Pasak krepšinio legendos, širdies nepakankamumas – bjauri, klastinga liga, apie save pranešanti tik negalavimui įsisenėjus.
„Pakankamai anksti pradėjau jausti širdį, ji vis apie save man primindavo. Tačiau aš niekada to nesureikšmindavau. Ai, stresas, pavargau, nepamiegojau, pailsėsiu ir praeis – tikindavau save. Vis nerasdavau sau laiko. O reikėjo rasti...
Galiausiai atsidūriau situacijoje, kai nebepajėgdavau užlipti net į antrą aukštą neuždusęs – pritrūkdavo oro, o prieš 5 metus širdis sutriko taip, kad gydytojai man jau nebegalėjo jos atstatyti be chirurginio įsikišimo. Dabar gyvenu su angelu sargu – širdies stimuliatoriumi“, – pastebi V. Garastas.
Plečiasi širdies nepakankamumo paslaugų tinklas
Kaip teigia VU Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologė, Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupės vadovė prof. Jelena Čelutkienė, kalbant apie sergančiųjų širdies nepakankamumu gydymo pokyčius, būtina paminėti, kad po truputį plečiasi širdies nepakankamumo paslaugų tinklas – daugėja specializuotų kabinetų, kuriuose dirba kardiologo ir slaugytojo komanda: „Tai reiškia, kad vis daugiau žmonių arčiau savo namų gali gauti visą reikalingą pagalbą.
Tai nepaprastai svarbu, mat sergant širdies nepakankamumu, pacientams reikia išmokti gyventi su šia liga, suprasti, kaip ją valdyti. Reikalingas didelis paties paciento įdirbis, tad būtina sergančiuosius šviesti, mokyti. Pagal planą tokių kabinetų šalyje turėtų būti 29, tiek dar tikrai neturime, tačiau jų po truputį daugėja.
Džiugu, kad gydymo įstaigos pradeda suvokti tokios pagalbos sergantiesiems reikšmę ir būtinybę, juolab kad pacientų su minėta diagnoze atvyksta į ligoninę dėl ligos paūmėjimo – maždaug 16-17 tūkstančių per metus“.
Lietuvoje neprieinami šiuolaikiški vaistai
Jau daugiau nei 3 metai yra žinoma apie medikamentą, kuris širdies nepakankamumu sergantiems pacientams ženkliai palengvina simptomus ir leidžia gyventi daug pilnavertiškesnį gyvenimą, sumažina pablogėjimo, kurį tenka gydyti ligoninėje, riziką, o svarbiausia ženkliai prailgina patį gyvenimą.
Lietuvoje gydymas šiuo vaistu retai taikomas, nes nėra valstybės kompensuojamas.
Tuo tarpu daugelyje šalių sergantiesiems širdies nepakankamumu gydytojai gali plačiai taikyti po daugelio metų tylos atsiradusias naujoves. Tarp šių šalių yra ir mūsų artimiausi kaimynai: Latvija ir Estija.
V. Garastas neslepia, kad jį glumina situacija, kai reikalingi vaistai yra taip sunkiai prieinami. „Pacientas privalo juos gauti. Ir ne kažkada ateityje, o dabar, kada jam labiausiai jų reikia. Tai labai svarbu. Juk tik nuo efektyvaus, tiksliai atitaikyto gydymo priklauso žmogaus savijauta, tolimesnė ligos eiga.
Sunku net įsivaizduoti, kaip turi jaustis gydytojas, kuris žinodamas, kad yra inovatyvių vaistų, negali savo pacientui jų skirti, mat žmogus pats neišgalės šių įsigyti.
Lygiai taip pat sunku suvokti, ką išgyvena ir sergantysis, negalėdamas efektyviai gydytis. Pacientas negali laukti. Jis privalo gyventi normalų gyvenimą. Ir šioje vietoje jam privalo padėti valstybė“, – įsitikinęs garsusis treneris.
Svarbus – visuomenės švietimas
Pasak Lietuvos širdies asociacijos prezidento prof. Raimondo Kubiliaus, labai svarbu, kad žmonės suvoktų, jog širdies nepakankamumas yra grėsminga būklė ir sugebėtų atpažinti šios ligos pirmuosius simptomus, tokius kaip dusulys ar oro trūkumas mažiausio fizinio krūvio metu, abipusis kojų tinimas, nuolatinis nuovargis, kai dėl jėgų trūkumo tampa sudėtinga atlikti įprastus kasdienius darbus, kaip lovos klojimas.
Didžiulį specialistų susirūpinimą kelia tai, kad ši liga diagnozuojama vis jaunesniems žmonėms.
Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į šį grėsmingą susirgimą gegužės mėnesį visoje Europoje minima Širdies nepakankamumo diena. Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupė jau ne vienerius metus šios dienos minėjimą organizuoja ir Lietuvoje.
Už šį švietėjišką darbą, skleidžiant visuomenėje žinias apie širdies nepakankamumo profilaktiką ir ankstyvą ligos atpažinimą Lietuvos kardiologus vienijanti organizacija pernai laimėjo tarptautinį apdovanojimą.
Prie Europos širdies nepakankamumo dienos minėjimo šiemet prisijungė Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybės. Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgimą Vilniaus miesto savivaldybė raudona – širdies spalva įspūdingai apšvietė Karaliaus Mindaugo tiltą, o Kaunas iškilmingai raudona spalva nuspalvino miesto Rotušę.
Ši akcija simbolizuoja visų širdies ligomis sergančiųjų pacientų viltį į ateitį ir visavertį gyvenimą.
Anot Lietuvos širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos prezidentės Tatjanos Pirmaitienės, kai esi matomas pasaulyje, jautiesi stipresnis: „Labai džiugu, kad Lietuva šiemet Lietuva pirmą kartą dalyvauja bendroje akcijoje su Pasauline širdies nepakankamumu sergančiųjų organizacija iHHub (The International Heart Hub).
Šių metų pavasarį iHHub visame pasaulyje išplatino Lietuvos širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos narės Marijos ligos istoriją, po kurios mes sulaukėme didelio palaikymo iš viso pasaulio“.
Atvira širdies klinika – Vilniaus centre
Gegužės 4 dieną, penktadienį nuo ryto iki vėlyvos popietės Vilniuje Vinco Kudirkos aikštėje, prieš LR Vyriausybės rūmus, veiks atvira širdies klinika. Specialiai įrengtose palapinėse pasitikrinti širdies sveikatą ir pasikonsultuoti dėl širdies nepakankamumo gali visi norintys. Žmonėms ne tik aiškinama, kokia tai liga, kaip atpažinti jos simptomus ir laiku kreiptis pagalbos, bet ir suteikiama galimybė pasitikrinti sveikatą, atlikti tyrimus.