„Norint nustatyti lėtinio nuovargio diagnozę, medikai pirmiausia kruopščiai ištiria pacientą. Juk gali būti, kad nuovargio priežastis – konkreti, diagnozuojama liga, kurią galima gydyti ir taip pašalinti lėtinio nuovargio simptomus. Tik įsitikinus, kad visos organizmo sistemos funkcionuoja tinkamai, gali būti nustatomas lėtinio nuovargio sindromas“, – aiškina gydytoja.
Dažniausiai pirmiausia ištiriama skydliaukės veikla, nes ji gali turėti įtakos ne tik jaučiamam nuovargiui, bet ir bendram silpnumui. Susiduriant su nuovargio kamuojamais pacientais, neretai kyla klausimas – ar tai nėra depresija? Juk nuovargis yra vienas iš dažnų depresijos simptomų.
„Kviečiu neignoruoti nuovargio ir atlikti rutininius tyrimus. Dažnai klaidingai manome, kad priežastis – vitamino D trūkumas. Tačiau jei vartojate vitaminą D ir nuovargis nepraeina, verta pasitikrinti geležies atsargas, įvertinant feritino lygį. Svarbu suprasti, kad normali hemoglobino koncentracija neatskleidžia visų organizmo geležies atsargų. Geležis būtina tiek fizinei veiklai, nes aktyviai sportuojant organizmas reikalauja daugiau deguonies, tiek protinei veiklai“, – pataria J. Dudienė.
Lėtinio nuovargio kamuojamo žmogaus portretas
Pasirodo, žmogaus, kenčiančio nuo lėtinio nuovargio, portretą nupiešti nėra sunku. Dažnai tai asmuo, kuris daug laiko praleidžia biure, retai išeina pasivaikščioti į lauką, nuolat jaučia nerimą ir įtampą dėl darbų. Kasdien jis suvartoja daug kavos, tačiau gerokai per mažai vandens.
„Taip pat verta atlikti tyrimus, skirtus medžiagų apykaitai įvertinti. Jei ji sulėtėjusi, natūralu, kad vienas iš simptomų gali būti nuovargis. Be to, visada pabrėžiu, jog mityba turi didelę įtaką tam, kaip jaučiamės. Mūsų maisto racionas turėtų būti visavertis, o pats maistas – sezoninis. Jei tik yra galimybė, įtraukite į mitybą daugiau įvairiaspalvių daržovių – jos yra puikus mikroelementų šaltinis.
Kalbant apie geležies įsisavinimą, svarbu stebėti, su kokiais produktais ji vartojama. Vartojant geležimi praturtintus produktus ar maisto papildus, būtina užtikrinti, kad kartu būtų gaunama vitamino C, folio rūgšties ir vitamino B12. Be šių medžiagų geležis įsisavinama žymiai sunkiau“, – atkreipia dėmesį medikė.
Daugiau patarimų dėl nuovargio ir „Eurovaistinės“ vaistininkės rekomendacijų, susiduriantiems su šlapimo nelaikymo problema, žiūrėkite laidoje „Kviečiame daktarą“: