Nuo nuotaikos iki odos priežiūros ir svorio kontrolės – beveik nėra sveikatos srities, kurios nebūtų galima pagerinti užtikrinus tinkamą žarnyno veiklą.
Mūsų organizmas apie žarnyno veiklos sutrikimus praneša įvairiais būdais, pavyzdžiui, pilvo pūtimu, raugėjimu ir kitais mažai kam žinomais simptomais, tokiais kaip nemiga ir energijos trūkumas.
Dr. Masarat Jilani, probiotikų ir žarnyno sveikatos ekspertė, sakė: „Tinkama žarnyno veikla užtikrina, kad organizmas pasisavina visas maistines medžiagas, kurių reikia, kad smegenys ir raumenys veiktų kuo geriau.
To naudą pajusite darbe, sporto salėje ir visose kitose gyvenimo srityse. Sveikas žarnynas taip pat gali padėti lengviau palaikyti sveiką svorį ir geriau išsimiegoti.“
Produktai, kenkiantys žarnyno veiklai
Vis tik, laikais, kai daugybė maisto produktų nėra naudingi žarnyno sveikatai, tai yra lengviau pasakyti nei padaryti, todėl ekspertai išskyrė kelis maisto produktus, kurių reikėtų atsisakyti, rašo mirror.co.uk.
Riebaluose kepti produktai
Daugelis, ypač savaitgaliais, pusryčiams renkasi riebaluose keptus produktus, pavyzdžiui, dešreles ar šoninę, tačiau slaugytoja Jane Clarke, sveikatos madų demaskavimo ekspertė, įspėja, kad tai gali pakenkti žarnynui.
Žarnyno sveikatos specialistė sakė: „Perdirbta mėsa, įskaitant mėgstamus pusryčių produktus, tokius kaip šoninė ar dešrelės, gali būti ypač kenksminga žarnyno sveikatai.
Šiuose produktuose yra daug konservantų ir nitratų, kurie gali sutrikdyti gerųjų bakterijų pusiausvyrą žarnyne ir sukelti uždegimą.“
Saldinti jogurtai
Nors jogurtas yra puikus probiotikų šaltinis, jūsų žarnynas nepadėkos, jei rinksitės saldintą jogurtą. Dr. Deborah Lee teigia, kad priklausomybę sukeliantys daug cukraus turintys jogurtai gali pakenkti jūsų žarnyno mikrobiomui ir padidinti lėtinio sisteminio uždegimo lygį.
Ji paaiškino: „Cukrus mažina trumpos grandinės riebalų rūgščių (SCFA), kurios susidaro žarnyne, kai mikrobai maitinasi vaisių ir daržovių skaidulomis, kiekį. Šios SCFA atlieka daug svarbių vaidmenų sveikatai.
Didelis cukraus kiekis taip pat gali prisidėti prie žarnyno pralaidumo, todėl patogenai gali prasiskverbti pro žarnyno sienelę ir patekti į kraują.
Geriau rinkitės graikišką jogurtą, kuris turi dvigubai daugiau baltymų nei kiti jogurtai, be to, jame yra gerųjų bakterijų, todėl tai yra probiotikų šaltinis – tai produktas, kuris gerosiomis bakterijomis papildo žarnyne jau esančių bakterijų populiaciją.“
Alkoholis
Daugelis žmonių, galvodami apie mitybą, neatsižvelgia į alkoholio vartojimo pavojus. Pasak dr. D. Lee, alkoholis gali sukelti gastritą – skrandžio uždegimą, dėl kurio atsiranda skausmas, pilvo pūtimas ir raugėjimas.
Be to, jis gali pakenkti jūsų žarnyno mikrobiomui ir sukelti plonųjų žarnų mikroorganizmų peraugimą, t. y. bakterijų pertekliaus kaupimąsi plonosiose žarnose.
Salotų padažai
Vasara jau įsibėgėja, todėl daugelis gurmanų ieško būdų, kaip pagardinti salotas ir tam neretai renkasi prekybos centruose parduodamus salotų padažus. Tačiau, kad ir kokie sveiki jie atrodytų, svarbu, kad padažai būtų tokie pat švieži kaip ir daržovės.
Svarbu ne tik užtikrinti, kad nebūtų pasibaigęs padažų galiojimo laikas – žarnyno sveikatos specialistas dr. Leke Asongas įspėja, kad salotų padažai gaminami iš rafinuotų sėklų ar augalinių aliejų, juose paprastai yra pridėtinio cukraus ir kvapiųjų medžiagų, todėl tai gali sukelti žarnyno problemų.
Kečupas ir majonezas
Bloga žinia tiems, kurie mėgsta visur dėti kečupą ar majonezą. Dr. L. Asongas įspėja, kad į mėgstamą pomidorų padažą būna pridėta cukraus ir kvapiųjų medžiagų, o blogieji žarnyno mikrobai labai mėgsta cukrų.
Kečupo pakeitimas majonezu taip pat nėra gera išeitis, nes majoneze, kuris gaminamas iš rafinuotų sėklų arba augalinių aliejų, taip pat paprastai būna pridėtinio cukraus ir kvapiųjų medžiagų, sunkinančių žarnyno veiklą.