vaidina reikšmingą vaidmenį kalbant apie psichinę sveikatą.
Žinotina, kad vitamino D receptorių turi praktiškai visos organizmo ląstelės – tai reiškia, kad tai vienas svarbiausių vitaminų, kurių keliais būdais turime gauti kasdien.
Kuo skiriasi vitaminas D2 ir D3?
Paprastai tariant, vitaminas D2 yra augalinės kilmės, o vitaminas D3 – gyvulinės kilmės. Pirmojo vitamino randama tokiuose augaliniuose maisto produktuose kaip alyvuogių ar saulėgrąžų aliejus, įvairūs grūdai ir pan. Pastarojo (D3) vitamino randama gyvūninės kilmės maisto produktuose, pavyzdžiui, svieste, grietinėje, piene, žuvų taukuose ir riebioje žuvyje. Vitaminas D3 žmogaus organizmo įsisavinamas lengviau nei augalinės kilmės D2 vitaminas.
Su kokiais šaltiniais gauname vitamino D?
Vienas pagrindinių vitamino D gavimo būdų – buvimas natūralioje saulės šviesoje, nes vitaminas D gaminamas mūsų odoje veikiant saulės spinduliams, o po to aktyvinamas organizme.
Vitamino D taip pat galima gauti su maistu ir (arba) vartojant vaistinius preparatus ar maisto papildus. Vienas svarbiausių vitamino D šaltinių yra žuvų taukai. Norint gauti kasdienę vitamino D dozę, reikia suvartoti mažiausiai vieną šaukštą menkių kepenėlių aliejaus, daugumai mūsų žinomų kaip žuvies taukai. Dienos vitamino D norma „slepiasi“ apie šimto gramų lašišos porcijoje, 200 – 300 g tuno gabale ar net dešimtyje kiaušinių. Visai nesunku pastebėti, kad vien iš maisto gauti vitamino D gali būti sudėtinga, mat reikia suvalgyti daugiau nei du kilogramus fermentinio sūrio, kad gautume paros vitamino D normą.
Geriausiai žinomi vitamino D maistiniai šaltiniai yra ne tik lašiša ir menkių kepenėlės, bet ir silkė, kitos riebios žuvys, jūros gėrybės, pieno produktai, kiaušiniai, grybai, netgi apelsinų sultys. Šiaip ar taip, norint gauti pakankamą kasdienę vitamino D normą, reikėtų kasdien valgyti lašišos arba menkių kepenėlių, bet tai mūsų šalyje sunkiai įmanoma, ar ne? O ar įsivaizduojate, kaip per dieną suvalgyti kelis kilogramus fermentinio sūrio? Praktiškai neįmanoma, juk taip? Tad belieka pasidomėti vaistinių preparatų ar maisto papildų su vitaminu D asortimentu – tai ypač būtina šaltuoju metų laiku, kai saulėtų dienų – tik viena kita.
Kokie simptomai gali pranešti apie vitamino D trūkumą?
Vitamino D trūkumo simptomai gali būti susiję su raumenų silpnumu, lėtiniu nuovargiu, padidėjusiu prakaitavimu, lėtiniais skausmais. Įsisenėjęs vitamino D trūkumas gali privesti prie prislėgtos ar net depresyvios nuotaikos, sulėtėjusio žaizdų gijimo, varginančio niežulio, dantenų problemų ir slenkančių plaukų. Vitamino D trūkumas gali pakenkti kaulams – sumažėja jų tankis, be to, susilpnėja natūralios apsauginės imuniteto funkcijos. Įrodyta, kad šis riebaluose tirpus vitaminas labai svarbus normaliai širdies ir kraujagyslių veiklai. Stokojant vitamino D trinka normali hormonų apykaita, didėja įvairių susirgimų rizika. Ir tai tik keletas vitamino D trūkumo pasekmių – vitamino D tyrimą verta atlikti kasmet, nesvarbu, ar juntama minėtųjų simptomų ar ne.
Kaip greitai atstatyti vitamino D trūkumą organizme?
Gana nauja Lietuvoje vitamino D forma gali daug greičiau suteikti norimą klinikinį poveikį, nes „aplenkia“ metabolizmą kepenyse, tinkama net ir riebalų įsisavinimo žarnyne turintiems ar nutukusiems pacientams. Ši nauja vitamino D forma Lietuvoje vis dažniau skiriama gydytojų ir padeda gydyti vitamino D stoką ir jos sukeltas ligas, ypač tiems žmonėms, kuriems nustatyta inkstų ar kepenų ligų, būdingas didesnis kūno masės indeksas ar malabsorbcijos sindromas, priskiriama didesnė osteoporozės rizika, pavyzdžiui, vartojant kortikosteroidus.
Jei manote, kad šis vaistas galėtų tikti ir Jums, pasikalbėkite su savo gydytoju – jis nustatys, ar reikalinga vitamino D vartoti papildomai ir koks preparatas galėtų padėti greičiausiai pasiekti norimą klinikinį efektą.