Vienas svarbiausių Kūčių šventės momentų – tai visos šeimos susibūrimas. Pirmas veiksmas, kurį šeimos padarydavo susėdusios prie Kūčių stalo, būdavo kalėdaičio ar duonos riekės laužymas ir pasidalijimas su kitais.
„Tai yra daroma tam, kad šeima ar giminė padarytų savo apjungimo ritualą ir žmonės toliau visus metus vienas kitą gerbtų, mylėtų, vienas kitam padėtų. O jau po to sėdama prie stalo ir valgoma tai, kas paruošta Kūčių vakarienei“, – pasakoja E. Valentė.
Kūčių tradicijos
Etnologė pasakoja, kad pagrindinis Kūčių valgis buvo „kūčia“, kurią lietuviai palikdavo ant stalo vėlėms pamaitinti. O iš ko gi buvo gaminamas šis valgis?
„Tai šiupinys, pagamintas iš kelių rūšių grūdų, ten gali dar būti įdėta ir aguonų, riešutų, sėklų ir štai toks grūdų mišinys simbolizuoja gausą, visa tai, ko mes tikimės iš gyvenimo kitais metais, todėl šis valgis yra apeiginis“, – pasakoja E. Valentė. – „Žinoma, jis būtinai valgomas su medumi“, – priduria ji.
Etnologė pasakoja, kad, pagal tradiciją. „kūčią“ į namus atnešdavo tėvas arba vyriausias šeimos vyras:
„Jis pasibelsdavo į duris ir tie, kurie yra kambaryje, klausdavo: „Kas ten?“, o tėvas atsakydavo: „Čia aš, dievas, atnešiau kūčialę ir laimę į jūsų namus.“ Jį įsileisdavo ir tokiu būdu prasidėdavo kūčių vakarienė.“
Patys populiariausi – meilės burtai
Kūčių vakarą neapsieita ir be burtų, kuriais buvo stengiamasi sužinoti, kas laukia ateityje. Pasak etnologės, žmonių norai per daug nepasikeitė. Kaip ir dabar, taip ir anksčiau lietuviai burdavosi norėdami sužinoti, ar bus sveiki, ar metai bus sėkmingi, ar seksis darbai.
Tačiau labiausiai domino meilės reikalai, todėl dauguma burtų susiję su antrosios pusės paieškomis ir vedybomis. Pats populiariausias ir daugeliui žinomas yra kūčiukų burtas, kuris nusako, ar pavyks rasti sau tinkamą porą.
„Reikia pagriebti saują kūčiukų ir suskaičiuoti, ar jų skaičius yra lyginis, ar ne: jei lyginis, tai pavyks susirasti porą, o jeigu nelyginis – dar teks palaukti“, – pasakoja E. Valentė.
Patys smalsiausieji, norintys sužinoti ne tik tai, ar metai bus poringi, bet ir kas bus tas išrinktasis, atlikdavo štai tokį burtą:
„Prie lovos būdavo pastatomas dubuo su vandeniu ir per jį permesdavo šiaudą. Buvo sakoma, kad kas naktį tuo šiaudo tilteliu ateis pas mane, ką aš susapnuosiu, tas ir yra man skirtasis mylimasis“, – nurodo etnologė.
Mylimąjį susapnuodavo
Pasak E. Valentės, tokie burtai šiandien gali atrodyti per daug sudėtingi, tačiau lietuvių Kūčių papročių lobynas itin gausus, todėl galima išbandyti ir paprastesnių:
„Galima pasiimti degtukų ir iš jų pastatytą kvadratinį šulinį padėti prie savo lovelės ar stalelio. Buvo tikimasi, kad kas į tą šulinį ateis vandens semti, tas ir bus tas duotasis mano mylimasis.
Dar sakoma, kad reikia labai daug silkės privalgyti. Jeigu labai norėsis gerti, tai naktį iš to šulinėlio mylimasis paduos vandens. Taip pat galima po pagalve paberti aguonų – buvo tikima, kad tada susisapnuos mylimasis.“
Vis dėlto jeigu nepavyksta susapnuoti mylimojo, galite pabandyti sužinoti bent jau pirmąją savo išrinktojo vardo raidę. Kūčių vakarą atsargiai, su peiliu nulupkite obuolio žievę ratu taip, kad ji nenutruktų, o tada meskite tą žievę per petį ir pabandykite išskaityti. Etnologė sako, kad tokiu burtu būdavo bandoma nuspėti antros pusės vardą.
„Iš to, kaip ta obuolio žievelė, nukritusi ant žemės, susiraitys, galima nuspėti, kokia būsimojo išrinktojo pirma vardo raidė“, – pasakoja E. Valentė.
Myli ar nemyli?
Kaip vieną iš įdomesnių etnologė išskiria burtą, kuriuo buvo stengiamasi sužinoti, kiek mergina ar vaikinas turi gerbėjų.
„Sakoma, kad reikia imti gilesnę lėkštelę ir įmesti į ją dvidešimt vieną adatą. Ir tada, lėtai iš ąsočio pilant vandenį, adatos ims judėti. Kiek jų susikryžiuos, tiek mes tų gerbėjų ir turime“, – sako E. Valentė.
O jeigu turite mylimąjį, bet abejojate, ar jūsų santykiai klostysis gerai, tai taip galite išsiaiškinti Kūčių nakties burtų pagalba.
„Reikia paimti du degtukus, įstatyti juos į vazonėlyje esančią žemę, uždegti ir žiūrėti, kaip tie degtukai sukasi. Jeigu jie atsisuka vienas į kitą – viskas santykiuose bus gerai, poroje sutarsite.
O jeigu degtukai vienas nuo kito nusisuka, galima sakyti, kad ir jūs nusisuksite, kils nesklandumų ar netgi gresia išsiskyrimas. Čia toks liūdnesnis burtas“, – šypteli etnologė.
Ar gyvenimas bus sėkmingas?
Vienas geriausiai žinomų Kūčių vakaro burtų yra šiaudo traukimas. Prieš dengiant Kūčių stalą, po staltiese būdavo padedamas glėbys šiaudų, o po vakarienės šeimos nariai vienas po kito traukdavo šiaudą, norėdami sužinoti, ar gyvenimas bus sėkmingas.
„Kieno šiaudas ilgas ir sveikas – tam ir gyvenimas bus ilgas ir laimingas. Kieno palūžęs, gal turės kokią slogą, o kieno negražus – tai ir rimtesnės ligelės teks sulaukti“, – pasakoja E. Valentė.
Etnologė pasakoja, kad labai svarbus dalykas buvo sveikatos vienas kitam linkėjimas. Tą lietuviai darydavo pasidalindami obuoliu. O tam, kad obuoliai gausiai derėtų, buvo laikomasi tokio papročio:
„Šeimininkė, Kūčių dieną nušlavusi grindinį, sąšlavas išberdavo po obelimi. Buvo manoma, kad tada obelys geriau derėsiančios ir būsią derlingi metai“, – pasakoja E. Valentė.
Atleiskite nuoskaudas ir susitaikykite
Kad ir kokie smagūs ir įdomūs yra Kūčių nakties burtai, etnologė sako, kad svarbiausia yra tai, kuo mes patys save užburiame ir ko tikimės iš savo gyvenimo. Jos teigimu, Kūčių dieną svarbiausia nesibarti, atleisti nuoskaudas, susitaikyti.
„Svarbiausia gerumas ir mūsų širdies prielankumas visiems. O svarbiausia, kad reikia atleisti ir pamiršti savo neišsipildžiusius lūkesčius, palikti užnugaryje neįgyvendintus norus ir svajones bei atverti save naujai dienai ir visiems naujiems metams“, – linki pašnekovė.